Požár v Oaklandu si vyžádal 36 obětí. Číslo není konečné, bojí se úřady

  11:37aktualizováno  5. prosince 16:16
Sobotní požár skladu v Oaklandu, ve kterém se konala taneční párty, si vyžádal nejméně 36 mrtvých. Podle hasičů to stále není konečné číslo. Oficiální údaje zprvu hovořily o devíti mrtvých. Budova sloužila jako komunitní prostor, ve kterém bez povolení sídlili umělci a hudebníci.

Aktualizovaný počet obětí v pondělí sdělil mluvčí úřadu šerifa Ray Kelly. Ani tato bilance zřejmě nemusí být konečná, protože podle hasičů byla prohledána menší část budovy a stále se pohřešuje „značný počet“ lidí.

Úřady nevědí přesně, kolik lidí se hudební party v noci na sobotu zúčastnilo, podle náčelnice místních hasičů jich byla asi padesátka až stovka. Podle Kellyho některé oběti pocházely za zahraničí, z Evropy a Asie. Země původu neupřesnil. Některé oběti byly nezletilé, bylo jim 17 let či ještě méně.

Příčina požáru stále není známa. Hasiči v nedělili oznámili, že vyšetřování v této věci stále nepokročilo. Již v sobotu uvedli, že prioritou je vyproštění těl, které může trvat i více než dva dny. Podle webu listu Los Angels Times zatím totiž hasiči prohledali jen pětinu budovy.

Fotogalerie

Vyprošťovací práce jsou mimořádně složité, neboť do druhého patra se zřítila střecha. Požár navíc porušil statiku stavby. Budova je také podle hasičů doslova přeplněná nábytkem, sochami, hudebními nástroji a dalším vybavením.

„Očekáváme nejhorší - možná několik desítek,“ řekl už dříve Ray Kelly, mluvčí místní policie. „Nebylo moc zraněných, které bychom vezli do nemocnice. Ukázalo se, že se lidé buď dostali ven, nebo ne,“ dodal.

Dvoupatrová budova, mezi místními nazývaná jako „Loď duchů“, byla vyhrazena jako skladiště a nebyla určena k obývání. Podle agentury Reuters zde však žilo mnoho umělců a hudebníků, kteří si nemohli dovolit platit vysoké nájmy jinde ve městě. Americká média také píší o tom, že vnitřní prostory byly značně improvizované.

Jeden z bývalých „nájemníků“ agentuře AP místo popsal jako smrtící past s pár východy, viklajícím se schodištěm postaveným z dřevěných palet, hromady nahromaděného dřeva a spleti elektrických kabelů. Místnosti v prvním patře prý byly odděleny pouze dřevěnými příčkami.

Chaos v bludišti

„S pouze pár světly tam mohla být tma jako v pytli. Jedno schodiště vedlo k zabedněným dveřím. Voda a elektřina byla ukradena od sousedů a často nefungovala,“ popsal.

Druhé patro bylo určeno pro pořádání hudebních vystoupení. Právě tam v den požáru hrála kapela Golden Donna před padesáti až sto diváky.

Hořet podle svědků začalo v prvním patře, kvůli všudepřítomnému dřevu se však oheň rychle šířil. „Malý oheň nejdříve zaznamenali dva lidi v prvním patře. Požár se ale začal rychle šířit. Všechno šlo strašně rychle, z trochu zmatku se stal velký chaos,“ popsala jedna z přeživších.

„Pokud jste to v budově neznali, dostali jste se do bludiště, které musíte projít, než se dostanete ven,“ uvedl Daniell Boudreaux, který se znal s několika obyvateli budovy.

Sklad navíc neměl samohasicí systém, který by se automaticky v případě požáru spustil. Chyběly také hlásiče kouře. Členové komunity uvedli, že se báli požádat pronajímatele, aby v budově zavedl protipožární standardy ze strachu z vystěhování.

Představitel oaklandského plánovacího úřadu Ranelletti uvedl, že pro podobnou kulturní akci v komerčním objektu bylo potřeba žádat o povolení. Žádné takové povolení ale město nevydalo, dodal.

Na obyvatele budovy si policii už dřív stěžovali sousedé. Ti upozorňovali na hromadící se odpadky před objektem, které podle nich mohly představovat nebezpečí.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Doživotí za najíždění. Súdánec nikoho nezabil zázrakem, řekl britský soud

Brit súdánského původu Salih Khater, který loni v srpnu najel autem do lidí u britského parlamentu, dostal v pondělí u...

Francouzi v pasti. Kvůli odchodu USA ze Sýrie také odcházejí z dosahu Turků

Po Američanech Kurdy opouštějí další spojenci. Francouzská vláda totiž oznámila, že „podnikne kroky s cílem zajistit...

Premium

KOMENTÁŘ: Namísto Trumpa nakonec demokraté odstřelí svého kandidáta

Republikán Donald Trump prý znevážil úřad amerického prezidenta, tvrdí demokraté a volají po jeho odvolání. Pokolikáté...

Trump chce odhalit whistleblowera, který upozornil na telefonát s Ukrajinou

Americký prezident Donald Trump zopakoval, že chce znát identitu člověka, který upozornil na jeho červencový telefonát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz