Málem jsme se udusili kouřem, líčí požáry Češka žijící na Madeiře

  16:33aktualizováno  16:33
Město Funchal na portugalské Madeiře se podařilo z velké části před lesním požárem zachránit. Škody utrpělo historické centrum a shořel jeden hotel. K škodám a obětem na životech však nemuselo dojít, kdyby místní úřady požár nepodcenily, říká spolupracovnice českého honorárního konzula na Madeiře Lenka Mendonça.

Požár ve Funchalu na Madeiře (10. sprna 2016). | foto: Reuters

Požár zuřil na ostrově už několik dní. Překvapilo Vás, že se rozšířil až do Funchalu?
Překvapilo, protože když tady hoří, jde to většinou do hor. Kvůli silnému větru se to bohužel rozneslo velmi rychle a často se měnil směr větru, nikdo však nepočítal s tím, že požár půjde na Funchal.

Lenka Mendonça je spolupracovnicí českého honorárního konzula na Madeiře. Také spolupracuje s cestovními kancelářemi a provozuje web o cestování po ostrově Madeiraner.com.

Kvůli změně směru větru to odneslo centrum Funchalu. Do okrajových častí města, třeba na hotelovou část Lido, se požár nedostal. Za rychlé šíření mohly přeskakující jiskry. Tady jsou všude stromy, ve Funchalu bylo včera 37 stupňů a velmi nízká vlhkost vzduchu – za těchto podmínek se oheň šířil opravdu velmi rychle.

Byly úřady připravené na možnost, že se požár rozšíří až do hlavního města ostrova?
Ne. Místní prezident předtím na tiskové konferenci řekl, že pomoc nepotřebují a takhle to dopadlo... Pomoc přišla příliš pozdě. V televizi tvrdili, že mají vše pod kontrolou, vůbec nepočítali s tím, že se vítr otočí. A pak už bylo pozdě, jelikož tu máme málo požárníků, není tu na to dost lidí. Nakonec přijely posily z Portugalska a Azorských ostrovů. Dnes jsem ve zprávách viděla, že přijelo 140 pomocníků.

Nakolik je centrum Funchalu poničené?
Ještě včera bylo zavřené. V centru je mnoho neobydlených domů. Mám tam známé, kteří říkali, že se oheň šířil z domu na dům. Ale hasiči se to tam snažili uhasit co nejrychleji.

Fotogalerie

Poničená je jedna menší lanovka a pár domů v centru. Utrpěla prý také botanická zahrada – tropická zahrada je v pořádku, orchidejová zahrada úplně shořela. Dnes jsem se byla v centru podívat, už je otevřené. Všechno se dává do pořádku a krom té menší lanovky vše funguje.

Jaká je situace nyní? Podařilo se požáry na ostrově uhasit?
Ne všechny. Stále hoří na náhorní plošině a další větší požár je směrem do hor, kde je spalovna odpadu. Funchalu už nebezpečí nehrozí.

Jak se požár dotkl Vás osobně?
Já byla se skupinou turistů na výletě. Turisty jsem nechala v Caniçu, kde nehořelo. Jeli jsme po dálnici, všude kolem byly plameny, málem jsme se udusili kouřem. Tu dálnici chvíli poté uzavřeli. Nicméně jsem se dostala do Ribeira Brava, kde bydlím, což je západně od Funchalu. Naštěstí se u nás nic nestalo.

Když jsem přijela domů, hned jsem kontaktovala pana velvyslance v Lisabonu. Hodně lidí volalo a ptalo se, co mají dělat. Takže jsme pomáhali, co jsme mohli. U mě přespaly dvě ženy, které se dostaly do Ribeira Brava a nemohly jet zpátky kvůli uzavřené dálnici. Musely by jet horem, ale nikdo nevěděl, jaká je tam situace. Rozumnější bylo zůstat na místě.

Hoří v Portugalsku i Španělsku

Požáry nadále sužují centrální a severní část Portugalska. Přes 4 tisíce hasičů bojuje s více než stovkou požárů. Situace je nejhorší v severozápadním distriktu Aveirom, především kolem města Águeda, které leží asi 80 kilometrů jižně od Porta. V noci se požár rozšířil i do blízkosti města Arouca.

Ve španělské Galicii se také potýkají s vlnou lesních požárů, které sežehly již na 2 000 hektarů lesa a ohrožují několik měst a obcí, včetně metropole regionu Santiaga de Compostela. Boj s ohněm ztěžuje i v Galicii silný vítr.

Zdroj: ČTK

Obrátili se na vás čeští turisté, jejichž hotel požár třeba poškodil?
Ne. Češi v jediném hotelu, který shořel, ubytování nebyli. Mluvila jsem s manažerem hotelu a potvrdil mi, že čeští ani slovenští občané tam nebyli. Jinak někteří lidé měli strach, odjeli z města a radši přespali v autě. Ale nikomu se nic nestalo.

Jsou v létě na Madeiře požáry běžné?
Tento požár byl zapálený úmyslně. Oheň hořel na několika místech, nebylo to vedle sebe. Pokud by začalo hořet ve středu ostrova, tak se okamžitě nerozšíří na západ a na východ. To je nepravděpodobné.

Jednoho žháře už dopadli (ve středu policie oznámila, že zatkla podezřelého 24letého muže - pozn. redakce). Od známého jsem se dozvěděla, že někde v lesích na náhorní plošině našli benzin. Podl toho, co jsem slyšela, se ten mladík prý už několikrát snažil založit požár. Údajně byl loni měsíc v psychiatrické léčebně a poté ho pustili.

Čekají na příjíždějící turisty nějaké komplikace?
Letiště zasaženo nebylo, lidé se nemusejí bát, že by se sem nedostali. Mohou být zavřené některé silnice. Já pracuji pro místní cestovku a spolupracuji s mnoha cestovními kancelářemi, takže budeme poskytovat aktuální informace.

Odřekl už kvůli požáru někdo dovolenou na Madeiře?
Pouze lidé, kteří měli v pátek přijet do toho hotelu, který shořel. Cestovní kancelář jim vrátila peníze. Jinak tady začíná všechno fungovat, jak má. Funchal se budou snažit zrekonstruovat co nejrychleji, žádné nebezpečí nehrozí. Madeira teď potřebuje, aby ji lidé podpořili, aby se nestalo, že sem nepoletí. Madeira je krásná a rozhodně neshořelo všechno. Kdo tu ještě nebyl, nemusí se bát, Madeira je bezpečná, není tu žádná kriminalita.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

V noci na středu se požár rozšířil až do metropole Funchal:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

V Botswaně znovu povolili lov slonů. Vláda volá i po prodeji slonoviny

Sloni z botswanské rezervace Mashatu si užívají jaro. (22. února 2019)

Botswanská vláda znovu povolila lov slonů. Argumentuje čím dál větším počtem konfliktů mezi chráněnými zvířaty a...

Rezignace Mayové vyvolala v zahraničí obavy. Labouristé žádají nové volby

Britská premiérka Theresa Mayová poté, co oznámila svou rezignaci. (24. května...

Rezignace britské premiérky byla v zahraničí přijata spíše negativně. Emmanuela Macrona nebo Jean-Claude Junckera její...

Weinstein se dohodl se svými obětmi, zaplatí jim přes miliardu korun

Filmový producent Harvey Weinstein u soudu v New Yorku (25. ledna 2019)

Hollywoodský producent Harvey Weinstein dosáhl dohody s desítkami žen, které ho obvinily ze sexuálních útoků a za...

Najdete na iDNES.cz