Při požáru zůstaňte v bytech, radil správce. Nedostatky v budově přehlížel

  10:09aktualizováno  10:09
Požár ve výškové budově Grenfell Tower v Londýně má podle místní organizace pro ochranu nájemníků na svědomí správce budovy. Opakovaně přehlížel nedostatky v požární bezpečnosti stavby. Obyvatelům například v instrukcích radil, aby v případě požáru zůstali v bytech. Stavba měla i další technické problémy.

Požár výškové budovy v západním Londýně (14. června 2017) | foto: AP

Na technické problémy v Grenfell Tower dlouhodobě upozorňovala organizace Grenfell Action Group. Ta od roku 2010 bojuje za práva lidí z obytného komplexu Lancaster West Estate. Záznamy o svých aktivitách vede na blogu.

V příspěvku z listopadu loňského roku nařkla správce budovy, organizaci Kensington and Chelsea Tenant Management Organisation Limited (KCTMO), z mafiánských praktik a zcela nevyhovujícího přístupu k zajištění bezpečnosti v jejích domech.

V Londýně hoří výšková budova, hlášeny jsou oběti

„O problematice bezpečnosti v Grenfell Tower jsme zde psali mnohokrát. Doufáme, že naše zjištění poslouží jako důkazy o nedostatečných bezpečnostních záznamech skupiny KCTMO,“ stojí v příspěvku.

Následují čtyři odkazy na texty o nedostačující požární bezpečnosti budovy. Tyto příspěvky se datují do roku 2013 a 2016 (všechny příspěvky najdete zde).

„Za posledních dvacet let obyvatelé Grenfell Tower neobdrželi žádné regulérní požárně-bezpečnostní instrukce od KCTMO. Jediná požární směrnice byla vyvěšena ve výtahu, v jednom z oběžníků pak lidé obdrželi instrukce, aby v případě požáru zůstali ve svých bytech,“ popisuje Grenfell Action Group.

Ke zlepšení požární bezpečnosti podle skupiny v průběhu let nedošlo ani jednou. „Dovolujeme si tvrdit, že situace se změní až v případě, že se něco stane,“ uvádí. Středeční požár bude mít pro vysokou stavbu fatální následky. Tragédie si vyžádala i několik mrtvých.

14.června 2017 v 08:43, příspěvek archivován: 14.června 2017 v 11:19

#Glenfell Tower drawings. Single stairs for 120 flats in 24 floors. Flats started on 4th floor, lower ones added in remodelling. #LondonFire https://t.co/5Gl3JqILlD

Další pochybení KCTMO?

Podobnému incidentu stavba podle všeho unikla už v roce 2013. Nájemníci se potýkali s masivními výpadky elektřiny. Následná technická prohlídka našla velké nedostatky v rozvodech elektřiny v celé budově. Podle některých zdrojů mohl požár způsobit právě zkrat v elektrickém vedení. V roce 2015 a 2016 prošel dům rekonstrukcí. Budova dostala nová plastová okna a tepelnou izolaci.

Fotogalerie

Nejedná se přitom o první požár výškové budovy pod správou KCTMO. V říjnu 2015 plameny zachvátily Adair Tower. Požár tehdy v obytném komplexu vyvolal paniku, mnoho lidí skončilo v nemocnici, když se na útěku nadýchali kouře, uvedl tehdy server The Telegraph.

Po následném vyšetřování měla KCTMO zlepšit požární bezpečnost ve svých domech. Nedostatky technici našli i v sousední Hazelwood Tower. K nápravě pochybení však podle Grenfell Action Group nikdy nedošlo.

V Grenfell Tower se nachází 120 bytů. Dům v severním Kensingtonu vyrostl v 70. letech minulého století. Je součástí Lancaster West Estate, rozsáhlého komplexu téměř tisíce sociálních bytů.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Na Floridě zadrželi mladíka a našli pilulku extáze s Trumpovým obličejem

Pilulka extáze ve tvaru hlavy prezidenta USA Donalda Trumpa, kterou zadržela...

Osoba prezidenta Donalda Trumpa již inspirovala tvůrce karikatur, televizní komiky i výrobce halloweenských kostýmů....

Ukrajinci vydali manifest střelce z Christchurche knižně. Zéland protestuje

Australan Brenton Tarrant, který ve dvou mešitách ve městě Christchurch...

Nenávistný manifest vraha z mešit v novozélandském Christchurchi se na Ukrajině vydává knižně. Přišla na to skupina...

Horší než horor. Rumuny vyděsily vraždy a bída v psychiatrických léčebnách

Hororová léčebna. Rumuny pobouřilo odhalení opozičního poslance.

Přeplněné pokoje, padající omítka a špína v koupelnách. Rumuny vyděsily záběry z psychiatrické léčebny na severu země....

Najdete na iDNES.cz