V brazilském nočním klubu vypukl požár, zemřelo 232 lidí

  11:58aktualizováno  18:48
232 lidí zahynulo při požáru v nočním klubu ve městě Santa Maria na jihu Brazílie. Policie však stále nespočítala všechny oběti, zraněných jsou více než dvě stovky. První informace hovoří o tom, že požár způsobila zábavní pyrotechnika, většina obětí se zřejmě udusila kouřem. Klub byl také podle hasičů extrémně přeplněn.

Požár vypukl kolem 02:30 ráno místního času. V tu chvíli se v nočním klubu Kiss podle některých informací bavilo až 2 000 lidí, jiné zdroje pak hovoří o 500 lidech. První informace hovoří o tom, že požár způsobila zábavní pyrotechnika, od které vzplála zvuková izolace. Pyrotechniku měla použít při svém vystoupení jedna z účinkujících kapel.

"Viděli jsme, jak strop nad jevištěm začal hořet. Sestra mě pak chytila a odtáhla pryč," řekla televizi Globo TV jedna z návštěvnic klubu. "Stihly jsme se dostat ven včas. Kouř se začal hrozně rychle šířit, lidé neměli čas utéct." Její slova potvrdil velitel hasičů Arthur Rigue. "Vevnitř byly na nejrůznějších místech hromady těl. Některá byla na toaletách," uvedl pro stanici BBC Brasil.

Fotogalerie

Podle informací v klubu zemřelo 232 lidí, 120 mužů a 112 žen. Oznámil to velitel policejní jednotky zvláštního nasazení Cleberson Bastianello, který na místě dohlíží na záchranné práce. Ten dále uvedl, že většina lidí se udusila kouřem nebo byla ušlapána. Dalších 45 lidí je hospitalizováno v místní nemocnici.

Vyšetřovatelé podle něj v současné době identifikovali 159 obětí. "Hasiči dělají, co je v jejich silách a pátrají po dalších obětech. Jejich přesný počet zatím nemůžeme říci. Většina lidí se udusila," řekl velitel hasičů Guido de Melo. Někteří lidé pak zahynuli v následné tlačenici při pokusu o útěk.

Mluvčí regionální vlády Marcelo Arigoni řekl rozhlasové stanici Radio Gaucha, že úřady zřídily improvizovanou márnici na místním sportovním stadionu. Mrtvé tam svážejí k identifikaci.

Za počet obětí může nedostatek nouzových východů

Na neštěstí už stačil na sociální síti Twitter reagovat také guvernér Tarso Genro. "Smutná neděle," konstatoval a dodal, že on sám se do místa neštěstí vypraví v odpoledních hodinách.

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová na zprávu o požáru reagovala a okamžitě opustila summit Latinské Ameriky a Evropské unie v Chile a vrátila se do Brazílie. Pozůstalým vyjádřila soustrast a přislíbila veškerou pomoc.

Počet mrtvých je podle místních médií tak vysoký i proto, že noční klub měl v rozporu s bezpečnostními předpisy pouze jeden východ. To potvrdil jeden z návštěvníků klubu, který plamenům unikl. "Pomáhal jsem ostatním ven. Já sám jsem se zachránil jenom proto, že jsem docela silný," uvedl třiadvacetiletý Ezekiel Corte Real. Dodal, že hlavním problémem byl právě nedostatek nouzových východů.

Jedním z důvodů tragédie může být také to, že byl klub extrémně přeplněn. "Když jsme dorazili na místo, bylo nám jasné, že klub má maximální kapacitu kolem tisíce lidí. V tu dobu se jich tam však nacházelo mnohem více," potvrdil mluvčí zasahujících hasičů.

Santa Maria je třísettisícové město ve státě Rio Grande do Sul, který tvoří jižní cíp Brazílie. Nedělní tragédie oživila vzpomínky na požár v ruském Permu, kde v roce 2009 zahynulo v jednom z místních zábavních podniků 152 lidí (více čtěte zde). Před devíti lety pak v argentinském Buenos Aires zahynulo v přeplněném klubu téměř 200 lidí (více čtěte zde).

Santa Maria, Brazílie

Santa Maria, Brazílie

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Japonské ostrovy se připravují na úder tajfunu, přes Kjúšú přešlo tornádo

Silný tajfun zasáhl jihozápad Japonska a postupoval k největšímu ostrovu Honšú....

Na největší japonský ostrov Honšú, kde se nachází i metropole Tokio, míří silný tajfun. Japonská meteorologická...

Izraelský prezident chce společnou vládu stran Netanjahua a Gance

Izraelský prezident Reuven Rivlin

Izraelský prezident Reuven Rivlin chce, aby příští vláda v zemi byla stabilní a tvořila ji jak strana Likud dosavadního...

V uniformě chrání jejich bezpečí, přesto je ultraortodoxní židé zatracují

Izraelští vojáci z ultraortodoxního praporu Netzah Yehuda při tréninku na...

Izraelští ultraortodoxní židé nemusí na rozdíl od ostatních absolvovat povinnou službu v armádě. Čím dál více...

Albánii zasáhlo nejsilnější zemětřesení za 20 let, zranilo se 108 lidí

Zničená auta před poškozenou fakultní budovou v albánské Tiraně. (22.9.2019)

Albánii zasáhlo v sobotu zemětřesení o síle 5,8 stupně. Záchvěvy země byly cítit i v okolních zemích, a to hlavně v...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz