Povstalci v Pobřeží slonoviny úspěšně válčí, obklíčili Abidžan

  9:36aktualizováno  22:38
Jednotky mezinárodně uznávaného prezidenta Pobřeží slonoviny Alassanea Ouattary slaví úspěchy. Zisk hlavního světového překladiště pro vývoz kakaa jim umožnilo obklíčit hlavní mocenské centrum Abidžan. OSN vyzvala dosavadního prezidenta Laurenta Gbagba, aby se vzdal.

Demonstrace příznivců Laurenta Gbagby v Abidžanu (26. března 2011) | foto: AP

Síly věrné mezinárodně uznávanému prezidentovi Pobřeží slonoviny Alassaneovi Ouattarovi obklíčily bývalé hlavní město Abidžan. Podle zdrojů citovaných agenturou AFP se v metropoli pohybují francouzští vojáci z jednotky dlouhodobě působící v této africké zemi. Podle dostupných zdrojů začínají příslušníci armády dosavadního prezidenta Laurenta Gbagba přecházet do Ouattarova tábora.

Premiér Soro ve svém prohlášení zároveň vyzval Laurenta Gbagba k odchodu a dal mu na to pouze dvě až tři hodiny. V blízkosti Gbagbova prezidentského paláce v Abidžanu se odpoledne rozmístili členové prezidentské stráže a v přilehlých čtvrtích se podle očitých svědků citovaných agenturou Reuters ozývala střelba z těžkých zbraní a samopalů.

Francouzské armádní zdroje odmítly komentovat nasazení francouzských vojáků v Abidžanu. Podle jednoho ze zdrojů se má jednat o vojáky z tisícičlenné jednotky Licorne, která dlouhodobě působí v zemi. Část jednotek měla údajně reagovat na útoky na Francouze ve čtvrti Deux Plateaux ze strany Gbagbových přívrženců, část se rozmístila na jihu města.

Demonstrace příznivců Laurenta Gbagby v Abidžanu (26. března 2011)

Demonstrace příznivců Laurenta Gbagby v Abidžanu (26. března 2011)

Z Abidžanu se snaží uprchnout tisíce lidí (26. března 2011)

Z Abidžanu se snaží uprchnout tisíce lidí (26. března 2011)

Alassane Ouattara.

Mezinárodně uznávaný prezident Alassane Ouattara.

"Střelba začala kolem 9:00 (23:00 SELČ), když jsme viděli, jak vozy povstalců vjíždějí do města," vylíčil boje jeden z obyvatel San Pedra. "Nikdo nevycházel ven, ale pořád byla slyšet spousta střelby," dodal svědek.

Město bránili vojáci věrní Laurentu Gbagbovi, jenž se odmítá úřadu prezidenta vzdát přesto, že ho Ouattara v loňských listopadových volbách porazil.

Kolem středečního poledne vstoupily prezidentovy jednotky do města Aboisso ležícího 110 kilometrů od bývalého hlavního města Abidžanu. "Od poledne je ve městě slyšet střelbu těžkými zbraněmi. Vězně propustili, všichni propadli panice," řekl jeden z obyvatel Aboissa.

Šéf armády se ukryl na velvyslanectví v JAR

Podle jiného se jednotky věrné Ouattarovi do města už ve středu vypravily na průzkumnou misi a dnes se vrátily v hojnějším počtu. Údajně střílely jen do vzduchu.

Ouattarovi muži útočili od deseti hodin večer do jedné ráno a poté město pročesali. Odpoledne už hlídkovali ve městě v terénních vozidlech, jsou vyzbrojeni samopaly Kalašnikov a pancéřovými pěstmi.

Jednotky věrné Ouattarovi získaly několik měst už v úterý a ve středu obsadily i hlavní město země Yamoussoukro. To je však jen formální metropolí země, centrum moci je soustředěno v Abidžanu, který jako jediný zůstává stále pod kontrolou Gbagba. Metropoli a Abidžan dělí asi 230 kilometrů.

BBC informovala o tom, že šéf armády Pobřeží slonoviny Phillippe Mangou se se ženou a dětmi ukryl v domě velvyslance Jihoafrické republiky v Abidžanu.

OSN vyzvala Gbagba k odchodu

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval Gbagba k odchodu, aby umožnil převzetí státních institucí legitimními orgány. Apeloval na obě strany konfliktu, aby se vyvarovaly aktů pomsty a na první místo postavily zájmy celého národa, uvedl mluvčí generálního tajemníka OSN.

Spojené státy a Francie varovaly před násilnostmi na civilistech. Pokud podle USA dojde k násilí a Gbagbo se nevzdá moci, bude se z toho muset zodpovídat, uvedl náměstek ministryně zahraničí USA pro Afriku Johnnie Carson. Podle Francie by se měl Gbagbo vzdát moci a zabránit krveprolití.

"Měl by se řídit přáním lidu Pobřeží slonoviny a mezinárodního společenství," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Bernard Valero.

Ve středu také Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci, která zavádí sankce proti Gbagbovi. Text rezoluce opakuje nedávnou výzvu OSN k odchodu Gbagba, zakazuje používání těžkých zbraní a předvídá zavedení zákazu cestování a zmrazení aktiv dosavadního prezidenta a jeho nejbližšího okolí. Rezoluci navrhly Francie a Nigérie.

Za čtyři měsíce trvající povolební krize přišlo v Pobřeží slonoviny o život nejméně 472 lidí a téměř milion obyvatel musel opustit své domovy.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Muellerovi prokurátoři žádají pro exšéfa Trumpovy kampaně přes 24 let vězení

Paul Manafort

Prokurátoři pracující pro zvláštního vyšetřovatele amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Roberta Muellera...

Írán je sponzor terorismu. Postavme se mu, vyzval spojence Pence

Americký viceprezident Mike Pence se zúčastnil mnichovské bezpečnostní...

Přišel čas, aby evropští spojenci Spojených států vypověděli dohodu o íránském jaderném programu, a aby stáli za...

Montér v USA postřílel pět svých kolegů. Neunesl, že přišel o zaměstnání

Bezpečnostní složky zasahovaly při střelbě v americkém městě Aurora západně od...

Při páteční střelbě v průmyslovém areálu ve městě Aurora zemřelo šest lidí. Pětačtyřicetiletý Gary Martin, zaměstnanec...

Najdete na iDNES.cz