Vůdce povstalců večer v dlouhém televizním projevu varoval před další eskalací situace, pokud prezident neurychlí prosazení dohody zaručující mimo jiné větší moc šíitům a přeobsazení komise zabývající se návrhem nové ústavy.
Šéf rebelů Abdal Málik Hútí podle agentury AP řekl, že pokud jde o prezidenta, všechny „možnosti jsou otevřené“ a stupňování konfliktu „nemá žádnou hranici“. Prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hadího kritizoval za to, že prý kryje korupci a odmítá nasadit armádu do boje s Al-Káidou.
Prezident Hadí nebydlí v obsazeném paláci, ale v domě v jiné čtvrti hlavního města. Jeho osud je podle The Guardian nejistý, avšak ministryně spravedlnosti Nadja Sakkáfová napsala na svůj twitterový účet, že prezident je v domě zabarikádovaný. Dům podle ní ostřelují povstalci od úterní patnácté hodiny.
Prezidentský palác podle plukovníka Sáliha Džamalániho, který velí ochrance Hádího, rebelové rabují. Mizí především zbraně ze skladu. Džamaláni tvrdí, že povstalci měli v budově své příznivce, kteří jim pomohli s dobytím.
Kvůli vývoji v posledních dvou dnech se za zavřenými dveřmi sešla Rada bezpečnosti OSN. „Je jasné, že situace se zhoršila za 48 hodin, proto se musíme sejít a rozhodnout o reakci,“ řekl britský zástupce Lyall Grant. Ve svém prohlášení pak odsoudila útok na prezidentův palác i rezidenci a Hadímu vyjádřila podporu. K ukončení bojů vyzval i generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
Sanaa je ve varu už od pondělí, kdy ve městě vypukly prudké boje. Ty si vyžádaly devět mrtvých a na 90 zraněných. Prezident a vláda před obsazením prezidentského sídla vyjednávali s povstalci o změně návrhu ústavy. Některé země kvůli napjaté situaci v zemi přerušily provoz svých zastupitelských úřadů.
Návrh nové ústavy je podle šíitů spiknutí
Vládní mluvčí Rádží Badí řekl, že prezident vyjednával s jedním z poradců šíitů o personálním obsazení komise, která by se zabývala připravovanou ústavou. V původním návrhu se počítá se zavedením federálního systému, který v Jemenu vytvoří šest federálně spravovaných oblastí. Šíité to označují za spiknutí, jehož cílem je rozdělit Jemen.
Hlavní vliv při přípravě ústavy měl šéf Hadího kabinetu Ahmad Avád bin Mubárak, jehož šíité o víkendu unesli. Šíité tvrdí, že ústava, jak je navržena nyní, jim odřízne přístup k moři. Tradičně obývají oblast Saada na severu země u hranice se Saúdskou Arábií.
Ozbrojení šíité od pondělka obléhají rezidenci premiéra Chálida Báhaha a kontrolují všechny silnice vedoucí k ní. V pondělí na premiérův konvoj zaútočili a vyprovokovali přestřelku u prezidentského paláce (více zde).
Chaos a boj o moc
Jemen se propadá do chaosu od loňska, kdy šíité, obývající tradičně sever země, začali postupovat na jih a zabírat území. Jsou dobře vyzbrojeni a v září se jim podařilo vstoupit i do Sanaa. Za násilnostmi je podle znalců šíitský Írán, který povstalecké šíity vyzbrojuje. Další zase připisují chaos Hadímu předchůdci Alímu Abdalláhovi Sálihovi, který musel odstoupit po revolučních událostech v roce 2012.
Mezi šíitskými kmeny ze severu Jemenu jsou nejbojovnější Hútíové. Členové největší sunnitské islamistické strany Islah se obávají, že je Hútíové budou po případném převzetí moci pronásledovat (více o situaci v Jemenu zde).
Na jemenském území již delší čas operuje sunnitská al-Káida Arabského poloostrova (AQAP), která vznikla v roce 2009 sloučením jemenské a saúdskoarabské odnože.
Američané AQAP považují za jednu z nejnebezpečnějších teroristických organizací na světě a snaží se ji potlačit pravidelnými nálety bezpilotních letadel. AQAP o sobě v posledních dnech dala vědět, když se přihlásila k zosnování útoků na magazín Charlie Hebdo ve Francii (vše o útoku zde a o AQAP zde).