Použila Sýrie chemické zbraně? Odmítá to vláda i povstalci

  17:50aktualizováno  20:47
Syrská státní agentura oznámila, že při chemickém útoku povstalců na severu Sýrie zahynulo 26 lidí, z toho 16 vojáků. Rebelové to odmítli a z útoku obviňují vládu. Ale nelze ověřit ani to, jestli vůbec chemikálie někdo použil. Pokud by se ukázalo, že v Sýrii opravdu využívají chemické zbraně, byl by to zlom v dvouletém syrském konfliktu. K horšímu.

Zničený tank syrské armády poblíž Damašku (19. března 2012). | foto: Reuters

"Teroristé vypálili raketu s chemickými látka v oblasti Chán al-Assal v provincii Aleppo a zprávy hovoří o 15 mrtvých, většinou civilistech," uvedla původně státní zpravodajská agentura SANA, která o povstalecké armádě FSA mluví zpravidla jako o teroristech.

Tím začíná kolečko obviňování. Velení Syrské svobodné armády (FSA) sdělilo, že útok raketou dlouhého doletu naopak provedla armáda. "Dnes ráno jsme slyšeli zprávu o armádním útoku na Chán al-Asal. Myslíme si, že použili raketu Scud s chemickou látkou. A najednou jsme zjistili, že vláda ten útok připsala nám. Nemáme ani tyto rakety, ani chemické zbraně," řekl jeden z velitelů povstalecké armády Kásim Saadaddín.

Rebelům však připisuje útok třeba ruské ministerstvo zahraničí. "Považujeme to, co se stalo, za nový krajně znepokojivý a nebezpečný vývoj událostí v syrské krizi," zdůraznila ruská diplomacie. "Jsme nanejvýš znepokojeni faktem, že zbraně hromadného ničení se dostaly do rukou povstalců, což dále zhoršuje situaci v Sýrii a konfrontace v této zemi se tím dostává do nového stadia."

Mohou za to Turci, tvrdí syrský minstr

Podle opozice při chemickém útoku na severu Sýrie, zasaženém vládní raketou Scud s chemickou hlavicí, zahynulo 26 lidí, z toho 16 vojáků. Naopak Damašek tvrdí, že raketu s chemickou hlavicí použila opozice. Syrský ministr informací Umrán Zuhbí hovořil o 16 mrtvých a 86 raněných.

Zuhbí také prohlásil, že morální a politickou odpovědnost za tento útok nesou Katar a Turecko, protože opoziční bojovníky podporují. Turecká vláda nicméně v reakci sdělila, že jde o nepodložené obvinění. "V našem arzenálu nejsou chemické zbraně," dodal k tomu turecký premiér Recep Tayyip Erdogan.

Na místě byl prý cítit chlor

Svědci citovaní agenturou Reuters tvrdí, že údajné oběti se udusily a že na místě byl cítit chlor. Ranění byli rozvezeni do čtyř nemocnic v Aleppu a všichni měli dýchací potíže. "Lidé umírali na ulicích i v domech. Viděl jsem hlavně ženy a děti," řekl jeden ze svědků, který viděl postižené v univerzitní nemocnice v Aleppu.

"Někteří ze zasažených mluvili o ostrém zápachu, chemické zbraně jsou ale normálně bez zápachu," řekl televizi Al-Džazíra lékař Zijád Haddad. Všechny oběti, mezi nimiž jsou i vojáci armády a příslušníci prorežimních milicí, podle něj zemřely po akutních dýchacích potížích. Nasazení nervového plynu by si podle Haddadova odhadu vyžádalo výrazně více mrtvých.

Mluvčí britského ministerstva zahraničí prohlásila, že prokáže-li se, že byla použita chemická zbraň, bude svět nucen reagovat a změnit svůj dosavadní přístup k Sýrii.

Zuhbí k tomu v televizi řekl, že syrská armáda nikdy nepoužije zbraně zakázané mezinárodním zákonem. "Velení armády to řeklo v minulosti a opakuje to i nyní. Nikdy nepoužijeme chemické zbraně z morálních, humanitárních a politických důvodů," sdělil.

Sýrie nepodepsala úmluvu o nepoužívání chemických zbraní

Generální tajemník Organizace na zakázání chemických zbraní (OPCW) Ahmet Uzumçu novinářům ve Vídni řekl, že jeho organizace, založená kvůli kontrole dodržování Úmluvy o zákazu vývoje, výroby, skladování a použití chemických zbraní, situaci v Sýrii "bedlivě sleduje". Sýrie ovšem mezi signatáře úmluvy nepatří. Nevztahuje se na ni tedy žádný mezinárodní závazek deklarovat své chemické zbraně, vzdát se jich nebo umožnit inspektorům jejich kontrolu.

S velkou opatrností přistupuje k informacím o chemickém útoku v Sýrii i Bílý dům. Washington nemá důkaz, který by potvrzoval obvinění, že syrská opozice použila chemické zbraně, řekl dnes mluvčí Bílého domu Jay Carney.

"Pečlivě a důkladně posuzujeme každou podobnou příchozí informaci. Jedná se o věc, která nás hodně znepokojuje, jak dal již prezident (Barack Obama) dříve jasně najevo," řekl mluvčí Bílého domu. Je přitom velmi skeptický vůči všem prohlášením syrského režimu. Připomněl, že Washington loni varoval Damašek, že použití chemických zbraní jeho armádou by bylo pro USA nepřijatelné.

Podle opozičních zdrojů je po nedávných bojích většina Chán al-Asalu v rukou povstalců, a to včetně tamní vojenské akademie. V oblasti se prý bojovalo raketami typu země-země a po těchto útocích se mezi civilisty objevilo několik případů otravy. Mediální středisko v Aleppu tvrdí, že případy souvisí zřejmě s útoky armády, která použila látku, kterou středisko označuje za "jedovatý plyn".

Syrský arzenál chemických zbraní vyvolává znepokojení po celou dobu dvouletého konfliktu. Západní státy i Rusko dosud tvrdily, že všechny sklady těchto zbraní má pod kontrolou vláda. Izrael se dal slyšet, že pokud Damašek chemické zbraně použije, vloží se v tom případě do konfliktu také Izrael. Panují obavy, že by se chemikálie mohly dostat do rukou nejen opozice, ale také radikálních skupin.

Autoři: , ,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruští snipeři mění poměr sil v Libyi. Zajcevův přízrak děsí provládní síly

Rusko přesunulo svou pozornost z Ukrajiny a Sýrie na Libyi. Na tři stovky ruských žoldáků bojují po boku libyjského...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

V Německu schválili zákon o povinném očkování dětí proti spalničkám

Poslanci německého Spolkového sněmu ve čtvrtek schválili povinné očkování dětí proti spalničkám. Infekční onemocnění...

Dvě minuty. Jsem v šoku, řekl cestující, který autobus smrti těsně nestihl

Tragická srážka nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu Slovenska patří mezi nejhorší dopravní nehody v zemi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Premium

Planetku překřtili, starý název prý byl nekorektní

Planetka Ultima Thule se proslavila zkraje roku. Když ji nasnímala sonda New Horizons, stala se nejvzdálenějším...

Najdete na iDNES.cz