Potomek Komenského veze z ČR dětem dvousetkoruny

  9:47aktualizováno  9:47
Americký byznysmen Jan Ferdinand Kallik měl při návštěvě Prahy i jeden neobvyklý úkol. Musel zajít do banky pro několik dvousetkorun. Je na nich totiž obrázek Komenského. Čím jsou pro něho tak vzácné? Sedmašedesátiletý manažer je přímým pokračovatelem rodu českého "učitele národů".

Komenského v 17. století vyhnala z Čech náboženská netolerance, jeho potomka ve 20. století komunistický režim | foto: MF DNES

Kallik pracuje ve firmě zaměřené na investiční poradenství. "Každé z mých dětí dostane jednu dvousetkorunu. Všichni jsme na našeho předka velmi hrdí," říká manažer.

On sám je devátou generací rodu, na jehož počátku stojí Komenského druhá dcera Alžběta, narozená roku 1629. Do Prahy Jan Kallik přiletěl na konferenci o Komenském, kterou pořádá ministerstvo školství a Komenského muzeum.

Jako ekonom lituje, že Češi nedokážou význam jeho předka lépe prodat. "Na Západě znají Komenského jen odborníci. Všechno záleží na reklamě, reklamě a zase reklamě. Měli byste se tomu více věnovat, vždyť z jeho převratných myšlenek vychází dodnes učitelství po celém světě," říká.

Komunisti jsou stejní parchanti jako nacisti, řekl otec
Potomci Komenského dcery Anny žili po generace v Německu. Odtud odešli do Jižní Afriky. Kallikův otec se pak na čas vrátil do Československa.

Životní příběh Jana Kallika, který se narodil v Praze, ukazuje, že se historie někdy neuvěřitelně opakuje – stejně jako Jan Amos Komenský, i on strávil většinu života v emigraci.

Komenského v 17. století vyhnala z Čech náboženská netolerance, Kallika zase komunistický režim. "V roce 1947 tatínek řekl, že komunisti jsou stejní parchanti jako nacisti, a tak jsme sbalili kufry a odjeli do Jižní Afriky," vzpomíná.

Tam vystudoval ekonomii, založil rodinu a v šedesátých letech se odstěhoval do kalifornského Los Angeles. Tři z Kallikových dětí jdou ve stopách Komenského a učí. Dcera Alison byla dokonce vyhlášena jako jedna z deseti nejlepších učitelů v Kalifornii.

Komenský - Labyrint srdce a peklo světa

Jan Ferdinand Kallik opustil zemi kvůli komunistům. Teď se na čas vrátil.

Po jeho slavném předkovi, českém vzdělanci Janu Amosu Komenském, mu zůstalo křestní jméno. Americký ekonom Jan Ferdinand Kallik se snaží rodinnou tradici udržet i jinak.
"Dětem říkám, že se musí chovat slušně, nemůžeme dělat našemu velkému předkovi ostudu," říká Kallik, který minulý týden přiletěl na konferenci do Prahy.

Jak člověku ovlivní život takhle slavný příbuzný?
To příbuzenství se v naší rodině dědí jako závazek. Odmalička jsem od rodičů slyšel: Jsi Komenského potomek, tak se podle toho chovej. Jako malý jsem to nerad poslouchal, ale to samé teď říkám svým potomkům.

Jak je učitel národů Komenský známý v Americe?
Je paradoxní, že zatímco z jeho převratných myšlenek vychází dodnes učitelství na celém světě, jméno Komenský všeobecně známé není. Asi za to může historie. Katolíci neradi zdůrazňovali zásluhy protestanta Komenského a jeho slávě na Západě nepomohla ani komunistická totalita. Až v poslední době se o jeho díle v Americe mluví častěji.

Snaží se vaše rodina Komenského slávu šířit?
Já jsem investiční poradce, s Komenským mám společný jen rodokmen. Nejsem ani žádný odborník přes jeho dílo. Myslím, že by se o to měli snažit sami Češi. Všichni znají Dvořáka, Muchu a Havla, tak proč ne Komenského?

Vaše děti však v odkazu pokračují – tři z nich jsou učitelé.
Ano, ale práci si vybrali sami, k ničemu jsem je nenutil. Mám z nich velkou radost. Dceru Alison vyhlásili jako jednoho z deseti nejlepších učitelů v celé Kalifornii.

Jsou platy amerických učitelů stejně mizerné jako českých?
Nedokážu to srovnat, ale v Americe to žádná sláva není, platy jsou lehce nadprůměrné.

Komenský nebyl jen pedagog, ale i náboženský vůdce. Jakou roli hraje víra ve vaší rodině?
Můj rod je tradičně protestantský. Dříve byl problém, když si někdo z nás chtěl vzít katolíka, ale já už nejsem tak přísný. Když si ho moje dítě bude chtít vzít, ať... Jinak myslím, že úloha Komenského jako náboženského vůdce se podceňuje. I když je známý hlavně pro své pedagogické dílo, jsem přesvědčený, že bez víry by ho nikdy nenapsal.

Jaká je vlastně historie vaší rodiny?
Maminka měla příjmení Figulus, které nosila už Komenského dcera Alžběta. Byl to německý rod. Můj dědeček, vysoký vojenský důstojník, přesídlil do Jižní Afriky. V první světové válce bojoval s Angličany proti Němcům a po válce se jako diplomat dostal do Československa. Jeho dcera Gerta (moje maminka) v Praze potkala mého českého otce a v roce 1939 jsem se jim narodil já.

Moc dlouho jste tu nepobyl...
Když mi bylo sedm, odešli jsme do Jižní Afriky, odkud pocházela moje matka. Otec říkal, že v Československu nezůstaneme, protože komunisti jsou stejní parchanti jako nacisti. V roce 1947 už byl velký problém dostat víza, ale nakonec se nám to podařilo. To bylo naposledy, co jsem viděl Československo. Vystudoval jsem britské školy v Jižní Africe a stal se ekonomem. A dnes žiji v Los Angeles.

Jak se vám teď líbí v Praze, kde jste se narodil?
Poprvé jsem přiletěl brzy po revoluci. Tehdy byla Praha ještě černá a šedivá. Dnes s manželkou nestačíme zírat, kolik toho Češi dokázali udělat a zlepšit. Myslím, že jste velmi šikovní – a na vaší zemi je to vidět. Je to tu jako v pohádce. I když jsem tu žil jen několik let, pořád se cítím jako doma.

Váš životní příběh je podobný vašemu slavnému předkovi. Oba jste kvůli nesvobodě uprchli z Čech a už jste se domů nikdy nevrátili…
To je velice dobrý postřeh. Mému otci se po Praze velmi stýskalo, pořád se chystal na návrat. Ale když komunismus konečně padl, byl tatínek už po smrti. Vidíte, že boj svobody s útlakem a netolerancí je nezávislý na stoletích.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Japonci navrhli Trumpa na Nobelovu cenu. O nominaci je žádali Američané

Donald Trump mluví k vojákům USA  na základně Al Asad v Iráku při jeho...

Japonský premiér Šinzó Abe nominoval loni na podzim na Nobelovu cenu za mír amerického prezidenta Donalda Trumpa....

Nigerijec žije už měsíce na letišti. Vyhostila ho i vlastní země

Nově otevřený terminál letiště v Istanbulu. (29. října 2018)

Čtyřiadvacetiletý Nigerijec, kterého úřady vyhostily z Izraele, žije už čtyři měsíce na letišti v etiopském hlavním...

Zaplatíte pokutu, uložil soud aktivistce, která bránila deportaci Afghánce

Švédská aktivistka Elin Erssonová během své akce v letadle občas jen stěží...

Zaplatit pokutu 3 000 švédských korun (7 360 Kč) přikázal soud ve Švédsku mladé aktivistce Elin Erssonové, která loni v...

Najdete na iDNES.cz