Potápěči dostali pokutu, po tragédii jim hrozí vyhoštění z Chorvatska

Víme první   13:29aktualizováno  19:44
Členové české potápěčské expedice, která mapuje vrak křižníku Garibaldi, po poledni stanuli před chorvatským soudem. Musí zaplatit pokutu za porušení zákona o podmořském výzkumu a hrozí jim vyhoštění.

Dokončení expedice je podle jejích členů velmi nejisté. | foto: expedice Garibaldi

Celou kauzu odstrartovala tragická smrt jejich kolegy. Ta se ale před soudem v Dubrovníku neřešila. "Je to špatné. Byli jsme obviněni z porušení zákona o podmořském výzkumu," řekl iDNES.cz vedoucí potápěčské expedice Zdeněk Partyngl.

Podle něj dostali také padesátitisícovou pokutu. "Teď se řeší naše vyhoštění z Chorvatska," informoval odpoledne o dalším postupu soudu.

Tomu dopoledne předcházely výslechy na policii v Dubrovníku. "Tvrdí nám, že jsme porušili dva až tři paragrafy," řekl iDNES.cz Jan Lambert, který také patří k expedici a mluví velmi dobře chorvatsky.

Podle informací televize Nova byl Zdeněk Partyngl jako zatím jediný z expedice vyhoštěn. Z Chorvatska musí odjet do osmi dnů.

Členové expedice Garibaldi byli původně obviněni, že se potápěli do větších hloubek, než povoluje chorvatský zákon. Ten ale nezná termín technického potápění a řeší jen potápění sportovně rekreační do hloubky 40 metrů.

Na oficiálních stránkách expedice www.garibaldi-wreck.eu k tomu tvrdí: "Média hledají senzace a policie hledá záminku k usvědčení z porušení chorvatského zákona o potápění. Nepotápěli jsme se však v žádné Chorvaty zakázané zóně a neporušili jsme žádný chorvatský či náš potápěčský předpis či standard."

Chorvaté jsou také dost hákliví na své památky pod vodou. Ponory k nim povoluje ministerstvo kultury. Jenže vrak křižníku Garibaldi potopeného za I. světové války zatím nebyl prohlášen za památku, protože ho objevila teprve česká expedice. Ta jako první na světě zmapovala přesně místo jeho potopení. Tudíž povolení od ministerstva kultury nepotřebovala.

Na stránkách expedice se píše, že potápěče obvinili také z porušení zákona o archeologii, protože "místní historici námořnictví vlastně nechtějí objevovat, ale obviňovat z vykrádání vraků a "jejich" památek".


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

V syrském Kobani přibývá konverzí ke křesťanství. Kvůli zkušenosti s IS

Lidé čekají na prohlídku poté, co uprchli z města z Baghúz. (22. února 2019)

V severosyrském městě Kobani přibývá Syřanů, kteří se odvrátili od islámu a konvertovali ke křesťanství. Město do roku...

Ženě na Tchaj-wanu žily pod okem čtyři včely. Živily se jejími slzami

Ploskočelka (ilustrační snímek)

Když šla mladá Tchaj-wanka do nemocnice s napuchlým a bolavým okem, myslela si, že do něj chytila infekci. Místo toho...

Úředníci cestovali 70 kilometrů džunglí plnou lvů, aby volil jeden muž

V Indii začaly parlamentní volby. K urnám může vydat až 900 milionů lidí.(10....

Téměř 70 kilometrů džunglí plnou lvů cestovali indičtí úředníci, aby umožnili volit devětašedesátiletému svatému muži,...

Najdete na iDNES.cz