Kráva je matka světa. V Indii jsou posvátná zvířata symbolem nacionalismu

  18:21aktualizováno  18:21
Hinduistická svatá žena Sádhví Kamalová má za úkol pátrat po pašerácích krav. Oděná v rouchu šafránové barvy jezdí v bílém terénním autě, které má na zadním okně nálepku zobrazující krávu obklopenou meči a puškami. „Kráva je matka světa,“ hlásá nápis na samolepce. Společně s tisíci dobrovolníků se vydává hledat ty, co jejich posvátná zvířata zabíjí.

(ilustrační snímek) | foto: AP

Kamalová stojí v čele občanské hlídky, která sestává z převážně mladých mužů vyznávajících hinduismus. Takové civilní hlídky se objevily poté, co několik indických států v posledních letech zakázalo zabíjení krav, které hinduisté považují za posvátné. Tři desítky muslimů, kteří obchody s masem a jatka tradičně provozují, lynčující davy zabily, píše agentura AP.

Fotogalerie

Před parlamentními volbami, které v Indii začínají tento týden, byl ozbrojený boj za ochranu „matky krávy“ součástí širší kampaně, jejímž cílem je nastolit v zemi s množstvím kultur hinduistické náboženské tradice a hodnoty. Kdysi okrajový hinduistický nacionalismus nyní hraje v indické politice ústřední roli.

Hinduistický způsob života namísto sekulárního pluralismu propaguje v největší demokracii světa s 1,3 miliardy lidí premiér Naréndra Módí, který v mládí absolvoval výcvik v nacionalistických táborech, a jeho Indická lidová strana (BJP). Ta se bude snažit v nadcházejících volbách obhájit svůj mandát.

Projevy náboženského nacionalismu jsou nyní v Indii běžným jevem. V Dillí a v posvátném hinduistickém městě Ajódhja ve státě Uttarpradéš se koncem loňského roku uskutečnily manifestace desítek tisíců mužů oblečených v šafránově žlutém šatu, kteří s mečem v ruce a se jménem hinduistického hrdiny Rámy napsaným na čele vykřikovali protimuslimské slogany.

Shromáždění požadovali výstavbu chrámu zasvěceného Rámovi na místě, kde hinduističtí extremisté zbořili v roce 1992 mešitu starou 430 let a rozpoutali dvouměsíční nepokoje, při nichž zahynulo na 2 000 lidí. Hinduistické skupiny tvrdí, že mešita byla postavena poté, co muslimští nájezdníci zničili v lokalitě chrám zasvěcený Rámovi.

Na jiném místě ve státě Uttarpradéš vláda utratila nebývalou peněžní částku za oslavy hinduistického svátku Kumbh mélá, které skončily tento měsíc. Z nesčetných plakátů vylepených u této příležitosti shlížel na věřící premiér Módí, stejně jako hlavní ministr státu Uttarpradéš a hinduistický mnich Jógí Áditjanáth.

Indičtí hinduisté vytáhli na muslimy. Pojídají posvátné krávy, běsní

Tři měsíce předtím vláda zmíněného státu změnila muslimské jméno jednoho z měst, kde se svátek tradičně slaví. Íláhábád se změnil na Prájagrádž - což je slovo objevující se v hinduistických náboženských testech. Šlo o jednu z řady změn muslimských názvů v posledních měsících.

Komise učenců jmenovaná premiérem Módím rovněž studuje vzorky DNA, aby dokázala, že hinduisté jsou potomky prvních obyvatel Indie. Komise má také prokázat, že hinduistické posvátné texty neobsahují mýty, ale fakta.

Dokonce ani slavný Tádžmahal neunikl hinduistické politické agendě. Přestože je tato slavná hrobka, kterou nechal postavit muslimský vládce Šáhdžahán v 17. století na památku své milované manželky Mumtáz Mahal, na seznamu kulturního dědictví UNESCO, nezařadilo místní ministerstvo turistiky v roce 2017 Tádžmahal na seznam památek státu Uttarpradéš.

Symbolem rostoucího nacionalismu se stala kráva. Podle mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch utrpělo při více než stovce útoků občanských hlídek mezi květnem 2015 a prosincem 2018 zranění na 280 lidí. Na několika zvlášť brutálních útocích na pašeráky krav se podílela skupina vedená Kamalovou. „Násilí je špatné, ale pokud jde o ochranu matky, pak jsou jakékoli prostředky dovolené,“ říká Kamalová.

Nejméně dva z mužů zapojených do útoků proti lidem podezřelým z pašování krav kandidují v nadcházejících parlamentních volbách.

Ochranu krav začala prosazovat rovněž opoziční strana Indický národní kongres (INK), která se dlouho drží sekularismu svého spoluzakladatele a prvního indického premiéra Džaváharlála Néhrúa. Ve státě Madhjapradéš, nad kterým má kontrolu Indický národní kongres, úřady poslaly do vězení dva muže podezřelé z nelegální přepravy krav. Dotyční byli zatčeni na základě zákona, který umožňuje zadržovat lidi v případě ohrožení národní bezpečnosti.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Policie v Severním Irsku propustila mladíky zadržené kvůli smrti novinářky

Seveoirská novinářka Lyra McKee na archivním snímku

Severoirská policie v neděli večer propustila bez jakýchkoli obvinění dva mladíky, kteří byli zadrženi v souvislosti s...

Velikonoční teror na Srí Lance má již téměř tři stovky obětí

Počet obětí po útocích na Srí Lance rychle přibývá. (21. dubna 2019)

Úřady na Srí Lance v pondělí zrušily zákaz vycházení, který vyhlásily v neděli kvůli atentátům. Při nich zemřelo na 290...

Ukrajinu zřejmě povede herec Zelenskyj, prezident Porošenko uznal porážku

Kandidát na ukrajinského prezidenta Volodymyr Zelenskyj. (21. 4. 2019)

Příštím ukrajinským prezidentem by se podle předběžného průzkumu u volebních uren měl stát herec Volodymyr Zelenskyj,...

Najdete na iDNES.cz