Ve dnech 17. července až 2. srpna 1945 se v Postupimi konala konference zástupců tří velmocí, která vypracovala základ pro uzavření mírové smlouvy s Německem. Na snímku zleva Winston Churchill, Harry Truman a Josif Stalin. | foto: ČTK

KOMENTÁŘ: Vitamíny pro choré Německo. Být velmocí ještě neznamená úspěch

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Před 75 lety postupimská konference symbolicky orámovala konec druhé světové války a začátek války studené. Kde jsou dnes její účastníci a kdo koho by měl teď léčit těmi správnými vitaminy, zamýšlí se předseda Společnosti Edvarda Beneše Pavel Carbol.

V Evropě vrcholilo první poválečné léto a v Postupimi jihozápadně od Berlína proběhlo v rozmezí 17. července až 2. srpna 1945 poslední setkání legendární Velké trojky. Tento formát obsahoval hlavní hybatele protiněmecké koalice. Konkrétně Sovětský svaz, Spojené státy americké a Velkou Británii. Lídři těchto mocností, Stalin, Roosevelt a Churchill, se setkali již v Teheránu v zimě roku 1943 a na Jaltě v únoru 1945. Ač byli oni i jejich země velmi rozdílní, spojovalo je silné spojenecké pouto, a sice snaha zlikvidovat Hitlerovo Německo.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video