Neznámí lidé se dobývali do nemocnice, kde léčí postřelenou Pákistánku

  13:18aktualizováno  15:09
V britském Birminghamu zastavila policie dvojici, která se snažila dostat k postřelené pákistánské dívce Malále. Ta je léčena po pondělním leteckém přesunu ze své země právě v tamní nemocnici. Taliban, jehož člen útok na dívku podnikl, již dříve oznámil, že se ho pokusí zopakovat. Dvojice však pouze chtěla dívce popřát dobré zdraví.

Studentka drží během protestu v pákistánském městě Láhaur fotografii Malály Júsufzajové (14. října 2012) | foto: Reuters

Policie z West Midlands oznámila, že má záznam o dvou lidech, kteří se snažili do birminghamské nemocnice Královny Alžběty k dívce dostat, aby jí popřáli všechno dobré. Přístup jim samozřejmě umožněn nebyl.

"Byli zastaveni ve veřejně přístupné části nemocnice a vyslechnuti policií. Ta si zaznamenala jejich údaje a vysvětlila jim, že Malálu nyní vidět opravdu nemohou," uvedl policejní mluvčí dle serveru Sky News. "Nedošlo k žádnému zatčení, protože Malále nehrozilo žádné nebezpečí," dodal.

První zprávy přesný počet lidí neupřesňovaly a uváděly, že se zadržení pokoušeli vniknout do nemocnice jako falešní příbuzní. Policie později popřela i původní informaci, že by byl někdo zatčen.

Dle ředitele birminghamské nemocnice doktora Davea Rossera byl noční ruch pro nemocnici nepříjemnou událostí, ale k žádnému ohrožení dívky nedošlo. Nemocnice je prý po bezpečnostní stránce velice dobře připravena.

Fotogalerie

"Myslíme, že šlo spíš o zvědavce," uvažoval původně Rosser. Malála prý přesto strávila pernou noc v nejlepším pohodlí. Doktoři jsou nyní s jejím zlepšujícím se zdravotním stavem spokojeni.

Hrozba Talibanu trvá

Dívku transportovali do Velké Británie poté, co byla ve své zemi postřelena útočníkem z řad Talibanu. Mladá školačka je po celé zemi známá jako bojovnice za právo dívek chodit do školy.

Na Malálu ozbrojenci zaútočili minulé úterý, když se vracela spolu s dalšími děvčaty autobusem ze školy (více čtěte zde). Prý se po Malále výslovně ptali a následně ji střelili do hlavy a do krku, čímž jí způsobili těžké zranění, připomíná ČTK.

Nechtěná dívka

Malála si vysloužila nenávist extremistů, když prosazovala právo dívek na vzdělání a ve svém deníku popisovala praktiky Talibanu, který ovládl její domovské údolí Svát, když jí bylo 11 let. Deník psaný pod pseudonymem zveřejňovala zpravodajská stanice BBC.

Zdroj: ČTK

Taliban později uvedl, že útok na dívku bude opakovat. I proto způsobil zájem nezvaných hostů v birminghamské nemocnici takové pozdvižení.

Pákistánští lékaři ve vojenské nemoci v Rávalpindí odstranili kulku, která Malále pronikla do hlavy a mířila k páteři. Její zotavování označili za uspokojivé a uvedli, že po snížení dávek sedativ již byla pacientka schopna pohnout nohama a rukama.

Zatím však není jasné, zda kulka dívce nepoškodila mozek či nezanechala jiné trvalé následky.

Přesto, že se Malála uzdravuje, komise lékařů doporučila její přesun do specializovaného centra v Británii, které poskytuje všestrannou péči dětem, jež utrpěly vážná zranění. Dívka se tak do Británie přesunula vojenským speciálem přes Spojené arabské emiráty v pondělí (více zde).

Pákistánské školačce zachránili v nemocnici život


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Miliony dětí jdou po vzoru Grety za školu, aby bojovaly za ochranu klimatu

Demonstrace za klima v australském Melbournu (20. 9. 2019)

Miliony dětí ve světě si v pátek berou za vzor ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou a místo školní výuky se...

Rusko pustilo herce, odsoudilo Svědky Jehovovy, šamana dalo do blázince

Ruský herec Pavel Ustinov byl odsouzen do vězení za násilí proti policistovi a...

Ruská justice podmínečně propustila na svobodu herce Pavla Ustinova, který byl počátkem týdne odsouzen na 3,5 roku do...

Největší polární výprava. Vědci vypluli k Arktidě zkoumat klimatické změny

Německá loď Polarstern se chystá k polární expedici. (20. 9. 2019)

V pátek se vydal ze severonorského přístavu Tromsö do Arktidy německý ledoborec Polarstern s desítkami expertů na...

Války o pomníky. Vášně budí rudoarmějci, Franco i Kryštof Kolumbus

Pomník sovětské armády na Náměstí svobody v Budapešti

Češi se hádají o maršála Koněva či Mariánský sloup, kontroverze kolem památníků však panují i za hranicemi. Ve východní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz