Zelené srdce Německa povede rudý premiér, první od pádu Berlínské zdi

  18:05aktualizováno  18:05
Složení nové zemské vlády v Durynsku vyvolalo v Německu celonárodní rozruch. Spolkovou zemi povede koalice krajně levicové strany Die Linke, socialistů z SPD a Zelených. V čele vlády stane Bodo Ramelow, který se tak stane vůbec prvním postkomunistickým premiérem v Německu.

Šéf německé levice Bodo Ramelow | foto: Profimedia.cz

O vstupu do koalice s postkomunisty rozhodovali sociální demokraté z SPD na začátku listopadu v referendu. Pro vznik „rudo-rudo-zelené“ koalice, jak spolupráci třech stran přezdívají místní média včetně prestižního celostátního deníku Welt nebo magazínu Spiegel, hlasovalo 70 procent straníků.

Všechna tři uskupení už podepsala smlouvu o spolupráci a ve čtvrtek představila svůj program. Zemský parlament bude o nové vládě hlasovat v prosinci, koalice v něm má těsnou většinu jednoho hlasu.

Končí tak dlouholetá vláda křesťanských demokratů z CDU, kteří Durynsko vedli od sjednocení Německa. CDU sice v září zemské volby vyhrála, socialisté však odmítli pokračovat ve spolupráci.

Bodo Ramelow

Narodil se v roce 1956, pochází z Dolního Saska. V letech 2001 až 2005 byl šéfem poslanců Strany demokratického socialismu v durynském zemském sněmu.

Ve stejné pozici působí od roku 2009 dosud, tentokrát však jako člen strany Linke. Jeho funkce byla v Durynsku dosud spojena s titulem opozičního lídra.

Koalice pod jeho vedením plánuje, že zruší některé durynské okresy, spojí je do větších celků a ušetří tak na provozních výdajích úřadů.

Dětem slibuje jeden rok ve školce zdarma, nová zemská vláda rovněž hodlá poslat víc peněz do soukromých škol. V programu má rovněž úřady dotovanou tvorbu pracovních míst, píše server Spiegel Online.

Těžko jim můžeme věřit, míní prezident Gauck

 Zprávy z nevelké spolkové země, která si díky rozlehlým lesům vysloužila titul „zeleného srdce Německa“, vyvolaly nezvyklý rozruch. Die Linke se sice po boku SPD podílela už na třech zemských vládách, nikdy však neměla svého premiéra.

Kabinety v Meklenbursku-Předním Pomořansku (1998 - 2006), Berlíně (2002 - 2011) i současný braniborský kabinet vedou socialisté. Durynsko se však stane první zemí, v jejímž čele po pádu Berlínské zdi stane předák krajní levice. 

Vznik koalice, v jejímž čele stane Bodo Ramelow, kritizoval o víkendu dokonce i německý prezident Joachim Gauck. Není podle něj jisté, zda se Die Linke dostatečně odstřihla od Sjednocené socialistické strany Německa (SED), která do roku 1989 vládla Německé demokratické republice. Podle Gaucka je pro mnoho jeho vrstevníků problematické cítit k postkomunistické partaji důvěru.

Die Linke vznikla v roce 2007 sloučením Strany demokratického socialismu (PDS), přímé nástupkyně SED, s politickým uskupením WASG, které se odštěpilo od sociální demokracie. Na celoněmecké úrovni působila PDS i Linke dosud pouze v opozici. Ve Spolkovém sněmu ji aktuálně patří 64 křesel z celkových 631, v Evropském parlamentu získala sedm mandátů.

Autoři: ,
Témata: premiér, SPD

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Eurokomisařka Jourová: Zákony by se měly dodržovat i na sociálních sítích

Eurokomisařka Věra Jourová v Rozstřelu (16. února 2018)

České eurokomisařky Věry Jourové se obávají i ti největší internetoví giganti. Zastupuje trh EU, na němž má jen u...

Montér v USA postřílel pět svých kolegů. Neunesl, že přišel o zaměstnání

Bezpečnostní složky zasahovaly při střelbě v americkém městě Aurora západně od...

Při páteční střelbě v průmyslovém areálu ve městě Aurora zemřelo šest lidí. Pětačtyřicetiletý Gary Martin, zaměstnanec...

Trump obchází Kongres. Peníze na mexickou zeď sežene vyhlášením stavu nouze

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Americký prezident Donald Trump v pátek oficiálně vyhlásil stav nouze, aby mohl i bez souhlasu Kongresu získat peníze...

Najdete na iDNES.cz