Poslední léta Thatcherové: mysl zastřená demencí a smrt v Ritzu

  12:46aktualizováno  12:46
Margaret Thatcherová poslední léta svého života prožila v ústraní. Její pronikavou mysl a úžasnou paměť zastřela stařecká demence, kvůli které se Železná lady stáhla z veřejného života. Jak vypadaly poslední roky ženy, která změnila dějiny moderní Británie?

Zdraví začalo někdejší britskou premiérku trápit někdy na konci 90. let. Při prvních příznacích vadnoucí mysli se o ni začal starat její manžel Denis. Teprve v roce 2008 jejich dcera Carol ve svých pamětech přiznala, že její matku sužuje Alzheimerova choroba a už několik let jí neslouží paměť.

Pohřeb

Pohřeb Thatcherové se uskuteční ve středu 17. dubna. Politička, která zemřela v pondělí v 87 letech, varovala před okázalostmi na svém pohřbu. "Neplýtvejte penězi za leteckou přehlídku na mém pohřbu," řekla údajně. Stát prý na pietní ceremonii vynaloží až osm milionů liber (242 milionů korun).

Zdroj: ČTK

"Málem jsem spadla ze židle, když jsem viděla, jak zápasí se slovy a svojí pamětí. Nemohla jsem tomu uvěřit," napsala tehdy dcera někdejší premiérky. "Bylo jí 75 let, já jsem ji však vždy vnímala jako nestárnoucí ženu, která tu bude navěky a která je naprosto nezranitelná," popsala Carol svůj šok.

Šok to pro ni byl o to větší, že její matka měla vždy famózní paměť, kterou nyní neúprosně rozleptávala stařecká demence. "Dříve jste mámě nikdy nemuseli říkat nic dvakrát, protože si to hned uložila do své úctyhodné paměťové banky. Ale nyní se ptala stále dokola na ty samé otázky a vůbec o tom nevěděla," cituje z memoárů zpravodajský portál guardian.co.uk.

Stále zapomínala, že manžel je po smrti

Ještě v roce 2002 vydala Thatcherová druhý díl svých pamětí, záhy poté utrpěla řadu menších mozkových příhod a lékaři jí poradili, aby už nemluvila na veřejnosti. Thatcherová skutečně odřekla všechna domluvená vystoupení a prohlásila, že se stáhne z veřejného života.

Smrt Železné lady

Její psychický stav se rapidně zhoršil v roce 2003, kdy její manžel zemřel na rakovinu slinivky. Carol vzpomíná, že pro její matku to bylo obzvlášť hrozné také proto, že stále zapomínala, že je po smrti. "Tu smutnou zprávu jsme jí museli říkat znovu a znovu. Nakonec jí vždy došlo, že ztratila manžela, se kterým žila více než 50 let. Pak se na mě podívala, tiše hlesla a já se musela držet, abych se nesesypala," vzpomíná Carol.

Postupující nemoc nejvíce zasáhla krátkodobou paměť. Během zvlášť špatných dnů si Thatcherová nemohla vzpomenout ani na začátek věty, kterou se právě chystala dokončit. Když však na tom byla dobře, připomínala onu nesmlouvavou političku a vyprávěla o svých letech v Downing Street.

Její nemoc zaznamenal i biografický film Železná lady z roku 2011 v hlavní roli s Meryl Streepovou, která za ztvárnění britské expremiérky získala řadu cen. "Měla jsem tu čest vyobrazit jen pozdní léta jejího života, kdy už nebyla u moci. Mám jen povšechnou znalost všech jejích bojů, jimiž dokázala projít. Chci vyjádřit její rodině a spoustě jejích přátel hlubokou soustrast," uvedla herečka.

Posledních deset let Thatcherová žila v čtyřpatrovém domě ve čtvrti Belgravia s ošetřovatelkou, komorníkem a dalším pomocným personálem. Většinou seděla v křesle, poslouchala klasickou hudbu, sledovala v televizi svůj oblíbený pořad o křesťanských písních Songs of Praise a listovala si v novinách.

Fotogalerie

Občas si zašla na oběd do nedalekého hotelu, v jejím sídle ji nadále navštěvovala úzká skupina přátel - například její někdejší stylistka Cynthia Crawfordová nebo bývalý tiskový mluvčí Sir Bernard Ingham. V březnu 2012 zveřejnil list Mirror fotografie někdejší premiérky na procházce v jednom z londýnských parků (podívat se na ně můžete zde). Jsou to zřejmě její poslední snímky na veřejnosti. Thatcherová je na nich dokonale upravená, pohledem pasivně sleduje okolí, při chůzi jí pomáhá ošetřovatelka.

Letos v lednu britská média přinesla zprávu, že Thatcherová podstoupila operaci močového měchýře. Poté se uchýlila do luxusního londýnského hotelu Ritz, kde v roce 2002 s Denisem oslavila 50. výročí svatby. Obklopená luxusem zde žila až do pondělí, kdy život velké političky ukončila mozková mrtvice.

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Už nejen blokace webů. Rusko a Čína své občany ještě více izolují

Všečínské shromáždění lidových zástupců je jednokomorový parlament Čínské...

Rusko a Čína nyní spojí své síly ve vesmíru a komunikačních technologiích. Hodlají vytvořit novou satelitní...

V Mnichově začal festival Oktoberfest, pivo je opět o něco dražší

Zahájení 186. ročníku Oktoberfestu v Mnichově. (21. září 2019)

V sobotu v poledne začal v německém Mnichově již 186. ročník pivního festivalu Oktoberfest. Každoročně ho navštíví...

Z bláta do louže. Po útěku čeká Severokorejky otroctví

Sklizeň obilí v Severní Koreji.

Takhle si Severokorejky vysněný ráj jistě nepředstavují. Po riskantním útěku z temné Kimovy říše na ně v Číně často...

Nejsem mrcha! Petice chce ze slovníku odstranit hanlivé výrazy pro ženu

ilustrační snímek

Téměř třicet tisíc lidí už podepsalo na portálu Change.org petici, která požaduje úpravu hesla žena v Oxfordském...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz