Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Loutka Putina a úcta k ženám. Trump a Clintonová bojovali v poslední debatě

  3:00aktualizováno  4:36
Hillary Clintonová nařkla v poslední televizní debatě Donalda Trumpa z toho, že je loutkou Vladimira Putina. Do sporu se kandidáti dostali ohledně útoků hackerů na předvolební kampaň. Řešili současnou situaci v Sýrii a Iráku i obvinění ze sexuálního obtěžování. Trump odmítl potvrdit, že v případě prohry uzná výsledky voleb.

Moderátor Chris Wallace debatu zahájil diskuzním blokem zaměřeným na Nejvyšší soud. Oba kandidáti odpovídali na otázku, kam by soud měl vést Spojené státy a jak by měl interpretovat Ústavu.

Americké volby

„Soud má stát na straně lidí. Je důležité, aby ukázali, že stojíme za právy lidí,“ sdělila Clintonová. Zmínila téma přístupu ke střelným zbraním. Omezení podle ní není v rozporu s druhým dodatkem Ústavy Spojených států. Mimo jiné chce opravit nedostatky při nákupu zbraní přes internet.

Podle Trumpa je extrémně důležité, aby v Nejvyšším soudu zasedali nestranní soudci, kteří ochrání všechny dodatky americké Ústavy. „Vykládali by Ústavu jako lidé, kteří ji zakládali,“ míní republikánský kandidát. I on považuje druhý dodatek za velmi důležitý.

Debata se následně stočila k tématu potratů. „Chci obhajovat ženská práva. Každá žena by si o tomto měla rozhodnout sama,“ prohlásila. Podle Trumpa přístup Clintonové znamená, že děti bude možné vytrhávat z dělohy i v devátém měsíci těhotenství. Trump by jako prezident jmenoval soudce Nejvyššího soudu, kteří se staví proti potratům a kteří nepoškodí právo Američanů držet a nosit zbraně (přehled zákonů o potratech v jednotlivých státech najdete zde).

Migrace a loutka Putina

Oba kandidáti se následně zaměřili na problematiku migrace. Podle Trumpa míří z ciziny do USA drogy. „Potřebujeme silné hranice. Já chci postavit zeď (na hranici s Mexikem). Jednu z prvních věcí, co udělám, tak dostanu drogové mafiány pryč z naší země,“ slíbil Trump. Už na počátku září prohlásil, že v případě zvolení vytvoří speciální jednotku pro deportaci nelegálních přistěhovalců (více zde).

Křišťálová Lupa 2016

Clintonová namítla, že nechce rozdělovat přistěhovalecké rodiny a deportovat lidi bez platných dokumentů. „Chci zavést reformu přistěhovalectví během prvních sta dnů v úřadu. Aby měli ilegální přistěhovalci možnost získat občanství,“ uvedla Clintonová. Podle Trumpa přitom sama před lety hlasovala pro výstavbu zdi na hranicích s Mexikem.

Clintonová upřesnila, že zeď by stavěla jen na vybraných místech. Ona sama se chce zaměřit na deportace problémových a násilnických lidí. Dodala, že zlegalizování těch přistěhovalců, kteří už v USA načerno žijí a pracují, prospěje americkému hospodářství. Moderátor jí připomněl, že nedávno mluvila o „otevřených hranicích“. Clintonová prohlásila, že tehdy hovořila o volných hranicích pro obchod.

Jak podle vás dopadla poslední debata uchazečů o Bílý dům?

celkem hlasů: 9781

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 27. října 2016. Anketa je uzavřena.

Zvítězil Donald Trump
Zvítězil Donald Trump 6057
Zvítězila Hillary Clintonová
Zvítězila Hillary Clintonová 3583
Remíza
Remíza 141

Debata náhle změnila směr a Clintonová se vrátila k údajným útokům ruských hackerů a zveřejnění soukromých emailů na serveru WikiLeaks (více zde). Tvrdí, že útoky přišly na příkaz nejvyšších míst ruské politiky. Odvolává se na tajné služby. Trump prohlásil, že Clintonová nemá ráda Putina, protože je chytřejší než ona. Sám však hackerské útoky také odsuzuje. Demokratka kontrovala a nařkla Trumpa, že je Putinovou loutkou.

Ekonomika a boj proti Islámskému státu

Po poněkud chaotické části rozpravy přišla řeč na ekonomiku. „Když se daří střední třídě, daří se Americe. Chci nastartovat program pro tvorbu pracovních míst,“ tvrdí Clintonová. Studenti podle ní mají opouštět vysoké školy bez dluhu, který by je v životě omezoval. „Chceme, aby nejbohatší lidé a korporace platili větší daně,“ dodala.

Trump varoval, že Clintonová by zvýšila daně pro všechny. „Náš plán je volný obchod. Náš pracovní trh trpí kvůli dohodě NAFTA. Pracovní místa jsou v Mexiku a my je chceme přinést zpět do USA. Chci snižovat daně. Vrátíme miliardy dolarů zpátky do USA,“ sliboval Trump. Podle Clintonové taková taktika povede k růstu státního dluhu (jak se kandidáti staví k ekonomickým otázkám, ukazuje přehled Wall Street Journal).

Podle Trumpa může za ekonomické problémy USA také to, že platí za ochranu cizích států. „Japonsko, Německo, Jižní Korea, Saúdská Arábie jsou bohaté státy. Proč neplatí Spojeným státům za obranu?“ zeptal se Trump.

Od ekonomických témat moderátor přešel k bloku o způsobilosti k vykonávání funkce prezidenta. Trump čelil otázce na jeho údajné sexuální obtěžování žen(více o něm zde). Podle republikánského kandidáta byla většina z obvinění vyvrácena.

„Nikdo nemá větší úctu k ženám než já,“ prohlásil. „S tou kampaní pravděpodobně začala ona,“ dodal a ukazoval při tom na Clintonovou. Vrátil se i k údajné provokatérské kampani demokratů na mítincích republikánů (více zde).

Uznání výsledků

Donald Trump v debatě neřekl, že automaticky uzná případnou porážku, chce tak učinit až uvidí výsledky. Hillary Clintonová prohlásila, že je jeho přístupem zděšena.

"Řeknu to, až to přijde. Zatím vás ponechám v napětí, zda výsledky voleb přijmu," řekl realitní magnát. Uvedl také, že kampaň Clintonové je důkazem podvodných manipulací a machinací. Clintonová na to reagovala tím, že Trumpa nařkla z toho, že pokaždé, když prohraje, obviní ostatní z podvodů.

Trump by podle Clintonové neměl být vůbec k volbám připuštěn. V posledních 40 letech je prvním kandidátem, který nepředložil daňové přiznání, aby dosvědčil své charitativní činnosti.

Zdroj: ČTK

Trump rovněž upozornil na sporné kontakty mezi nadací Clintonových a ministerstvem zahraničí. Clintonová nařčení odmítla a uvedla, že žádné důkazy o možných finančních převodech z ministerstva neexistují. Trump dále řekl, že nadaci přispěla i Saúdská Arábie, která má bídný přístup k homosexuálům i ženám.

Oba kandidáti řešili také současnou situaci v Sýrii a Iráku. Tématem byla zejména ofenziva u Mosulu (více o ní zde). „Nebudu podporovat to, aby se americká pozemní vojska vrátila do Iráku. Jde o to získat zpátky Mosul, ale potom musíme zatlačit také v Sýrii,“ uvedla Clintonová k boji proti Islámskému státu. Chce prosadit zavedení bezletové zóny nad Sýrií tak, aby ochránila životy civilistů.

Trump zpochybnil postup USA. Uvedl, že kvůli špatné zahraniční politice bude ze situace v Iráku těžit Írán. Jak by postupoval on, ale blíže neupřesnil. Varoval před zapojením do bojů v Sýrii či před sesazením syrského prezidenta Bašára Asada. V Aleppu jsou podle něj civilisté bombardováni i kvůli chybám Clintonové. Asad i Putin jsou chytřejší než američtí lídři, tvrdí. Za vzestup Islámského státu podle Trumpa z části může Clintonová.

Na závěr kandidáti odpovídali na otázku ohledně sociálních dávek a systému zdravotnictví. Takzvaný systém ObamaCare je podle Trumpa tragédií. Clintonová chce posílit dávky pro lidi s nízkými příjmy. Peníze získá zvýšením daní pro bohaté.

Oba skončili minutovým projevem, proč by měli stanout v čele USA, ve kterém shrnuli své dosavadní postoje. Po rozloučení s diváky si nepodali ruce (kompletní přepis debaty najdete na serveru New York Times). Poslední debatu podle průzkumů vyhrála Clintonová (více zde).

Šest témat a poslední debata

Debatu hostila Nevadská univerzita v Las Vegas. Wallace pro oba kandidáty připravil šest diskusních bloků po 15 minutách. Každý blok zahajoval moderátor otázkou a Clintonová i Trump měli dvě minuty na odpověď. Ve zbývajícím čase dané téma probírali kandidáti podrobněji.

Wallace jako okruhy debaty stanovil dluhy, přistěhovalectví, ekonomiku, nejvyšší soud, krizová místa ve světě a způsobilost být prezidentem.

Prezidentské volby v USA

Čtvrteční klání bylo vyvrcholením čtveřice televizních debat. Ve dvou už se utkali Trump s Clintonovou, v jedné dostali prostor kandidáti na viceprezidenta Tim Kaine a Mike Pence. V obou dosavadních hlavních kláních se debata vždy stočila k osobním útokům. Trump například hrozil Clintonové vězením (více zde). Viceprezidentská debata byla výrazně klidnější. Vítězem debaty byl u diváků republikán Pence (více zde).

Po debatě není oficiálně vyhlašován žádný vítěz. Média však výkony kandidátů pečlivě analyzují. Podle komentátorů si v předešlých duelech pokaždé vedla lépe Clintonová (více zde). Do amerických voleb zbývají tři týdny, konat se budou 8. listopadu. Předvolební průzkumy favorizují demokratickou kandidátku.

Americké prezidentské volby 2016
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na iDNES.cz nebo Lidovky.cz, ale čerpat mohou i řadu výhod. Nyní můžete vyhrát například tři nové...

15. července 2024

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta - se...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál Beverly Hills 90210, kde si zahrála Brendu Walshovou, jednu z ústředních postav...

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167 stanic v Česku, které měří alespoň 30 let. Nejvíce naměřili ve Strážnici, 36,1 stupně Celsia. Dorazily...

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora Krejčíková po protrápené jarní části sezony dobyla Londýn, italskou oponentku Jasmine Paoliniovou ve finále...

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Zdražovat věci lidem a firmám? To neuděláme, tvrdí Fiala o Green Dealu

Kabinet Petra Fialy odkládá rozhodnutí o trojici materiálů souvisejících s naplňováním Green Dealu. „Pro nás představa, že se budou věci lidem a firmám zdražovat, je něco, co nechceme udělat, co...

17. července 2024  5:45,  aktualizováno  15:30

Ukrajina v NATO a lepší vztahy s EU. Britský král představil program vlády

Britský král Karel III. tradičně představil zákonodárcům legislativní program nové labouristické vlády. Kabinet Keira Starmera se podle něj hodlá zaměřit na překonání krize růstu životních nákladů a...

17. července 2024  15:13

Pokud lékaři řeknou, že mám zdravotní problém, z voleb odstoupím, řekl Biden

„Pokud by mi lékaři řekli, že mám nějaký zdravotní problém,“ odpověděl v úterý americký prezident Joe Biden na otázku, zda je něco, co by ho přimělo nepokračovat v kampani za znovuzvolení. Podotkl...

17. července 2024  13:54,  aktualizováno  14:54

V salonu auto za milion vůbec nezajistili, na zloděje čekal i klíč v přihrádce

Na zabezpečení minimálně jednoho ze svých vozidel jakoby zcela rezignoval prodejce automobilů v Mariánských Lázních. Přes noc ho nechal stát v neuzamčené garáži v areálu, který také nebyl zajištěný...

17. července 2024  14:52

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...