Statisíce Portoričanů volají po rezignaci guvernéra kvůli jeho vulgarismům

  11:17aktualizováno  11:17
Portorikem už několik dní hýbou statisícové demonstrace, které volají po rezignaci guvernéra Ricarda Rosselló. Jeho rezidenci chrání před protestujícím davem bariéry a policie. Důvodem protestů je skandál okolo uniklé textové komunikace Rossella s dalšími členy administrativy. Státníci v ní vulgárně uráželi opoziční političky, sexuální menšiny i oběti nedávného hurikánu María.

Guvernér Portorika, nezačleněného území Spojených států, sice v neděli pod tlakem skončil v čele Nové progresivní strany a přislíbil neucházet se znovu o úřad ve volbách plánovaných na příští rok, svůj v pořadí již čtvrtý mandát guvernéra však odmítá opustit předčasně. 

„Vím, že omluva nestačí. Je to jen moje práce, která mi pomůže obnovit důvěru,“ řekl Rossello ve videu na Facebooku. Portorikáncům však jeho polovičaté řešení nestačí a v pondělí uspořádali další protest. „Chceme, aby odešel, to je všechno. Jde tu o respekt,“ řekl jeden z protestujících, Xavier Garcia, v rozhovoru pro BBC.

Fotogalerie

Příčinou demonstrací je devět set stran uniklých textových zpráv, které si Rosselló od ledna 2018 vyměnil s jedenácti členy vlády, vysokými státními úředníky a lobbisty. Jejich skupinová konverzace v aplikaci Telegram, jejíž obsah minulý týden zveřejnilo Portorické středisko pro investigativní žurnalistiku, se hemžila vulgárními urážkami, misogynií a homofobními poznámkami. 

„Mám obrovskou chuť ji zastřelit,“ napsal například správce finančního úřadu Christiano Sobrino o sanjuanské starostce Carmen Yulínové. „Uděláš mi tím službu,“ odvětil mu Rosselló. Newyorskou političku portorického původu Melissu Markovou-Viveritovou pak guvernér označil za „šlapku“ a podobným výrazem počastoval i Yulínovou.

Těly nakrmíme havrany

Spršku urážek Rosselló věnoval také občanovi s nadváhou, se kterým se předtím jako guvernér vyfotografoval. S kolegy se rovněž vysmívali zpěvákovi Rickymu Martinovi kvůli jeho sexuální orientaci a sérií emotikonů se zdviženým prostředníkem komentovali činnost federální dohledové komise, která se spolu s místní správou snaží vyřešit finanční krizi na ostrově. 

Funkce dosud opustilo několik vysokých úředníků, kteří v konverzaci figurovali. Mezi nimi například Sobrino, který mimo jiné vtipkoval o smrti více než tří tisíců lidí při hurikánu María v roce 2017. „Zbyla ještě nějaká těla, kterými bychom mohli nakrmit havrany?“ žertoval šéf finanční správy. Pomalá obnova Portorika je přitom dalším problémem, který odpůrci Rossellóově vládě vyčítají.

Jste neschopní, vzkázal Trump Portoriku. Vadí mu pomalá pomoc po hurikánu

Na guvernérovu rezignaci v pokračujících protestech tlačí jeho bývalí spolustraníci, členové vlády, američtí kongresmani z obou politických táborů, i hudební hvězdy jako Ricky Martin, Bad Bunny a Residente.

Komunikace přes aplikaci Telegram je šifrovaná, získat kompletní přepis zpráv třetí stranou by tedy bylo nesmírně obtížné, i kdyby politici využívali nižší ze dvou nabízených úrovní zabezpečení. Portorikánské centrum pro investigativní žurnalistiku neuvedlo, jak přepis komunikace získalo. Protože však ve skupině bylo celkem 12 lidí včetně několika lobbistů, je možné, že novinářům komunikaci někdo z nich předal. 

Portoriko, které se chce stát plnohodnotným státem USA, vedle vysoké zadluženosti trápí vysoká míra chudoby, nezaměstnanost a emigrace obyvatel. Ostrov se navíc stále vzpamatovává z drtivého úderu hurikánu Maria v roce 2017, který si vyžádal kolem tří tisíc životů. Vláda tehdy vyhlásila platební neschopnost a požádala o ochranu před věřiteli.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Přehlížené buňky jsou klíčem. V kůži existuje „orgán bolesti“, míní vědci

Ilustrační snímek

Švédští vědci objevili nový „orgán bolesti“. Ten se skládá z neuronů a buněk, které je obklopují a podle nového...

Jednat o Ukrajině můžeme, ale jen společně s Francií a Německem, řekl Putin

Vladimir Putin a Emmanuel Macron si podávají ruce na setkání v jižní Francii....

Vladimir Putin, ruský prezident, podpořil před pondělním setkáním se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem...

Ztraceni v jeskyni. Záchranáři v Tatrách pátrají po ztracených speleolozích

Záchrana seleologa

Desítky záchranářů pátrají po dvou speleolozích, kteří v sobotu uvázli ve Velké sněžné jeskyni, nejdelší a nejhlubší v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz