Merkelová je ikonou běženců, třetina Němců by ji z kancléřství vyhnala

  20:30aktualizováno  20:30
Uprchlíci proudící do západní Evropy zbožňují německou kancléřku. Angela Merkelová pro ně představuje záruku, že jakmile překročí německé hranice, bude o ně dobře postaráno. Na domácí půdě ovšem její popularita slábne. Od spolustraníků v Sasku sklidila tvrdou kritiku, každý třetí Němec si přeje její odchod.

Běženci německou kancléřku Angelu Merkelovou v posledních týdnech uctívají, každý třetí Němec si však přeje její odchod. | foto: AP

K letošní uprchlické krizi v poslední době neodmyslitelně patří portréty Angely Merkelové. Na fotografiích zpravodajských agentur se kancléřčina tvář objevuje podobně často jako přeplněné vlaky nebo žiletkový drát. Nezáleží vlastně ani na tom, kdo je aktérem snímku.

Pomačkané plakáty s tváří Angely Merkelové třímají v rukou běženci na železničním nádraží v Budapešti, ale také odpůrci migrace ve východoněmeckých Drážďanech. V jejich podání má kancléřka obvykle přimalovaný muslimský šátek, případně rovnou připravenou šibenici (více se dočtete zde).

Kancléřka před časem slíbila bezpečný život každému Syřanovi, koho útěk před válkou dovede do Německa. Uprchlíci za to Merkelovou milují a zbytek světa až do minulého týdne uzavíral sázky, zda kancléřce vstřícný přístup k běžencům vynese Nobelovu cenu míru. Když ovšem Merkelová v úterý dorazila na regionální konferenci své strany CDU, vlídná slova tam na ni rozhodně nečekala.

Svrhněme Merkelovou, hlásali straníci v Sasku

„Zastavme uprchlický chaos! Zachovejme německou kulturu a hodnoty. Svrhněme Merkelovou,“ hlásal jeden z transparentů, na který se Merkelová musela dívat během čtyřicetiminutového proslovu v saském Schkeuditzu. Mnozí východoněmečtí spolustraníci přišli důrazně varovat, že její oblíbenou větu „to zvládneme“ už nechtějí slyšet.

Uprchlická krize

„Evropa nás nechala ve štychu. Prosím, paní kancléřko, zavřete hranice,“ žádali podle reportérů deníku Die Welt kultivovanější členové Křesťanské demokratické unie. Další Merkelovou na rovinu vyzvali, ať se za svou vstřícnost k běžencům stydí.

Německý magazín Focus v tentýž den informoval o „drastické poptávce“ po kancléřčině rezignaci - každý třetí Němec podle redaktorů žádá, aby Merkelová kvůli uprchlické krizi rezignovala.

Klesající oblibu političky, které prestižní časopis Forbes hned několikrát udělil titul nejmocnější ženy světa, zaznamenal průzkum magazínu Der Spiegel. Merkelová v listopadu oslaví deset let ve funkci kancléřky a donedávna byla mezi Němci bezkonkurenčně nejoblíbenějším politikem. Koncem září ji v čele žebříčku nahradil ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Merkelovou přeskočil i ministr financí Wolfgang Schäuble a prezident Joachim Gauck.

Merkelová: Průzkumy neřeším, musím sloužit zemi

Samotná kancléřka si podle svých slov s žádným průzkumem popularity hlavu neláme. „Byla jsem zvolena na čtyři roky a mám poslání pracovat ve službách naší země. Snažím se teď našim občanům ještě jednou vysvětlit, co je mým cílem a jak ho naplňuji,“ řekla Merkelová v nedělním rozhovoru pro deník Bild.

Fotogalerie

Její obsáhlé vystoupení v nejčtenějším německém bulváru je jednou z cest, jak se Merkelová snaží svůj přístup k uprchlíkům obhájit před odpůrci migrace.

Politička zvyklá na formální jednání v parlamentu či při summitech evropských lídrů se musela potýkat třeba s otázkou, co říká dětem, které letos kvůli ubytování běženců přišly o školní tělocvičnu. Merkelová zdůraznila, že jde o krajní a dočasné řešení.

Na závěr rozhovoru se jí novináři dokonce zeptali, jestli je ochotná vzít si některého z uprchlíků domů. „Přestože chovám velkou úctu k lidem, kteří to dělají, nedokážu si to v současné době představit,“ uvedla kancléřka. Podle svých slov však dělá všechno pro to, aby se tohoto úkolu úspěšně zhostil stát.

Merkelová nepadne, míní expert. Nemá ji ani kdo nahradit

Přestože výsledky zmíněných průzkumů mohou znít dramaticky, koalice křesťanských demokratů a konzervativců (CDU a CSU) by v Německu podle serveru Deutsche Welle stále s přehledem vyhrála volby. Na konci září by pro ni hlasovalo 41 procent dotázaných Němců.

Podle publicisty a politologa Jaroslava Šonky sice Merkelová ztratila část svých původních příznivců, vstřícnost k migrantům a důraz na křesťanské hodnoty - zejména pomoc bližnímu - ji zajistili popularitu mnoha Němců, kteří si ke kancléřce v minulosti nenašli cestu.

„Merkelová argumentuje křesťansky. Její odpůrci v rámci CDU, kteří mají nějakou hospodskou popularitu, prosazují jakési pevné kvóty. To ale nefunguje, protože lidská práva jsou všeobecná. Nemůžete si stoupnout a říct: Tak, chlapče, pro tebe už lidská práva neplatí,“ vysvětlil Šonka iDNES.cz argumenty, které Merkelová - jako šéfka křesťanských demokratů - prosazuje.

Přestože atmosféra na schkeuditzké konferenci byla napjatá, budoucnost Angely Merkelové podle Šonky ohrožena není. I kdyby měl někdo úmysl Merkelovou svrhnout, ve vedení strany podle něj není žádná silná osobnost, která by ji mohla nahradit.

Odpůrci migrantů připravili v Drážďanech šibenici pro Merkelovou:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Souboj koncertů na venezuelské hranici. Mohl by vynést sto milionů dolarů

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Boj o moc ve Venezuele se v pátek změnil na hudební klání. Do blízkosti venezuelsko-kolumbijské hranice se sjely...

Guantánamo možná poslouží pro další islamisty. Kromě z Al-Káidy budou z IS

Američtí vojáci vedou trestance ve věznici Guantánamo. (1. března 2002)

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje, že by zahraniční radikály z bojů po boku teroristického...

Kolumbijské úřady vyhodí do povětří opevněný dům Pabla Escobara

Pablo Escobar s rodinou obýval nejvyšší patro této budovy mezi lety 1986 a...

Kolumbijské úřady v pátek srovnají se zemí Monaco, opevněnou vilu nechvalně proslulého drogového magnáta Pabla...

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz