Američané nevěří prezidentovi, popularita Obamy se propadla na minimum

  6:49aktualizováno  6:49
Popularita amerického prezidenta Baracka Obamy klesla na rekordní minimum. Zaznamenala to i přední americká agentura pro výzkum veřejného mínění Gallup. Zatímco loni v prosinci s jeho politikou souhlasilo 57 procent lidí, letos na začátku listopadu to bylo jen 39 procent dotázaných.

Politika amerického prezidenta se podle průzkumu nelíbí 51 procentům Američanů. | foto: Reuters

Vedle říjnové rozpočtové krize na tom mají pravděpodobně podle pozorovatelů největší zásluhu široce diskutované problémy kontroverzní Obamovy reformy zdravotnictví.

Obamova podpora tak v průzkumech Gallup sestoupila na úroveň minim ze srpna 2011, kdy se Spojené státy dostaly za nynějšího prezidenta poprvé do rozpočtové krize. Souhlas s Obamovou politikou od krize v létě 2011 postupně narůstal a vrcholu dosáhl na 57 procentech loni v prosinci, krátce po jeho znovuzvolení v listopadových volbách.

Od počátku roku ale Obamova popularita neustále klesá a pod 50 procent se dostala v květnu. Nyní se podruhé za jeho pětiletého působení propadla pod hranici 40 procent. Analýza agentury AP přitom naznačuje, že Obamovo hodnocení se bude z nynějšího propadu jen těžko vzpamatovávat.

Propad Obamovy oblíbenosti na historická minima hlásí i další ankety. Před týdnem průzkum zpravodajské stanice NBC News a listu The Wall Street Journal zjistil, že Obamův výkon v úřadu se nelíbí rekordním 51 procentům dotazovaných.

Sesuv Obamovy popularity je podle pozorovatelů důsledkem řady problémů spojených s jeho vládou. Táhne se aféra americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) se špehováním telefonů a internetu doma i v zahraničí (jak ministr zahraničí Kerry připustil, že to zašlo příliš daleko, čtěte zde) a federální vláda kvůli rozpočtové krizi neměla půl října peníze na provoz (Obama vyčetl Senátu, že jsou Američané otrávení). V posledních týdnech se ale nejvíce diskutuje o komplikacích a negativních dopadech reformy zdravotnictví, která je nejdůležitějším a nejhájenějším Obamovým počinem.

Obamacare leccos nedomyslel

Už po nastartování reformy na počátku října se ukázalo, že vláda technologicky nejvyspělejší země světa nebyla za celé tři roky schopna zajistit náležité fungování klíčové webové stránky, přes niž si mají lidé kupovat povinné zdravotní pojištění. Sama ministryně zdravotnictví Kathleen Sebeliusová označila takovou situaci jako "debakl".

Fotogalerie

Mnozí z lidí, kteří se na stránky dostali, pak utrpěli cenový šok, když zjistili, že budou muset platit mnohem vyšší pojistné než dosud. A v posledních dnech dostalo podle agentury AP zatím nejméně 3,5 milionu Američanů od pojišťoven nečekané oznámení o rušení dosavadních pojistek.

Na Obamu se nyní snáší ostrá kritika za to, že v době prosazování reformy i poté veřejně více než dvacetkrát pronesl větu v tom smyslu, že "pokud se lidem jejich dosavadní zdravotní plán líbí, budou si ho moci ponechat". Zatímco Obamovi zastánci v některých médiích to označují za "přeřeknutí", řada jiných včetně jeho republikánských kritiků mluví o vědomé lži.

Minulý týden televize NBC zveřejnila dokumenty ministerstva zdravotnictví, podle nichž vláda už v roce 2010 počítala s tím, že kvůli požadavkům nového systému se zruší zhruba polovina ze zhruba 15 milionů individuálních pojištění, a tito lidé tak budou muset jít na vládou regulovanou "burzu pojištění". Obama tento týden za rušení pojistek svaloval vinu na špatné plány pojišťoven, ty jsou ale nuceny velkou část dosavadních smluv nuceny rušit právě kvůli požadavkům nového systému. Ten je nutí pokrývat mnohem širší spektrum zdravotních služeb, než na jaké se lidé běžně pojišťují, jako například mateřskou péči pro všechny, včetně svobodných mužů a starších žen.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Kamiony, které vezou smrt. Nejhorší případy pašování migrantů v náklaďácích

Ve středu v anglickém městě Grays v Essexu policie nalezla v kamionu 39 mrtvých lidí. Není to první případ tohoto...

Premium

ZÁPISNÍK: Nechci ve Švédsku umřít hlady, až mi selže kreditka

Švédsko je zemí pokroku a inovací. Nebojí se budovat například oboupohlavní toalety. Mimo zdánlivě bizarní věci, vzniká...

Trump chce Aljašku otevřít těžbě. Zhorší tím klimatické změny, míní experti

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa navrhuje zrušení dlouhodobých omezení těžby dřeva v části Aljašky přezdívané...

Premium

Holčička si stěžovala, že má na hraní jen vojáčky. Dostane vojačky

Šestiletá holčička z amerického Arkansasu si stěžovala, že má na hraní jen vojáčky. Výrobce hraček jí vyhověl, do své...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz