Každou minutu se narodí 250 dětí, světová populace strmě roste

  9:55aktualizováno  9:55
Jak bude vypadat svět na konci století? Bude přelidněný. Podle zprávy OSN bude na světě v roce 2100 žít 11 miliard lidí. Největší populační růst čeká Afriku a Asii. Momentálně nejrychlejší početní růst obyvatel zaznamenává Indie, která se podle předpokladů brzy stane nejlidnatějším státem světa.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Nyní první příčku drží Čína, která měla v únoru letošního roku 1,388 miliardy obyvatel, Indie ke stejnému datu měla o 46 milionů obyvatel méně. Až s velkým odstupem jsou na třetím místě Spojené státy americké s 327 miliony obyvatel. Pro ilustraci v celé Evropské unii žije podle odhadu Eurostatu 511 milionů lidí. 

Kromě Indie a Číny roste populace rychle i v Nigérii. Právě africký stát by se měl do roku 2050 co do počtu obyvatel dostat na třetí příčku před USA. V tomto roce bude podle odhadů mezi dvaceti nejlidnatějšími státy světa devět asijských států (Indie, Čína, Indonésie, Pákistán, Bangladéš, Filipíny, Vietnam, Japonsko a Turecko) a sedm afrických (Nigérie, Demokratická republika Kongo, Etiopie, Egypt, Tanzánie, Uganda a Keňa). Nejméně populace roste či dokonce klesá v západní Evropě, Japonsku a Rusku, uvádí The Guardian.

Vědci varují lidstvo před záhubou. Nebude dost potravin, říká český ekolog

V současnosti se každou minutou narodí 250 dětí, ročně tak na světě přibude přes 130 milionů dětí (na projekci populačního přírůstku se můžete podívat na tomto webu). 

Podle statistik má každá žena v průměru dva a půl dítěte, přičemž se za posledních padesát let průměr snížil o polovinu. Dříve však bylo běžné mít až sedm potomků, díky vysoké dětské úmrtnosti se však celková populace příliš neměnila. V současnosti je úmrtnost dětí na historickém minimu. V subsaharské Africe podle statistik zemře jedno dítě z třinácti před pátým rokem života. V Evropě a Severní Americe je to šest dětí z tisíce a v Austrálii jen čtyři z tisíce.

Kde lidé žijí nejdéle

  1. Japonsko
  2. Švýcarsko
  3. Španělsko
  4. Singapur
  5. Itálie
  6. Austrálie
  7. Island
  8. Izrael
  9. Švédsko
  10. Francie

Kromě toho, že díky pokrokům v medicíně umírá méně dětí, populace roste i kvůli tomu, že se zvyšuje průměrná délka života. Ve více než sto zemích světa se lidé v průměru dožívají nad 70 let, ve třiceti pak nad 80 let, vyplývá ze zprávy OSN (celá zpráva v angličtině v pdf je zde). V letošním roce počet lidí nad 60 let poprvé překročí miliardu. Do roku 2050 to pak mají být dvě miliardy.

Dalším faktorem, který ovlivňuje globální populační růst, je více než dvojnásobně vyšší porodnost než úmrtnost. Každoročně zemře asi 55 milionů lidí. Do konce století by se tak podle odhadů měla světová populace rozrůst ze současných 7,5 miliardy na 11 miliard. Přitom v roce 1800 měla Země „jen“ miliardu obyvatel, v roce 1927 dvě. Hranici pěti miliard lidstvo překonalo v roce 1987.

Část expertů upozorňuje, že už nyní populace překročila optimální úroveň. Další část poukazuje na to, že ačkoliv populace roste nejrychleji v afrických a asijských zemích, daleko více surovin se spotřebovává v Evropě.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

První zločin v kosmu? Astronautka se bez dovolení přihlásila na cizí účet

Astronautka Anne McClainová po návratu z vesmíru.

Americká vesmírná agentura NASA podle listu The New York Times vyšetřuje pravděpodobně první obvinění ze zločinu ve...

Války na Wikipedii. Rakušané retušují text o populistech, Němci o bulváru

ilustrační snímek

Z politických i komerčních důvodů manipulují obsah Wikipedie i u našich sousedů. V rakouské verzi internetové...

Zamávejme Británii. Tisíce lidí mají v den brexitu sraz na nizozemské pláži

Ilustrační foto.

Poslední říjnový den se na pláži ve městě Wijk aan Zee nedaleko Amsterdamu bude konat velká party. Tisíce lidí si...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz