Popravujete palestinské děti, tvrdí Abbás. Ohání se ale živým chlapcem

  16:31aktualizováno  16:31
Izraelské úřady ve čtvrtek zveřejnily fotografie třináctiletého Palestince, jak se v nemocnici v Jeruzalémě zotavuje ze zranění, která utrpěl při jednom z útoků na Izraelce. Palestinský vůdce Mahmúd Abbás o něm ve středu večer hovořil jako o mrtvém a řekl, že Izraelci chladnokrevně popravují palestinské děti.

Izraelské servery přinesly záběry Ahmada Manasry na nemocničním lůžku (15. října 2015). | foto: Reuters

Izraelské servery přinesly záběry Ahmada Manasry na nemocničním lůžku. Lékaři jeho stav popsali jako středně těžký. Manasra v pondělí s Palestincem starším o dva roky pobodal v Jeruzalémě dva Izraelce (více o útoku zde).

Bezpečnost Jeruzaléma

Obyvatelé Jeruzaléma nepovažují nynější kontroly na hranici východní části města za dostatečné bezpečnostní řešení. Podle většiny z těch, které oslovil list The Jerusalem Post, to dlouhodobě Izraelce před dalšími palestinskými útoky neochrání.

Vláda tento týden zpřísnila bezpečnostní opatření a jedno z nich umožňuje armádě a policii dočasně uzavřít čtvrti východního Jeruzaléma, odkud pocházelo mnoho útočníků. Na silnicích jsou rozestavěny betonové bloky a policisté kontrolují motoristy.

Jeho komplice na útěku zastřelili policisté, Manasra byl zraněn a převezen do nemocnice Hadassa, která po Abbásově projevu zveřejnila fotografie.

„Neustoupíme logice brutální síly, politice okupace a agrese izraelské vlády, ani smečce osadníků, kteří se zapojují do teroristických útoků proti našim lidem, našim posvátným místům, domům, stromům a do chladnokrevných poprav našich dětí tak, jak to udělali v dítětem Ahmadem Manasrou a dalšími dětmi z Jeruzaléma,“ řekl ve středu Abbás.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na to reagoval dalším obviněním Abbáse ze „lži a podněcování k násilí“.

Organizace pro osvobození Palestiny ve čtvrtek vydala vlastní anglický překlad Abbásových slov a podle něj Abbás hovořil o „střílení do dětí“. Izraelské sdělovací prostředky však vycházejí z originálního arabského znění, kde se hovoří o „popravách“.

V Jeruzalémě bylo ve čtvrtek vidět na základě zpřísněných bezpečnostních opatření posily. Vojáci a policisté hlídkovali na místech, kde je už roky nebylo vidět, například na cyklostezkách.

Izraelci se opřeli do amerického ministerstva zahraničí

Kritiku v Izraeli vyvolala i středeční slova mluvčího amerického ministerstva zahraničí Johna Kirbyho, podle něhož Izrael volí proti útočícím Palestincům nepřiměřenou sílu

Ministr obrany Moše Jaalon prohlásil, že Washington konflikt „špatně čte“. Střílet na Palestince, kteří útočí nožem, je podle něj akt sebeobrany. Ministr vnitřní bezpečnosti Gilad Erdan označil reakci USA za směšnou.

Násilí v Izraeli se stupňuje. Klíčem k intifádě je Abbás, míní odborníci

Ministryně spravedlnosti Ajelet Šakedová prohlásila, že američtí policisté by také použili zbraně. „Kdyby lidé vyzbrojení nožem začali běhat po ulicích New Yorku a bodat do lidí, taky by je nežádali, aby se legitimovali, ale městská policie by vytáhla zbraně. Americká administrativa si může říkat, co chce, my budeme dělat, co je potřeba,“ prohlásila.

Palestinci ale tvrdí, že odpovědnost nese Izrael, protože odmítá vést mírové rozhovory a rozšiřuje osady na Západním břehu Jordánu. Radikální Hamas svolal občany k protestním akcím, které se mají konat po pátečních poledních modlitbách.

Jaalon v rozhlase řekl, že se mají Izraelci ozbrojit. „Ti, co nemají zbraň, by měli použít cokoli, může to být hůl, deštník, cokoli, co může neutralizovat útočníka s nožem,“ řekl.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Nudistům se v Barceloně ztrácí oblečení, okradeným pomáhají policisté

Městská policie v Barceloně rozdává lidem, kterým někdo ukradl šaty, náhradní...

Již více než sto vyznavačů nudistického koupání v Barceloně po návratu z koupele čekalo během letošního léta nemilé...

Přežil holokaust, zabije ho ale možná trh. Invalidu chtějí v USA vystěhovat

ilustrační snímek

Už dvakrát přišel o domov, když před násilím prchal z Ukrajiny i Uzbekistánu. Posledních 17 let žil Musiy Rishin v bytě...

Války na Wikipedii. Rakušané retušují text o populistech, Němci o bulváru

ilustrační snímek

Z politických i komerčních důvodů manipulují obsah Wikipedie i u našich sousedů. V rakouské verzi internetové...

Najdete na iDNES.cz