Vraťme popravčí čety, ozývá se z USA. Kulky jsou rychlé a levné

  23:05aktualizováno  23:05
Sněmovna reprezentantů amerického státu Missouri má na stole návrh zákona, který by tamním soudům umožnil nařídit trest smrti zastřelením. Podle zákonodárců vyjde popravčí četa levněji než plynové komory, zastřelení je navíc rychlejší než účinky smrtících injekcí.

Dřevoryt z roku 1888. Poprava zastřelením byla ještě v 19. století po celém světě vcelku běžná. | foto: Profimedia.cz

Zločince, které soudci šestimilionového státu v centrální části USA pošlou na smrt, by v budoucnu namísto injekce mohla čekat pětičlenná popravčí četa. Dvojice missourských zákonodárců vypracovala návrh zákona, který by z kulky udělal rovnocennou alternativu smrtící injekce a pobytu v plynové komoře. Návrh, který se skrývá pod číselným označením 1470, prošel ve čtvrtek prvním čtením.

Poprava zastřelením

O vykonání rozsudku se stará pětičlenná popravčí četa. Každý její člen dostane nábojnici, jedna z nich bývá obvykle slepá. To proto, aby se střelci mohli uklidňovat myšlenkou, že právě jejich výstřel odsouzeného člověka nezabil.

Trestanec bývá připoutaný k židli, na hlavě má kuklu a v oblasti srdce mu dozorci připevní terč. Popravčí četa střílí ze vzdálenosti šesti metrů.

Když republikánský poslanec Paul Fitzwater návrh zákona podepisoval, myslel při tom dle svých slov na oběti kriminálníků, které případná změna legislativy postihne.

"Lidé se na trestance, kteří míří na popraviště, dívají jako na oběti. Ale ty opravdové oběti už nic neřeknou, protože o svůj hlas přišly," vylíčil jeden z předkladatelů své pocity místnímu serveru Saint Louis Today.

Trestanci mohou i do plynu, komory však zejí prázdnotou

Současný zákon dává soudcům v Missouri teoreticky dvě možnosti, jaký typ popravy pro zločince zvolit. Vedle klasického smrtícího koktejlu vstříknutého do žil, který na celém území Spojených států jasně převažuje, se nabízí i otrava plynem. Druhý způsob však už téměř pět dekád nikdo nevyužil. Plynové komory se v Missouri používaly mezi roky 1938 a 1965, celkem v nich zemřelo 39 lidí.

Popravu by podle nového zákona měla provést pětice dozorců, kterou vybere ředitel věznice, přičemž jejich jména by se nikdy neměla dostat na veřejnost. Vykonání trestu smrti by tak mělo proběhnout přímo v režii zaměstnanců nápravného zařízení, takřka jediným nákladem by byly náboje.

Podobně argumentuje i Brude Burns, člen senátního justičního výboru ve Wyomingu, dalšího státu, který o zavedení popravčích čet uvažuje. "Náš stát momentálně žádnou plynovou komoru nemá, alespoň tedy žádnou funkční. Zdá se mi, že by bylo poněkud nepraktické utrácet za stavbu plynových komor," citovala jej minulý týden stanice Fox News.

O nový způsob poprav se zajímají i jinde. Došly smrtící koktejly

"Spousta lidí si pod tím pojmem představuje padesátá léta předminulého století. Vidí, jak se trestanci seřazují na popravišti. Ale skutečnost je taková, že lidé při smrti trpí, ať ji způsobíme jakkoli. Zastřelení není o nic nehumánnější než injekce," hájí svou zákonnou předlohu Rick Brattin, další republikánský poslanec Missouri.

Výše citovaný zákonodárce své vyjádření poskytl redaktorům listu Columbus Dispatch. Ten však nevychází v Missouri, nýbrž ve státě Ohio, který leží v severovýchodní části USA u břehu Erijského jezera. Zájem o nově navrhovaný způsob popravy, byť se o něm mluví v jiném státě, není náhodný.

V den, kdy missourští poslanci projednávali návrat popravčí čety, totiž v Ohiu poprvé vyzkoušeli popravit odsouzence novým smrtícím koktejlem. Neměli jinou možnost, neboť výrobci dosavadních injekcí již své výrobky pro tyto účely odmítli Američanům dodávat. Premiéra nové látky dopadla neslavně, Dennis McGuire se před smrtí patnáct minut dusil (více se o případu dočtete zde).

Popravčí čety úřadují už jen v Oklahomě

Poprava zastřelením byla v USA dlouhodobě na ústupu. Ve většině států se nikdy oficiálně nepraktikovala, v minulosti ji jako "druhou volbu" nabízely státy Idaho, Nevada a Utah.

Poslední ze jmenovaných zakázal popravčí čety v roce 2004, ovšem nikoli retroaktivně. Trestanci, kteří si rozsudek vyslechli před tím, než zákon nabyl účinnosti, proto stále před popravčí četu mohou předstoupit. Naposledy se to stalo v červnu 2010.

Popravu zastřelením využívá v roce 2013 jediný americký stát, Oklahoma

Popravu zastřelením využívá v roce 2014 jediný americký stát, Oklahoma (vyznačena žlutě), a to pouze jako druhou možnost, přednost má smrtící injekce. V minulosti využívaly služeb popravčí čety rovněž státy Idaho, Nevada a Utah (vyznačeny zeleně). Ostatní státy USA popravu zastřelením nikdy nepraktikovaly.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Připravenost Česka řešit migraci se blíží nule, zlobí se ministr Seehofer

Německý ministr vnitra Horst Seehofer (CSU)

Německý ministr vnitra Horst Seehofer si myslí, že připravenost Česka podílet se na společném evropském řešení migrace...

Muslim pod vlivem marihuany zavraždil židovku. Podle soudu není odpovědný

Ilustrační snímek

Muslim, který v Paříži před dvěma lety zabil svou židovskou sousedku a vykřikoval při tom arabské slovo Allah, není za...

Terorista z Barcelony spolupracoval s tajnou službou, tvrdí španělský tisk

V centru Barcelony najel řidič dodávky do davu lidí. (18. 8. 2017)

Šéf teroristické buňky, která spáchala v roce 2017 atentáty v Barceloně a dalším katalánském městě, byl zřejmě...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz