BISKUP WILLIAMSON O HOLOKAUSTU"Myslím, že plynové komory nebyly. Myslím, že v koncentračních táborech zahynulo 200 až 300 tisíc Židů, ale ani jeden v plynových komorách." |
"Na tuto děsivou kapitolu našich dějin bychom nikdy neměli zapomenout," dodal papež. Zároveň potvrdil svůj záměr navštívit Izrael. Cesta do židovského státu by se podle Vatikánu měla uskutečnit v květnu.
Papež musel vůdcům amerických židovských organizací opět vysvětlovat svou milost pro britského biskupa Richarda Williamsona. Ten před nedávnem v rozhovoru pro švédskou televizi popřel existenci plynových komor během druhé světové války.
Biskup Williamson během kontroverzního rozhovoru.
"Myslím, že plynové komory nebyly. Myslím, že v koncentračních táborech zahynulo 200 až 300 tisíc Židů, ale ani jeden v plynových komorách," prohlásil britský duchovní. Podle něj nelze dokázat, že v plynových komorách během války skončilo záměrně šest milionů Židů.
Papeže kritizovala i kancléřka Merkelová
Shodou okolností o den později papež britského duchovního rehabilitoval v rámci rušení exkomunikace čtyř biskupů, které v roce 1988 bez povolení Vatikánu vysvětil zapřisáhlý odpůrce modernizace katolické církve, zesnulý francouzský arcibiskup Marcel Lefebvre.
Za omilostnění si papež okamžitě vysloužil kritiku židovských organizací. Následně Williamsonova slova veřejně odsoudil a vyjádřil solidaritu s Židy.
To ale nestačilo židovským organizacím ani německé kancléřce Angele Merkelové. Ta se do svého krajana ostře pustila. "Papež a Vatikán musí jasně říct, že holokaust nelze popírat," prohlásila. - přečtěte si Papež omilostnil popírače holokaustu, naštval Němce i Židy
Biskup Williamson se poté omluvil, že svým prohlášením způsobil církvi nepříjemnosti. Obsah svého projevu ale neodvolal. Vatikán mu pak nařídil, aby tak co nejdříve učinil.