Polští aktivisté brání čtrnáctileté znásilněné dívce v potratu

  10:43aktualizováno  11:02
Katoličtí odpůrci potratů v Polsku si našli novou "oběť". Snaží se zabránit přerušení těhotenství u čtrnáctileté dívky, která tvrdí, že byla znásilněna. Minulý týden obsadili varšavskou kliniku a za dívkou poslali i kněze.

Na protipotratové demonstrace chodí v katolickém Polsku tisíce lidí | foto: Profimedia.cz

Případ vyvolal pozornost minulý týden. Konzervativní Poláci vzali v pátek útokem varšavskou kliniku, ve které měla Agáta (jméno je změněno) domluvenou operaci.

"Bylo to strašné. Vedle kněze tu byli i lidé z rádia Maria a z televizní stanice Trwam. Ženy z protipotratových organizací obsadily kanceláře. Kdybychom pokračovali v proceduře, napadli by nás," tvrdí jeden ze zaměstnanců nemocnice.

Agáta nakonec musela společně s matkou nemocnici opustit. Konzervativní katolíky tím ale nesetřásla. Údajně ji pronásledovali i na ulici. Agáta našla úkryt až v policejním autě.

Podle polské verze magazínu Newsweek začala dívka krvácet. Policie se ji proto snažila zavézt na několik klinik, ale kvůli nedostatku místa ji nikde nepřijali. Až ve tři ráno se našlo místo na ambulanci v Lublinu.

V nemocnici čekal kněz
Zde se Agáta paradoxně pokusila o potrat už poprvé. "Paní lékařka byla velmi příjemná," vzpomíná dívka v rozhovoru pro Newsweek.

Pak ale obrátila. Matku s dcerou poslala pryč a řekla jim, aby přišly na operaci za několik dní. Když se tak ale stalo, v ordinaci čekal kněz.

"A začal, že je to vražda a že je to zlo. Mámu poslal pryč," tvrdí Agáta.

Kněz Krzysztof Podstawka je v Lublinu celebrita. Pracuje jako viceprezident katolického rádia Er a je čestným kanovníkem místní kapituly.

Do případu se zapojila i lékařka Wanda Skrzypczaková. Ta později rodinu v médiích pomlouvala a tvrdila, že se v ní děje něco špatného.

Kněz si našel cestu i do varšavské nemocnice. "Nevím, jak se duchovní dozvěděl o soukromém lékařském zákroku," diví se Wanda Nowica, ředitelka Polské federace žen a plánovaného rodičovství.

Aktivisté se také pokusili zbavit matku Agáty rodičovské odpovědnosti prostřednictvím soudů. Tvrdili, že matka dceru k rozhodnutí nutí.

Agáta to ale popírá. "Pro operaci jsem se rozhodla já. Máma na mě nenaléhala. A také jsem se sama rozhodla, že nahlásím znásilnění na prokuraturu," upozorňuje.

Rozhodnutí nelituje. "Myslím si, že po tom všem by se dítě narodilo nemocné," říká.

Trestní oznámení na matku podalo Hnutí pro-life. To se mimo jiné snaží také ovlivňovat nový zákon o rodině.

V konzervativním Polsku totiž panuje k potratům přísný přístup. Nová norma by měla přerušení těhotenství povolit právě v případě znásilnění, anebo velkého rizika poškození plodu či dědičné choroby. Federace se uvolnění snaží překazit.

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Botswana povolí omezený odstřel slonů, z jejich masa bude krmivo

Botswaně patří s odhadovaným počtem 130 000 slonů světové prvenství ve výskytu...

Vláda v jihoafrickém státě Botswana doporučila, aby byl zrušen dosavadní zákaz lovu slonů. Povolí jejich omezený...

Afghánec chce zaplatit pokutu za Švédku. Bránila deportaci jeho krajana

Švédská aktivistka Elin Erssonová bránila vyhoštění afghánského žadatele o azyl...

Mladá Švédka Elin Erssonová, která loni v letadle bránila deportaci afghánského běžence, možná uloženou pokutu nebude...

Guantánamo možná poslouží pro další islamisty. Kromě z Al-Káidy budou z IS

Američtí vojáci vedou trestance ve věznici Guantánamo. (1. března 2002)

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje, že by zahraniční radikály z bojů po boku teroristického...

Najdete na iDNES.cz