Polský arcibiskup je pod tlakem. Donášel tajné službě

  15:18aktualizováno  5. ledna 19:20
Varšavský arcibiskup Stanislaw Wielgus spolupracoval za komunismu s tajnou policí. Nad mužem, kterého minulý měsíc uvedl do funkce papež Benedikt XVI., se stahují mračna. Buď případ osvětlí, nebo by měl odstoupit, zní jednotně od polské veřejnosti i od představitelů církve.

Protikomunistického bojovníka, kardinála Josefa Glempa, nahradil v čele varšavského arcibiskupství komunistický konfident. Ilustrační fofo. | foto: Reuters

Informaci o podivné minulosti Stanislawa Wielguse přinesl ve čtvrtek deník Rzeczpospolita, jeden z nejrespektovanějších polských listů. Církevního hodnostáře obviňuje v předložených dokumentech z toho, že byl komunistickým konfidentem.

Na přední stránce přináší list obsáhlý text, ve kterém dokládá téměř dvacetiletou spolupráci současného biskupa s komunistickou tajnou policií. Opírá se přitom o dokumenty z národních archivů.

Podle nich se Wielgus s tajnými agenty setkal během pětiletého období více než padesátkrát a předával jim informace o církevních personálních rozhodnutích.

Biskup mlčí, Vatikán též
Podobným nařčením Wielgus nečelí poprvé. Již minulý měsíc popíral tvrzení pravicového listu, podle kterého sledoval disidenty a donášel na ně informace tajné službě. Varšavský biskup se tehdy ohradil a označil se za oběť diskreditační kampaně. Později připustil, že s policejními agenty mluvil, žádné hlášení prý však nikdy nepodal.

Wielgus však nyní čelí tlaku ještě většímu. Tuto neděli má navíc sloužit mši, při které zaujme místo po odstupujícím kardinálovi.

"Měl by požádat o odložení obřadu, dokud tato obvinění neobjasní," napsal list. A přidávají se i mnozí církevní představitelé v Polsku. Podle nich by měl Wielgus buď podat okamžité vysvětlení, nebo z úřadu odstoupit.

Biskup však zatím na poslední obvinění nijak nereagoval. Mlčí i Vatikán, ačkoli i po něm žádají představitelé polské katolické církve vyjádření. Otazníky nad plánovanou nedělní mší by si podle něj měla vyřešit polská církev sama.

Provinilo se až deset procent kléru
Celá aféra je o to citlivější, že Wielgus v prosinci v čele varšavského arcibiskupství vystřídal oblíbeného kardinála Jozefa Glempa, symbol protikomunistického odporu. Úřad varšavského arcibiskupa je navíc jednou z nejprestižnějších pozic v rámci polské církevní hierarchie.

V silně katolickém Polsku byla církev od 80. let významným podporovatelem prodemokratického hnutí Solidarita. K pádu totalitního režimu značnou měrou přispěl i polský rodák, papež Jan Pavel II.

Historikové se přesto domnívají, že až deset procent polských kněží bylo vědomými či nevědomými spolupracovníky policie kontrolované komunisty. Jména provinilců církev odmítá zveřejnit.

Poškodil jsem církev

5. ledna - Pár dní po odhalení přiznal varšavský arcibiskup Stanislaw Wielgus spolupráci s tajnou komunistickou policií. "Svým zapletením jsem poškodil církev," napsal Wielgus ve svém prohlášení, které citovala polská agentura PAP. Zároveň dodal, že bude respektovat jakékoli rozhodnutí, které v jeho záležitosti udělá papež Benedikt XVI.
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Zaplatíte pokutu, uložil soud aktivistce, která bránila deportaci Afghánce

Švédská aktivistka Elin Erssonová během své akce v letadle občas jen stěží...

Zaplatit pokutu 3 000 švédských korun (7 360 Kč) přikázal soud ve Švédsku mladé aktivistce Elin Erssonové, která loni v...

Evropa Trumpově poslu netleskala, přesto je bezmocná, píše o Mnichovu tisk

Americký viceprezident Mike Pence se zúčastnil mnichovské bezpečnostní...

Rozpory mezi Spojenými státy a Evropou se na mnichovské bezpečnostní konferenci vyjevily i v symbolické rovině....

Vandalové poškodili náhrobek Karla Marxe v Londýně, letos podruhé

Pomník Karla Marxe v Londýně poničili vandalové. (18. února 2019)

Neznámí útočníci pomalovali náhrobní kámen Karla Marxe na hřbitově Highgate v Londýně. Cílem vandalů byl podruhé za...

Najdete na iDNES.cz