„Nemůžeme mlčet, když je naše země atakována nespravedlivým způsobem,“ řekl Morawiecki s tím, že ústavní zákony členských států bloku musí být vždy nadřazené unijní legislativě.
Součástí řešení sporů by podle něj neměly být výhrůžky finančními sankcemi či jiné formy zastrašování, což jsou pro polského premiéra nedemokratické praktiky. Morawiecki poznamenal, že očekává konstruktivní dialog s evropskými institucemi.
Prohlásil také, že členství v EU podporuje většina Poláků a že jeho vláda je součástí této proevropské většiny. Poláci jsou však podle něj stále více znepokojeni směrem změn v EU. Dodal rovněž, že evropské instituce přistupují k různým evropským státům různým způsobem.
Komise zvažuje formu postihu
Šéfka Evropské komise v úterý v Evropském parlamentu oznámila, že nedávné rozhodnutí polského Ústavního soudu zpochybňuje a ohrožuje základy EU. Hrozí totiž, že evropské zákony budou platit různě na různých místech Unie, a Komise jako strážkyně evropských smluv bude proto muset vůči Polsku zakročit. Zatím však zvažuje, jaké mechanismy využije - zda to budou finanční postihy, nebo právní kroky.
Komise podle své předsedkyně musí chránit prostředky, které do Polska směřují z kapes evropských daňových poplatníků v rámci z mimořádného fondu obnovy.
Polské zákony nade vše? Útok na EU, chtějí odejít, zní z Francie a Německa![]() |
Verdikt o nadřazenosti polských zákonů nad unijním právem je navíc podle von der Leyenové vyvrcholením útoků na nezávislost justice v Polsku. Komise, která s Varšavou o podobě reformy polského soudnictví vede vleklý spor, polský ústavní soud nepovažuje za nezávislý ani za legitimní.
8. října 2021 |