Kaczyński v sobotu polskému veřejnoprávnímu rozhlasu řekl, že Polsko bylo doposud zbaveno práva hájit svou důstojnost, důstojnost národa, který je viněn ze zločinů spáchaných jiným národem. „Je skutečně obtížné smířit se s touto situací,“ citovala politika agentura PAP.
Polská konzervativní vláda vysvětluje prosazení zákona snahou, aby Poláci ani polský stát již nebyli obviňováni z nacistických zločinů. Podle textu schváleného oběma komorami parlamentu může soud za používání výrazů jako „polské koncentrační a vyhlazovací tábory“ udělit až tříletý trest vězení.
Podnětem bylo používání geografického označení „polský“ i v souvislosti s nacistickými koncentračními a vyhlazovacími tábory na území okupovaného Polska, což roky popuzuje přinejmenším část polské společnosti a politiků.
„Více než 20 let hanebné politiky provázené naprostým nedostatkem mechanismů na ochranu naší důstojnosti dnes přináší špatné důsledky. A to se musí změnit,“ prohlásil Kaczyński, který je považován za současného nejvlivnějšího politika v zemi, jenž v podstatě z pozadí řídí vládu.
„Článek novely zákona o Institutu národní paměti (IPN), který se stal předmětem sporu, je vykládán naprosto chybně,“ odmítl dále šéf PiS výtky adresované dalšímu legislativnímu počinu polské vlády, který vyvolal kritiku doma i v zahraničí.
„Jsem hluboce přesvědčen, že prezident Duda by měl pokračovat v cestě, kterou oznámil, a novelu podepsat,“ zdůraznil Jaroslaw Kaczyński.
IPN je úřad, který má v Polsku na starosti vyšetřování zločinů komunismu a nacismu a který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů.
Dudův mluvčí Krzysztof Lapiński veřejnoprávnímu rozhlasu řekl, že prezident má nyní 21 dnů na rozhodnutí, jak se zákonem, který dostal v pátek, naloží. Buď ho podepíše, nebo předá k posouzení ústavnímu soudu, nebo vrátí Sejmu, dolní komoře parlamentu, k novému projednání.
Lapiński nenaznačil, ke které variantě se hlava státu nyní kloní. Řekl, že prezident vyslechne názory jak stoupenců, tak kritiků zákona a po důkladné analýze „přijme rozhodnutí, které považuje za nejlepší pro svou zemi a pro své spoluobčany“.
Návrh zákona vyvolal diplomatickou roztržku mezi Izraelem a polskou vládou. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu jej již dříve přirovnal ke snaze o změnu historie a někteří izraelští politici hovořili až o statisících Židů, za jejichž smrt nesou vinu Poláci. Izraelský parlament v prvním čtení už přijal návrh zákona, který počítá až s pěti lety vězení pro ty, „kdo se pokusí popřít nebo zpochybnit vinu pomahačů nacistů při páchání zločinů na Židech“.