Podle rozhodnutí soudu je rituální zabíjení zvířat v rozporu se zákonem. Není však jasné, zda se nové nařízení vůbec dostane do praxe. Soud dal polské vládě lhůtu do konce roku, aby na rozsudek reagovala. Buď rituální zabíjení na jatkách zakáže, nebo přesvědčí parlament o nutnosti změny zákona.
Od 1. ledna navíc v platnost vstupuje nová směrnice EU, která má na košer a halal způsob přípravy masa jiný názor. EU chce rituální zabíjení zvířat povolit, podmínkou je pouze striktní využívaní na náboženské půdě.
Polský ministr zemědělství Stanislaw Kalemba však vidí situaci jasně, směrnice EU nejasnou situaci vyřeší a o legálnosti rituálního zabíjení zvířat nebude pochyb. Kalembův úřad v minulosti vydal 17 povolení pro jatka, kde může být košer a halal způsob přípravy masa používán. Podle nového polského nařízení by však tato povolení neměla platit.
Košer a halal
Při halal (muslimském) a košer (židovském) způsobu přípravy masa řezník vždy nařízne hrdlo zvířete a nechá ho pomalu vykrvácet. |
Se stanoviskem Kalemby nesouhlasí bojovníci za práva zvířat. Bojí se, že nové nařízení EU bude umožňovat konkrétním státům celou řadu výjimek. "Je to jen na nás, zda chceme, aby soudy uzákonily podobné zacházení se zvířaty," cituje server BBC jednoho z ochránců Dariusze Gzyra.
Polsko se zákazem připojilo ke Švédsku, které bylo dosud jedinou zemí, kde je rituální zabíjení zvířat zakázáno. Výrok soudu však v Polsku narazil i na nesouhlasné názory ze strany veřejnosti. Poláci se obávají, že zákazem tradiční muslimské a židovské přípravy masa bude mít Polsko ve světě obrázek země netolerantní k menšinám.
Zákaz signalizuje krizi tolerance v Evropě
Podobný názor zastává i polský prezident Bronislaw Komorowski. Podle něj je košer příprava masa jen součástí židovské tradice. Když se podobná debata, jaká aktuálně probíhá v Polsku, rozhořela před rokem v Holandsku, Komorowski prohlašoval, že "se jedná velkou krizi tolerance v Evropě" (více o zákazu rituálního zabíjení zvířat v Holandsku čtěte zde).
Piotr Kadlcik, jeden z předních představitelů židovské komunity v Polsku, uvedl, že výrok soudu je v rozporu s předešlou dohodou, která měla zajistit Židům možnost provádět košer přípravu masa. "Máme před sebou jasnou právní neshodu, takže je zbytečné spekulovat, jak celá situace nakonec dopadne," uvedl Kadlcik.
Polsko je v současnosti jedním z největších producentů košer a halal masa v Evropě. Takto připravené výrobky exportuje do Turecka, Izraele a mnohých arabských zemí. Hodnota košer a halal zboží určeného pro export v loňském roce vyšplhala na 200 milionů eur (přes 5 miliard korun).