Polsko má nového premiéra. Szydlovou nahradil Morawiecki

  21:25aktualizováno  21:25
Polský prezident Andrzej Duda v pátek přijal demisi premiérky Beaty Szydlové a vzápětí pověřil touto funkcí dosavadního ministra financí Mateusze Morawieckého. Svůj program hodlá před poslanci vyložit v úterý, týž den chce i hlasování o důvěře v nový kabinet, který má mít „téměř stejné složení“ jako dosavadní vláda, řekl Morawiecki televizi Trwam.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Morawiecki hodlá klást důraz na hospodářský růst i posílení mezinárodního postavení Polska, a to včetně „odlepení různých velice křivdících a nespravedlivých nálepek“. Nový premiér se pochlubil „rekordně nízkým“ zvětšením státního dluhu v letošním roce. Nízký schodek má mít i „rozpočet velmi dobré změny“ na příští rok. „Je to proto, že peníze bereme mafiím, daňovým zločincům a dáváme je lidem, polským rodinám,“ zdůraznil.

Jako „vydírání“ a „velmi ošklivé hrozby“ odmítl varování, že kvůli odmítání uprchlíků by Polsko mohlo přijít o peníze z Evropské unie. „Polsko je velmi hrdý, důležitý a velký národ a nepřipustíme takové vydírání. Vůbec si takovou myšlenku nepřipouštíme,“ prohlásil. K žalobě Evropské komise, podané na Česko, Maďarsko a Polsko kvůli nepřebírání přerozdělovaných uprchlíků z přetížené Itálie a Řecka, poznamenal, že komise opomíjí, kolik uprchlíků z válčící Ukrajiny přijalo Polsko, přestože tento krok pomohl uvolnit napětí na východě EU.

Szydlová zůstává ve vládě jako vicepremiérka

Na změně v čele vlády se domluvily špičky vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) ještě ve čtvrtek večer. Podle serveru Fakt24.pl Szydlová zůstane v Morawieckého vládě jako vicepremiérka a bude mít na starosti sociální záležitosti.

Opoziční politici před novináři vyjadřují soucit s ponížením Szydlové, která podle nich musela odejít, protože se s jejím jménem spojují kontroverzní změny a údajné porušování ústavy. Také ironicky připomínají, že bankéř Morawiecki před lety začínal svou politickou dráhu jako hospodářský poradce tehdejšího liberálního premiéra Donalda Tuska, tedy úhlavního nepřítele předsedy PiS Jaroslawa Kaczyńského. Ten je obecně pokládán za nejvlivnější postavu polské politiky, přestože formálně žádnou ústavní funkci nezastává.

Podle Tuska zlepší Morawiecki vztahy s Bruselem

Sám Tusk, který nyní předsedá summitům Evropské unie, pokládá za přehnané hlášky, že v čele vlády je „Tuskův člověk“, i když liberální hospodářské názory a prozápadní gesta mohou svědčit o záměru zlepšit vztahy s Bruselem. „Jestli hovoříme o ovzduší konfliktu, drasticky rozdílných názorech a nepochopení mezi vládou ve Varšavě a prakticky celou Evropou, tak to není dílo premiérky Szydlové.

Ta byla jen věrným vykonavatelem rozkazů (Kaczyńského),“ prohlásil Tusk v TVN 24. Doufá, že za nového premiéra začne konečně s předsedou Evropské rady spolupracovat i jeho vlast, a to i při scelování roztržek mezi „starou“ a střední Evropou. A jde podle Tuska i o problémy, které „navařil“ Kaczyński, který ale „utíká“ před odpovědností za svá rozhodnutí, přestože zemi skutečně vládne.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Saúdové sledují své ženy díky americké aplikaci. Zrušte ji, vyzývá senátor

V Saúdské Arábii se po pětatřiceti letech slavnostně otevřelo první kino....

Saúdskoarabští muži mohou své manželky, neprovdané dcery a sestry a jejich pohyb sledovat i online. Umožňuje jim to...

Putin a Lukašenko ladili noty na sjezdovce, možnost sjednocení neřešili

Putin si zalyžoval s Běloruským prezidentem Lukašenkem

Politické i osobní vazby lze utužovat i na lyžařské sjezdovce. V Soči to předvedli ruský prezident Vladimir Putin a...

Invaze do Afghánistánu byla povinnost, hájí Kreml Rudou armádu

Rezavé sovětské tanky v afghánském Heratu. (25. listopadu 2010)

Kreml v pátek potvrdil snahu rehabilitovat Rudou armádu za invazi do Afghánistánu v roce 1979, označil ji za...

Najdete na iDNES.cz