Na fotografiích z Varšavy je patrné viditelné dno řeky s kameny. Z Visly čnějí jindy zatopené povalené stromy v říčním korytě, už dlouho nejezdí přívozy a v havarijním režimu funguje elektrárna na jihu polského hlavního města, která vodu z Visly používá k chlazení, napsal list Gazeta Wyborcza.
Rekordně nejnižší hladinu měla Visla v roce 2015. Hodnota však byla překonána v neděli, když řeka poklesla na 25 centimetrů. O den později klesla ještě o centimetr.
Polsko v posledních dnech zažívalo období horkého počasí s více než 30 stupni Celsia. Nyní však přichází vlna ochlazení a očekává se i déšť. Pro část příhraničí s Českem platí pro úterý a středu varování před intenzivními srážkami.
VIDEO: Masivní sesuvy půdy i divoké bouře. Evropa zažívá extrémní počasí |
Na mnoha místech v Polsku od konce června panuje hydrologické sucho, které vzniká následkem nedostatku srážek a projevuje se jako nedostatek zdrojů povrchových a podzemních vod. Týká se to zejména východní části Polska. Podle hydrometeorologického ústavu je za tím změna klimatu, která se projevuje menším množstvím sněhu v zimě a v létě menším množstvím srážek a vyššími teplotami.
Visla je nejdelší a nejdůležitější polskou řekou s délkou přes tisíc kilometrů. Pramení na západním svahu Beraní hory v těšínských Beskydech. Zemi geograficky rozděluje na dvě části a ústí do Baltského moře.