Pochod krajní pravice se stal třecí plochou mezi opoziční krajní a konzervativní pravicí a stranami liberálního středu, které se dostaly k moci po parlamentních volbách v říjnu 2023, jež ukončily osmiletou vládu národněkonzervativní strany Práva a spravedlnost (PiS).
Menší strany koaličního kabinetu Donalda Tuska se v průzkumech potýkají s poklesem preferencí mimo jiné v důsledku vzájemných sporů o témata, jako je zmírnění potratových předpisů. Naopak krajně pravicové straně Konfederace, jejíž členové se podíleli na organizaci pondělní akce, preference rostou a nyní se pohybují kolem 12 procent.
„Připojujeme se k tomuto pochodu s jediným záměrem. Chceme, aby vlastenecký tábor byl jednotný, chceme, aby vlastenecký tábor kráčel společně v tomto pochodu i v dalších politických krocích,“ řekl šéf PiS Jaroslaw Kaczyński. Podle něj Polsko nesmí podlehnout „levicovým experimentům“ současné vlády.
Pivo ano, daně a Židy ne. Mladé Poláky okouzlila krajní pravice |
Během osmi let vlády strana PiS usilovala o prosazení konzervativních a tradičních rodinných hodnot ve veřejném životě, včetně téměř úplného zákazu potratů, a rovněž o kontrolu médií a soudnictví.
Při pondělním pochodu tisíce lidí nesly červenobílé polské vlajky, zatímco někteří skandovali „Bílá Evropa bratrských národů!“ nebo „Stop Evropské unii!“, další nesli transparenty s nápisy „Stop masové migraci“ nebo „Přestaňte měnit Polsko v Ukrajinu“ nebo „Bílá země, bílí lidé“.
V metropoli se uskutečnil také pochod s názvem „Za svobodu, naši i vaši“, který uspořádala Antifašistická koalice, a řada dalších akcí.
Na právo migrantů na azyl nesahejte, varuje Tuska Evropská komise |
Zatímco PiS i Tuskova koalice neochvějně podporují Ukrajinu ve válce proti Rusku a většina obyvatel je v tom podporuje, někteří Poláci se staví negativně vůči přijímání ukrajinských uprchlíků. Polsko patří k zemím, které ukrajinských uprchlíků po začátku rozsáhlé ruské invaze v únoru 2022 přijaly nejvíce.
Úřady ve Varšavě uvedly, že pondělního pochodu se zúčastnilo asi 90 tisíc lidí, zatímco organizátoři odhadli účast na 200 tisíc.
Den nezávislosti připomíná událost z 11. listopadu 1918, kdy se zakladatel novodobého polského státu Józef Pilsudski vrátil z vězení v Magdeburku do Varšavy a převzal vrchní velení polských vojsk. Nezávislost získalo Polsko po první světové válce, předtím bylo jeho území více než století rozděleno mezi Prusko, Rakousko-Uhersko a Rusko.