Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tv„Doufám, že tato základna nikdy nebude muset být použita,“ uvedl při ceremoniálu polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski.
Slavnostního otevření se zúčastnil kromě něj také prezident Andrzej Duda, šéf resortu obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz a představitelé USA včetně amerického velvyslance Marka Brzezinského. Duda v projevu v souvislosti se základnou hovořil o „konci ruské sféry vlivu“ v regionu.
„Je to důležitý krok pro transatlantickou bezpečnost a schopnost NATO bránit se proti rostoucí hrozbě balistických střel,“ uvedl už dříve bývalý generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.
„Balistické střely jsou široce používané v konfliktech na Ukrajině a na Blízkém východě. Jako obranná aliance nemůžeme tuto hrozbu ignorovat,“ uvedl Stoltenberg, jehož v říjnu nahradil v čele NATO nizozemský expremiér Mark Rutte. Ten má ve středu Polsko navštívit.
Polsko začalo stavět opevnění na východní hranici, obává se útoku Ruska |
Základna leží asi 150 kilometrů od ruské Kaliningradské oblasti. Polský list Gazeta Wyborcza ji označil za klíčový prvek systému protiraketové obrany NATO v Evropě.
„Chvíli to trvalo, ale tato stavba dokazuje geostrategickou důslednost Spojených států,“ uvedl v úterý Sikorski na síti X, kde dodal, že budování základny inicioval republikánský prezident George Bush, zahájil ji demokrat Barack Obama, pokračoval v ní republikán Donald Trump a dokončil demokratický šéf Bílého domu Joe Biden.
Přijmeme opatření, vzkázal Kreml
Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov ve středu prohlásil, že umístěním systému protivzdušné obrany v Polsku přibližují Spojené státy svou vojenskou infrastrukturu k Rusku ve snaze omezit ruský vojenský „potenciál“.
„Samozřejmě to povede k přijetí příslušných opatření k zajištění parity,“ prohlásil mluvčí Kremlu. Jaké kroky Moskva podnikne, Peskov neupřesnil. Moskva vyjadřovala nesouhlas s vybudováním základny už v roce 2007, když se teprve plánovala, podotkla agentura Reuters.
Za humny je Rus. Obří základna udělá z Rumunska alianční velmoc |
NATO uvádí, že protiraketový štít je čistě obranný. Jeho dalšími klíčovými součástmi je základna v Rumunsku, americké torpédoborce rozmístěné ve Španělsku a radar včasného varování v Turecku.
Agentura Reuters s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje píše, že systém umístěný v Polsku může být v současné době použit pouze proti střelám vypáleným z Blízkého východu a bylo by zapotřebí upravit směr zaměření radaru, aby mohl zachycovat střely také z Ruska, což by byl složitý postup.
Polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v pondělí uvedl, že rozsah štítu je zapotřebí rozšířit, o čemž bude Varšava jednat s NATO a USA.
Zasáhneme Berlín i Prahu, hrozí opět Rusko. Naštvaly ho americké rakety |
Základna v Redzikowu měla být podle polských médií hotová už před lety, ale její dokončení se protahovalo. Polsko uzavřelo s USA dohodu o výstavbě obranného štítu a rozmístění antibalistických raket v Redzikowě v roce 2008, píše list Gazeta Wyborcza.
Dodává, že podle prvních plánů Bushovy administrativy měla být v Polsku rozmístěna odpalovací zařízení a radar měl být v Česku. USA později za prezidenta Obamy od projektu v této podobě upustily.
Redzikowo
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz