Od října 2022 mají zdravotníci v Polsku povinnost zanést do centrální databáze informaci o tom, že pacientka je těhotná. V Polsku přitom platí skoro úplný zákaz potratů a ochránci lidských práv při zavedení „registru těhotných“ upozorňovali, že ženy budou čelit nadměrnému úřednímu dohledu. Policie nebo prokuratura podle nich mohou informace využít proti ženám v případě ukončení těhotenství, a to i v případě spontánního potratu.
„Polské ženy měly takový pocit a byl opodstatněný, (...) že povinný registr těhotných dostupný nejen lékařům, ale i prokurátorům, umožňoval de facto represi těhotných žen,“ řekl premiér Tusk. Dodal, že nově se informace o těhotenství pacientky bude moci v centrální databázi objevit jen tehdy, pokud to bude její výslovné přání. „Skončí to ošklivé období temné dvojznačnosti ohledně toho, jak se v Polsku přistupuje k těhotným,“ cituje Tuska rozhlasová stanice RMF FM.
V celé zemi se v předchozích letech uskutečnila řada protestů. Některé byly vyvolané smrtí těhotných žen, které se bály jít na potrat, přestože jim to mohlo zachránit život.
Nezabíjejte nás. V Polsku opět vypukly protesty za právo žen na potrat |
V pátek ministerstvo zdravotnictví informovalo o změnách předpisů týkajících se zápisu těhotenství do centrální databáze a v platnost jejich upravené znění vstoupí pravděpodobně v září.
V Polsku platí jedny z nejpřísnějších potratových předpisů v EU. Interrupci mohou podstoupit jen ženy, které otěhotní v důsledku trestného činu, nebo pokud těhotenství ohrožuje jejich zdraví či život. Tuskova vládní koalice slibuje, že pravidla zmírní, zatím se však na této věci neshodla.