Nové legislativě se přezdívá „zákon Czarnek“, to po současném ministrovi vzděláni a školství Przemysławu Czarnekovi. Pro zákon hlasovalo 227 poslanců proti 214. Devatenáct poslanců se hlasování nezúčastnilo. Sejm odmítl všechny pozměňovací návrhy opozice.
Zákon výrazně posílil pravomoci komisařů, kteří dohlížejí na 16 regionů. Ředitel je povinen od odpovědného komisaře získat souhlas ohledně vzdělávacích aktivit a dalších organizačních činností ve škole. Škola též musí sehnat písemný souhlas rodičů nezletilých žáků k tomu, že se mohou účastnit výuky pořádané neziskovými organizacemi. Výjimku mají skauti.
Komisaři také budou mít pravomoc předvolat si ředitele školy, pokud se nebudou řídit jejich doporučeními. Pokud se jimi ředitel dále neřídí, podle zákona se může komisař bez upozornění obrátit na řídicí orgán školy s žádostí o jeho odvolání.
Ihned po oznámení návrhu novely se proti ní zvedla vlna odporu. Neziskové organizace osočovaly vládu, že chce ideologicky omezit výuku a odstranit z ní názory, které nejsou v souladu s myšlení vládní strany, zvláště co se týče LGBT problematiky.
Polská vláda v posledních několika letech odsouhlasila přísné zákony vůči homosexuálům, například o adopci dětí. V řadě evropských zemí vzbudilo pobouření zavedení takzvaných „zón bez LGBT“, které schválila některá polská města.
Ministr školství už na počátku svého působení v úřadu uvedl, že chce bojovat proti „diktatuře levicově-liberálních názorů“. Aktivisty osočil, že v dětech vyvolávají „emocionální problémy“.
Odpor opozice i učitelů
Opozice novelu silně zkritizovala. „Přinášíte zpátky komunistické standardy,“ řekl poslanec Občanské platformy Aleksander Miszalski. Podle mluvčího strany Dohoda Jana Strzeżeka zákon umožní antivaxerským komisařům, jako je malopolská komisařka Barbara Nowaková, kontrolovat školy.
Proti „zákonu Czarnek“ silně vystupují i učitelé, kteří na sociálních sítích píší o soudném dni pro polské školství. „Nesouhlasím s lex Czarnek,“ zveřejnila na Facebooku svůj názor například krakovská učitelka Grażyna Zagórnyová.
Nehorázný zákon, křičeli protestující. V Maďarsku pochodovali na podporu menšin |
Zákon půjde do Senátu, musí jej ale ještě podepsat prezident. Předseda Svazu polských učitelů v Malopolsku Arkadiusz Boroń jej nyní vyzývá, aby tak neučinil. „Je to jen malá naděje, ale něco se musí udělat,“ uvedl.