Polsko si připomnělo začátek 2. světové války, promluvil Putin i Merkelová

  13:02aktualizováno  19:16
Státníci z Evropy i USA si na polském poloostrově Westerplatte u Gdaňsku připomněli 70. výročí začátku druhé světové války. Polský prezident Lech Kaczynski složil hold všem vojákům, kteří ve válce bojovali. V místě, kde padly první rány nejkrvavějšího konfliktu v dějinách lidstva, promluvil i Vladimir Putin a Angela Merkelová.

Slavnostní program začal na poloostrově u Gdaňsku už čtvrt hodiny před pátou hodinou ráno, tedy přesně v moment, kdy před 70 lety padly první výstřely 2. světové války. Jako první promluvil polský prezident Lech Kaczynski.

Ve svém projevu připomněl pakt ze srpna roku 1939, v němž si nacistické Německo a Sovětský svaz rozdělily sféry vlivu a který předcházel vpádu německých a krátce nato i sovětských vojsk do Polska.

PRVNÍ VÝSTŘELY VÁLKY

První zářijový den 1939 ve tři čtvrtě na pět ráno německá válečná loď Schleswig-Holstein začala ostřelovat poloostrov Westerplatte. Tato událost je pokládána za začátek jednoho z největších válečných konfliktů, v němž během šesti let zahynulo přes 60 milionů lidí.       autor: ČTK

O 17. září 1939, kdy ho přepadl Sovětský svaz, prezident Kaczynski mluvil jako o dni, kdy země dostala "ránu nožem do zad". "Tu ránu (Polsku) uštědřilo bolševické Rusko podle dohody mezi Ribbentropem a Molotovem," uvedl prezident, podle kterého by se dalo říci, že Moskva tak "vykonala svoje spojenecké povinnosti".

Polský prezident také přirovnal k holokaustu masakr v Katyni, kde sovětská tajná policie NKVD v roce 1940 zavraždila na 15 tisíc polských důstojníků. Masové hroby více než čtyř tisíců z nich nalezly v roce 1943 jednotky německého wehrmachtu.

"Židé umírali proto, že byli Židy, polští důstojníci umírali kvůli tomu, že byli polskými důstojníky," řekl polský prezident. Připomněl ale, že "oba zločiny měly velmi odlišné rozměry". V nacistických koncentračních táborech, z nichž řada se nacházela na území okupovaného Polska, zahynulo šest milionů evropských Židů.

Bývalí spojenci i nepřátelé vedle sebe

Na dnešních vzpomínkových akcích vedle sebe stanuli spojenci i nepřátelé z dob války. Kromě čelných představitelů hostitelského Polska se jich zúčastnila i německá kancléřka Angela Merkelová, ruský premiér Vladimir Putin, britský ministr zahraničí David Miliband, šéf Národní bezpečnostní rady USA generál James Jones. Česko zastupoval premiér Jan Fischer.

U památníku na Westerplatte se si státníci připomínají 70. výročí začátku 2. světové války (1. září 2009)

U památníku na Westerplatte si státníci připomínají 70. výročí začátku 2. světové války (1. září 2009)

Světoví státníci dostali slovo odpoledne. Německá kancléřka Angela Merkelová v projevu uvedla, že slova nemohou popsat utrpení, jaké prožívali lidé během druhé světové války. "Skláním hlavu před oběťmi," řekla. "Je skutečně zázrak, že žijeme ve svobodě a míru," zdůraznila..

KDE ZAČALA DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA?

Poláci se dohadují, jestli konflikt začal na Westerplatte

Hlavně Polsko s napětím očekávalo projev ruského premiéra Putina. V uplynulých týdnech se totiž mezi Varšavou a Moskvou rozhořely spory o výklad událostí souvisejících s druhou světovou válkou. Do polemik se dnes zapojil i šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. - více o sporu mezi Poláky a Rusy si přečtěte zde

Spor o dějiny mezi Polskem a Ruskem

V souvislosti s paktem Ribbentrop - Molotov, kterému se zejména v Pobaltí a Polsku připisuje odpovědnost za vypuknutí války, se ohradil proti "přepisování historie". To podle něho znevažuje klíčovou roli Sovětského svazu při osvobození Evropy od nacismu.

Na ceremonii k 70. výročí začátku 2. světové války dorazili bývalí spojenci i nepřátelé (1. září 2009)

Na ceremonii k 70. výročí začátku 2. světové války dorazili bývalí spojenci i nepřátelé (1. září 2009)

Sám premiér Putin "nemorální" pakt Ribbentrop - Molotov odsoudil v článku zveřejněném v pondělním vydání polského listu Gazeta Wyborcza. Na Westerplatte se ale Poláci omluvy nedočkali.

"Náš parlament odsoudil pakt Ribbentrop - Molotov. Máme právo očekávat, že i jiné země odsoudí dohody uzavřené s (hitlerovskou) Třetí říší," uvedl Putin. "Moje země se přiznává k chybě a účastní se tvoření nového světa," dodal ruský premiér. Připomněl také životy 600 tisíc vojáků Rudé armády, kteří padli v Polsku.

Na ceremonii k 70. výročí začátku 2. světové války dorazil i ruský premiér Vladimir Putin (vlevo). S polským premiérem Donaldem Tuskem mají co probírat  (1. září 2009)

Na ceremonii k 70. výročí začátku 2. světové války dorazil i ruský premiér Vladimir Putin (vlevo). S polským premiérem Donaldem Tuskem mají co probírat (1. září 2009)

Český premiér Jan Fischer řekl, že je vidět, že se stále objevuje řada otázek, nových záležitostí z historie, nad nimiž si lidé lámou hlavu. "Je důležité to, co tu zaznělo, že žijeme na kontinentě, kde se nic takového už snad nemůže stát," zdůraznil.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Souboj koncertů na venezuelské hranici. Mohl by vynést sto milionů dolarů

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Boj o moc ve Venezuele se v pátek změnil na hudební klání. Do blízkosti venezuelsko-kolumbijské hranice se sjely...

Venezuela před erupcí. Madurovi zbíhají vojáci, u hranic se střílí do lidí

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Ve Venezuele dál houstne atmosféra. Začínají zbíhat první vojáci, střelba na hranicích si vyžádala první mrtvé. Lídr...

Petříček jednal v USA s Pompeem, odmítl zavedení cel na evropská auta

Tomáš Petříček s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD jednal v pátek se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. Hovořili spolu o...

Najdete na iDNES.cz