Kritizovanou soudní reformu Poláci schválili, soudci musí do důchodu

  15:32aktualizováno  18:09
Polský parlament ve čtvrtek schválil kontroverzní zákon o reorganizaci nejvyššího soudu, přestože se jeho návrh stal předmětem široké mezinárodní kritiky, a to i ze strany Evropské komise. Justiční reforma podle jejích odpůrců v Polsku ruší dělbu moci. Šéf summitů EU Donald Tusk kvůli reformě požádal o setkání prezidenta Dudu.

Jarosław Kaczyński (dole uprostřed) s ostatními členy své strany Právo a spravdlnost (PiS) v polském parlamentu. (20. července 2017) | foto: Reuters

Podle listu Gazeta Wyborcza pro přijetí zákona hlasovalo ve 460členném Sejmu 235 poslanců. Proti spornému normativnímu aktu se postavilo 192 zákonodárců, zatímco 23 se hlasování zdrželo. Zákon musí nyní ještě schválit horní komora, Senát, v němž má ale vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) rovněž většinu.

Analytik: Reformu justice hájí Kaczyński tím, že maže pozůstatky socialismu

Po schválení zákona by měli být jeho soudci Nejvyššího soudu - až na několik vybraných výjimek - posláni do důchodu. Nové vybere ministr spravedlnosti. Už dříve vláda prosadila reformu ústavního soudu (není totožný s nejvyšším soudem). Ústavní soudci tak už nemohou neomezeně kontrolovat práci vlády, tvrdí kritici.

Polský parlament také minulý týden schválil zákon o reformě Zemské soudcovské rady, ústavního orgánu, který dohlíží na nezávislost justice. Podle kritiků se tímto krokem vláda snaží získat vliv na volbu soudců.

Tusk: Je třeba zabránit marginalizaci země v Evropě

Šéf summitů EU Donald Tusk kvůli reformě požádal o setkání prezidenta Andrzeje Dudu. „Je třeba zabránit marginalizaci země v Evropě,“ míní Tusk. Podle jeho názoru jsou stávající kroky polské vládní většiny popřením evropských hodnot a standardů a představují pro pověst Polska riziko.

„Vrací nás - v politickém smyslu - v čase a prostoru: zpět a na východ,“ uvedl v prohlášení. Je si prý vědom, že polská hlava státu má na věc jiný pohled, ale ani rozdíly v názorech podle něj nejsou omluvou z povinnosti společně pracovat pro dobro a bezpečnost vlasti.

Tusk, kterého lídr PiS Jaroslaw Kacziński pokládá za svého osobního nepřítele, v prohlášení zdůraznil, že postup vládní strany jen dál zruinuje už tak poškozený obraz polské demokracie. „Je proto třeba najít řešení, které bude přijatelné pro Poláky, pro parlamentní většinu i opozici, pro prezidenta i pro Evropskou unii. Vím, že je to složité,“ uvedl stálý předseda vrcholných schůzek EU.

Fotogalerie

Změny v polském soudnictví kritizuje i Evropská komise (EK), která o nich už tento týden diskutovala. Podle prvního místopředsedy EK Franse Timmermanse návrhy změn soudního systému výrazným způsobem zvyšují ohrožení vlády práva v zemi.

Česká eurokomisařka Věra Jourová také pohrozila Polsku odebráním evropských dotací. „Musíme hovořit o dodržování základních práv a zásad právního státu jako o podmínce, aby člen Evropské unie dostával peníze evropských daňových poplatníků,“ řekla eurokomisařka pro spravedlnost v rozhovoru poskytnutém NOZ.

Nedokáže si prý představit, „že by třeba němečtí či švédští daňoví poplatníci chtěli financovat zřízení nějaké formy diktatury v některém z dalších členských států EU. Odebrání dotací je tvrdým krokem, ale musíme o tvrdých krocích přemýšlet,“ uvedla dále česká eurokomisařka (více zde).

Komise se k věci vrátí příští týden, už nyní ale začne kvůli situaci připravovat další kroky, včetně řízení pro porušení povinností a nového doporučení Varšavě v už spuštěném procesu ohledně stavu právního státu. Timmermans polskou vládu opět vyzval, aby reformu zastavila a vrátila se k dialogu.

EU spustila hon na čarodějnice, míní Maďarsko

Výrazně se podle něj přiblížila chvíle, kdy komise navrhne členským zemím, aby rozhodly, že v Polsku jsou závažně a trvale porušovány hodnoty, na nichž je Evropská unie založena. Tím by se poprvé v historii otevřela cesta k možnosti potrestat členskou zemi EU odebráním některých hlasovacích práv.

O tom by však musely ostatní členské země rozhodnout jednomyslně a Maďarsko dosud dávalo najevo, že s jeho podporou počítat možné není. A stejně se vyjádřilo i po čtvrtečním schválení zákona. Maďarská agentura MTI s odkazem na maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjárta informovala, že Budapešť stojí za Varšavou.

Vyzývá zároveň Evropskou unii, aby se nevměšovala do vnitřních záležitostí Polska. Szijjártó dále uvedl, že EU spustila „hon na čarodějnice“ vůči těm středoevropským zemím, které o unijních problémech unie mluví otevřeně a pokouší se nabízet jejich efektivní řešení.

Úkolem EU podle maďarského ministra zahraničí je dohlížet na to, aby byly smlouvy dodržovány ve smyslu evropského práva, a nikoli „jednat jako politický orgán“ a svá „prohlášení zakládat na politických stanoviscích“.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek pak uvedl, že věří, že si Polsko zachová nejdůležitější demokratické hodnoty.

Evropská komise čeká na případné Dudovo veto

Evropská komise už v roce 2016, v souvislosti s děním kolem polského ústavního soudu, došla k závěru, že vláda práva je v Polsku systematickým způsobem ohrožena. Polsku proto dala dvě doporučení, jak situaci napravit. Timmermans ve středu připomněl, že její obavy sdílí jak další členské země EU, tak také europarlament a další instituce.

Míní, že kromě reformy mohou i další zákony z oblasti soudnictví z poslední doby podkopat nezávislost polského soudnictví. „Společně by zlikvidovaly jakoukoliv zbývající nezávislost soudů a dostaly soudní systém pod plnou politickou kontrolu vlády,“ upozornil Timmermans.

Ve středu ale Evropská komise žádné konkrétní kroky vůči Polsku nepodnikla, čekala totiž na to, v jaké přesné podobě budou nové zákony nakonec schváleny. Prezident Duda totiž v úterý překvapivě pohrozil, že bude zákon vetovat, pokud se nezmění (psali jsme zde).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Zneužil jsem děti, ale bez penetrace, hájí se pedofilní chirurg ve Francii

V nemocnici v Dunkerque hrozila žena bombovým atentátem (7. listopadu 2018)

Francouzská policie vyšetřuje případ, který by mohl být největší kauzou zneužívání dětí v historii země. Bývalý chirurg...

Režim bude litovat, varoval Navalnyj, když po 30 dnech vyšel z vězení

Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj opustil po 30 dnech vězení, kam byl...

Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj opustil po 30 dnech vězení, kam byl odsouzen za výzvy k účasti na nepovolené...

V Malajsii policie zabavila největší množství drog v dějinách země

Krystalická droga (ilustrační foto).

Úřady v Malajsii oznámily, že zabavily téměř 3,7 tuny ketaminu a kokainu v hodnotě zhruba 161 milionů dolarů, což je v...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz