Falešné zprávy (ilustrační snímek)

Falešné zprávy (ilustrační snímek) | foto: montáž: Pavel Kasík, Technet.czProfimedia.cz

Klíšťata migrantů a vražedné očkování. V Polsku natočili výrobu fake news

  • 42
Obří klíšťata zatažená migranty do Evropy a očkování, po kterém zemřel muž. I tyto falešné zprávy uveřejňoval úspěšný polský portál newsweb.pl, jehož redakci tajně natočila investigativní novinářka. Majitelé poté portál zrušili a rozjeli jiný „seriózní,“ který se prosadil mezi nejčtěnější v zemi.

Fake news a ruskou propagandu začal polský investigativní portál OKO.press hledat loni. Narazil na 23 polských webů s tímto obsahem. Za některými z nich stála firma HGA Media, kterou v roce 2015 založili tři nejmenovaní mladí muži. Podle jejich slov je to stálo 1200 eur (31 000 Kč), informovala saská veřejnoprávní stanice MDR

HGA Media slavila ekonomický úspěch, zatímco mnohým jiným médiím klesají tržby a počty výtisků či diváků. Firmě patřil i portál newsweb.pl, kam se inkognito přihlásila jedna televizní novinářka. Když ji přijali na místo redaktorky, skrytou kamerou natáčela své kolegy. 

„Co tu děláme, nemá s žurnalistikou nic společného,“ prozradil novým zaměstnancům zástupce šéfredaktora. „Sedíme tady a vymýšlíme hlouposti,“ dodal se smíchem. 

Pochválil efektivitu svého týmu, kterou vidí v kvantitě. „Novináři pracují na jednom textu někdy i tři dny, my produkujeme deset zpráv denně,“ prohlásil. Za svůj nejlepší výsledek označil den, kdy vymyslel 15 falešných zpráv. Celoredakční rekord ale patří kolegyni, která prý za osm hodin vypotila 24 fake news.

Na ranní poradě šéfredaktor připomněl, která témata nejvíc rezonují. „Atentáty hodně klikají,“ zdůraznil, že čtenáři otevírají hlavně texty o násilí. Dalším zaručeným tahákem je očerňování migrantů.  

Říkal to expremiér, tak z toho uděláme pravdu

Jeden mladý redaktor proto dostal za úkol, aby vyfabuloval příběh o dvou maskovaných mužích, kteří v nějaké západoevropské zemi zapálili auta. Článek měl sugerovat, ale pro jistotu nikoli autoritativně ohlašovat, že útočili migranti. Doporučila se mu obtížně napadnutelná formulace „mnoho uživatelů internetu se domnívá, že to byli migranti“. 

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Jedné redaktorce zase zadali text o obřích klíšťatech, která do Německa údajně zatáhli migranti. „Ne, nikoli „obří,“ napiš: „gigantická klíšťata,“ radí kdosi na nahrávce, aby se podtrhlo, že taková žijí jen v Africe. „(Polský expremiér) Jarosław Kaczyński varoval přece před nemocemi, které uprchlíci zanesou do Evropy, však víš,“ zaznělo také.

Na jiném záznamu se další redaktor chlubí svým rekordem v počtu dosažených kliků. „Napsal jsem něco o muži, který zemřel po očkování. Takový nesmysl. „Celá pravda o Evansově smrti“ byl titulek. K tomu několik slov o západní „civilizaci smrti“. Běželo to přes měsíc a přineslo 400 000 kliků,“ vylíčil. 

HGA Media stála i za několika fanouškovskými stránkami na Facebooku, které měly zviditelňovat mediální produkci skupiny. Některé podporovaly nacionálně konzervativní vládu strany Právo a spravedlnost (PiS), jiné byly levicově liberální. „Šlo jen o to, přitápět pod kotlem debaty k vybraným tématům,“ míní MDR. 

Ze šiřitele ruské propagandy „kompasem společnosti“

Záběry skryté kamery se později objevily v televizi TVN. Newsweb.pl se ocitl na seznamu šiřitelů ruské propagandy. OKO.press na něm totiž odhalil vícero textů převzatých od ruských státních médií Sputnik a Russia Today. Ty přitom jako zdroje nebyly často zmiňovány. 

Ruská dezinformační kampaň v USA byla plná překvapení

HGA Media investigativním novinářům poděkovala, že upozornili na nepravdivý obsah portálu, jehož činnost ukončila. Oznámila také, že se sama více zaměří na ověřování faktů. 

V současnosti provozuje dva portály – lelum.pl a pikio.pl. První se vydává za lifestylové médium pro ženy. Pikio.pl se věnuje spíše sociálním, politickým i ekonomickým otázkám. Podle firmy chce být „kompasem společnosti,“ jehož „chytlavé titulky pomáhají vést veřejnou diskusi určitými směry“. Portál patří k nejčtenějším v Polsku, uvádí varšavský institut pro výzkum veřejného mínění CBOS. 

Pověst průkopníka očkování málem zničily fake news (video z 29.8.2019):  


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video