Povodně 2024
Sledovat další díly na iDNES.tvV obci Krosnowice v polském Dolnoslezském vojvodství se utopil muž, oznámil v neděli ráno polský premiér Donald Tusk. Situace je podle něj po neustávajícím dešti na mnoha místech v zemi dramatická. Úřady Slezského vojvodství na hranicích s Českou republikou varovaly před bleskovými záplavami.
V neděli odpoledne se v polském městě Stronie Ślonskie nedaleko českých hranic protrhla přehrada, ulice zaplavila přívalová vlna, informuje list Gazeta Wyborcza.
V Polsku také přetekla přehrada Międzygórze. „Voda byla sice vypuštěna, ale dosáhla své maximální hladiny! Přítok vody je obrovský,“ napsala dolnoslezská obec Bystrzyca Kłodzka na síti X.
Živelná pohroma v Rakousku
V Rakousku je nejhorší situace ve spolkové zemi Dolní Rakousy, kterou úřady vyhlásily za oblast postiženou živelní pohromou. Při zásahu tam přišel o život jeden z hasičů. „Bohužel při povodňové operaci už zemřel jeden hasič,“ řekla na tiskové konferenci hejtmanka Dolních Rakous Johanna Miklová-Leitnerová. Vyjádřila lítost nad ztrátou života. Případ se stal v okrese Tulln, kde hasič při pumpování vody uklouznul ze schodů a zemřel.
Ve Vídni se vylila z břehů řeka Vídeňka a zaplavila několik nábřeží a domů v části Penzing. Lidé ze zasažené oblasti byli evakuování v časných ranních hodinách. K některým budovám se lze dostat pouze na člunech. Ve třech vídeňských okresech byly přerušeny dodávky proudu a hasiči se snaží zabránit bariérami v průniku vody do prostorů místního metra. Uzavřeno bylo několik silnic včetně dálnice A1, která vede z Vídně do Lince.
Zvláště nebezpečná je situace kolem řek Kamp a Kremž (Krems), které se vlévají do Dunaje.
„Situace se kvůli masivním srážkám v celé spolkové zemi nadále zhoršuje,“ řekl náměstek hejtmana Dolních Rakous Stephan Pernkopf. V příštích hodinách se očekává dalších 50 milimetrů srážek.
Polsko čeká kritická noc. Nezbytná je úplná mobilizace kvůli povodním, řekl Tusk |
Nádrž Ottenstein, která je na Kampu, je už téměř po okraj naplněná a očekává se, že přeteče. Na řece Dyji (Thaya) v okrese Waidhofen byla překročena úroveň stoleté vody.
Dolní Rakousy už si vyžádaly pomoc hasičů z jiných spolkových zemí a rovněž asistenční misi rakouských ozbrojených sil. Na některých místech hrozí i sesuvy půdy.
Stoupá hladina Labe
V Drážďanech hladina Labe v noci dosáhla úrovně prvního povodňového stupně. Druhý stupeň varování už platí na Labi v Schöně u českých hranic a také na Lužické Nise ve Zhořelci. V částech Saska meteorologové hlásili na neděli další déšť. Vydatné srážky se odpoledne očekávají také v jihovýchodním Bavorsku, kde je situace napjatá především v Pasově.
Situaci před očekávanými povodněmi zkomplikovalo v saském hlavním městě středeční zřícení části mostu Carolabrücke. Hasičům se podařilo v sobotu pozdě večer odstranit trosky části u Nového Města, kterou strhli z preventivních důvodů a které byly na souši.
V Drážďanech dokončili demolici zříceného mostu, čeká se další vzestup Labe |
„Zvládli jsme to,“ napsali k tomu drážďanští hasiči na instagramu. Část mostu ale dál zůstává v korytě řeky, voda ji zaplavuje a podle hasičů je nereálné, aby ji dostali z Labe před příchodem povodňové vlny z Česka. Podle současných odhadů ale nebudou mít trosky mostu v korytě výrazný vliv na další zvýšení hladiny Labe, odhaduje se 30 až 50 centimetrů navíc. „To je v rámci ochrany před povodní ale zvládnutelné,“ uvedl šéf saského úřadu pro životní prostředí René Herold.
V předhůří Alp a v Bavorském lese, tedy německé části Šumavy, se vylily některé potoky a říčky z břehů. Podle tamní policie je situace pod kontrolou, v noci hasiči vyjížděli pouze k několika spadlým stromům či zaplaveným ulicím. V Horní Falci je nejzasaženější město Cham u českých hranic, ani tam ale podle policejního mluvčího následky vytrvalého deště nejsou nijak velké.
Záplavy na Slovensku
V západní a severozápadní části Slovenska se po vydatném dešti vylily z břehů některé toky, voda zaplavila rovněž obydlené oblasti, informovaly v neděli místní úřady a média. Voda se dostala i na část dálnice D2 ve směru z Bratislavy do Česka. Situaci komplikuje silný vítr. Výrazněji stoupla hladina řek Morava a Dunaj, v několika regionech platí nejvyšší výstraha před záplavami.
Slovenská policie v souvislosti s nepříznivým počasím pomáhá při evakuaci asi 100 lidí ve vesnici Kuchyňa na západě země. Podobně evakuují také obyvatele pěti domů v okrajové čtvrti Bratislavy. Ve slovenské metropoli hladina Dunaje přesáhla výšku sedmi metrů; kulminovat by podle vlády měla v pondělí a úterý na 930 centimetrech.
Na Slovensku podle meteorologa Cyrila Simana při nadcházejícím dešti ještě spadne zpravidla pět až 30 litrů a ojediněle 40 litrů vody na metr čtvereční. To je výrazně méně než dřívějších 70 až 80 litrů denně. Srážky ale mohou opětovně zvýšit hladinu některých menších toků, která po ustání srážek klesla.
Policie varovala před povodňovou turistikou, když vyzvala zvědavce, aby se nepřibližovali ke korytům rozvodněných řek. „Chvilka nepozornosti při snaze o co nejlepší záběr Vás může stát život. V případě pádu do řeky by mohly být následky fatální. Z tohoto důvodu budou v blízkosti řeky Dunaj na místech se zvýšeným pohybem občanů hlídky vykazovat lidi do bezpečí,“ napsal v tiskové zprávě policejní mluvčí Michal Szeiff.