Proti zákonu hlasoval téměř celý poslanecký klub opoziční strany Práva a spravedlnost (PiS) s výjimkou jedné poslankyně. Další hlasy v neprospěch zákona o pomoci při potratech pochází z krajně pravicové Konfederace a protisystémovému hnutí Kukiz’15. Pro se naopak vyslovili poslanci proevropského klubu Občanská koalice (OK) a středové strany Polsko 2050.
„Parlament odmítl zákon o dekriminalizaci pomoci při potratech. Poslanci, kteří hlasovali proti, by se měli stydět. Na tomhle jsme se s polskými ženami nedomluvili. U dalších voleb si vzpomeňme, jak někteří dnes volili,“ napsala na sociální síti X poslankyně Zelených Malgorzata Traczová.
„Náš národ má pořád duši. Budeme vždy stát na straně dobra. Potraty jsou a byly zlo,“ okomentoval výsledek hlasování Rafal Bochenek, poslanec PiS. Podle portálu Wiadomosci výsledek hlasování přijaly kluby Práva a spravedlnosti a Konfederace ovacemi vestoje.
Polsko zaplatí odškodné. Nutilo ženu donosit plod s Downovým syndromem |
Národněkonzervativní vláda PiS v roce 2020 v Polsku zpřísnila už tak striktní protipotratovou politiku zákazem interrupce i v případě nezvratného poškození plodu. Polské ženy tak nyní mohou potrat legálně podstoupit pouze, pokud otěhotněly v důsledku trestného činu nebo ohrožuje-li gravidita jejich zdraví či život.
Současná proevropská vláda slibovala zmírnění potratových předpisů před loňskými volbami. Postup v této věci je ale pomalý kvůli neshodám v koalici, v níž se sešli jak konzervativní lidovci, tak Levice, která má tradičně k interrupcím liberální přístup.
Nedávno například začalo platit nařízení, podle něhož jsou nemocnice financované z veřejných zdrojů povinny potraty provádět. Minulý měsíc dostala první nemocnice pokutu 550 000 zlotých (asi 3,2 miliony Kč) za to, že zákrok odmítla vykonat.