Polsko hlásí další ohnisko ptačí chřipky

  19:04aktualizováno  19:04
Nové případy nákazy ptačí chřipkou byly objeveny v Polsku. Mrtvé labutě s podezřením na tento virus hlásí severní Rakousko, jedenáctý případ ptáka pozitivně testovaného na člověku nebezpečný virus HN51 zaznamenalo Švýcarsko.

Ptačí chřipka | foto: Reuters

Čtyři případy se objevily také v Řecku, a nákaza zasáhla i farmu nedaleko největšího nigerijského města Lagos.

V Indonésii mezitím stoupl počet lidských obětí viru ptačí chřipky na 22 a místní ministerstvo zdravotnictví slíbilo přísnější opatření, jež mají chránit obyvatele před touto chorobou.

Polsko ohlásilo druhý případ ptačí chřipky v zemi. Virem typu H5 se nakazila uhynulá labuť, která byla nalezena v oblasti soutoku řek Odry a Warty v západopolském městě Kostrzyn. Mrtvá labuť se našla nedaleko městské vodárny, ležící u národního parku Warta. Ten je jednou z největších oblastí  mokřin v Evropě, kam se slétávají tažní vodní ptáci.

Polské úřady spustily nouzová opatření a vyhlásili v okruhu tří kilometrů od místa nákazy ochrannou zónu pod zvláštním dohledem a desetikilometrovou rizikovou zónu, zasahující i do sousedního Německa.

Polští veterináři již dříve potvrdili vir H5N1, který může být smrtelně nebezpečný také pro člověka, u tří mrtvých labutí nalezených na břehu řeky Visly v Toruni v centru Polska.

V Bydhošti ležící asi 50 kilometrů od Toruně byl vir zaznamenán u další labutě. Mrtvý morčák nakažený virem H5 byl nalezen také v nejzápadnějším polském přístavním městě Svinoústí, kde Odra ústí do Baltského moře.

Podle agentury PAP hlídají vjezd do národního parku Warta policisté společně s lidmi ve speciálních kombinézách a nevpouštějí do něj žádné návštěvníky. Na silnice vedoucí do Kostrzynu byly položeny desinfekční rohože. Vyhlášen byl zákaz vypouštění domácího ptactva do venkovních výběhů.

Národní park ústí Warty leží v blízkosti Německa, kde již byl virus H5N1 zjištěn u více než 140 divokých ptáků, z toho 115 bylo nalezeno na ostrově Rujana v Baltském moři.

Polsko je zatím desátým státem Evropské unie, kde byl virus H5N1 potvrzen. Přestože ptačí chřipka se již objevila ve všech okolních zemích, v České republice její přítomnost zatím nebyla oficiálně doložena. Odborníci ale soudí, že onemocnění již nejspíše dorazilo i do Česka, jen dosud nebyl objeven žádný nakažený pták.
  
V Rakousku i Švýcarsku
Tři mrtvé labutě, u kterých je podezření na virus ptačí chřipky, byly nalezeny v severním Rakousku u podunajské elektrárny v Ybbsu, zhruba 50 kilometrů od jihočeské hranice. Švýcarsko zjistilo výskyt viru H5N1 už u jedenáctého uhynulého ptáka, oznámil veterinární úřad v Bernu. Podle jeho informací se jednalo o kachnu nalezenou na severu země v blízkosti německých hranic.
   
Pozitivně testovány na virus H5N1 byly také čtyři labutě, které byly nalezeny v severním Řecku. Oznámilo to místní ministerstvo zemědělství. Počet případů potvrzené nákazy ptačí chřipkou u volně žijících ptáků tak v Řecku stoupl na 30 - většina z nich v severních oblastech země.
   
Vir ptačí chřipky se už rozšířil také do blízkosti největšího města Nigérie Lagosu, který leží na jihozápadě této nejlidnatější africké země. Úřady se přitom až dosud domnívaly, že této části země se infekce vyhnula.

Podle předběžných laboratorních testů se virem s velkou pravděpodobností nakazila drůbež na farmě se zhruba 130.000 chovnými ptáky. Ty začaly místní veterinární úřady vybíjet. "Už bylo vybito zhruba 85.000 ptáků," řekl Junaidu Maina z nigerijského ministerstva zemědělství. V Nigérii už ptačí chřipka zasáhla 130 drůbežích chovů v 11 státech. Zatím odtud nemoc nebyla potvrzena u lidí, ale stále se čeká na výsledky testů čtyř případů s takovým podezřením.
 
Indonéské ministerstvo zdravotnictví slíbilo přísnější opatření na ochranu veřejnosti před ptačí chřipkou. Reagovalo tak na úmrtí dvou dětí, které zemřely na H5N1. Bilance obětí ptačí chřipky tak v Indonésii stoupla na 22 lidí.
   
"Budeme provádět urychlené diagnózy pacientů, u nichž je podezření, že mají tuto nemoc," řekl ministr zdravotnictví Siti Fadilah Supari. Obě děti, tříletý chlapeček a dvanáctiletá holčička, které na ptačí chřipku zemřely minulý týden, byly z provincie Střední Jáva a nemocí se nakazily kontaktem s nemocnými kuřaty.
   
Virus H5N1 už zabil, anebo vedl k vybití více než 140 milionů kuřat a kachen v asijských zemích od roku 2003, kdy se tu nákaza ptačí chřipkou u člověka poprvé objevila. Od té doby si ptačí chřipka vyžádala ve světě více než 90 lidských obětí. Nadále je tímto virem postižen především východ Asie, odtud se však nákaza přenesla do Evropy a Afriky.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Invaze do Afghánistánu byla povinnost, hájí Kreml Rudou armádu

Rezavé sovětské tanky v afghánském Heratu. (25. listopadu 2010)

Kreml v pátek potvrdil snahu rehabilitovat Rudou armádu za invazi do Afghánistánu v roce 1979, označil ji za...

Putin a Lukašenko ladili noty na sjezdovce, možnost sjednocení neřešili

Putin si zalyžoval s Běloruským prezidentem Lukašenkem

Politické i osobní vazby lze utužovat i na lyžařské sjezdovce. V Soči to předvedli ruský prezident Vladimir Putin a...

Trump obchází Kongres. Peníze na mexickou zeď sežene vyhlášením stavu nouze

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Americký prezident Donald Trump v pátek oficiálně vyhlásil stav nouze, aby mohl i bez souhlasu Kongresu získat peníze...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz