Vlastenectví nezabírá, tak peníze! Polsko zaplatí mladým, aby neemigrovali

  20:00aktualizováno  20:00
Polsko ruší daň z příjmu pro občany mladší 26 let. Chce je tak motivovat, aby neopustili vlast jako miliony jejich krajanů. Podle odborníků na migraci ale ani tento úplatek nepomůže. Polsku odsává mozky hlavně Británie a Německo.

Obchod s polskými delikatesami v londýnské čtvrti Hammersmith. | foto: Reuters

Osmnáctiprocentní daň z příjmu nebudou od 1. srpna platit Poláci mladší 26 let, kteří za rok vydělají méně než 85 528 zlotých (511 000 Kč). Průměrný roční plat v Polsku činí necelých 60 000 zlotých (359 000 Kč). Nový zákon je tedy „velkorysý,“ uvedla americká televize CNN.

Fotogalerie

Podle vlády dosáhne na daňovou úlevu přibližně dva miliony mladých. Premiér Mateusz Morawiecki řekl, že jim výjimka přinese nové příležitosti srovnatelné s těmi na Západě. 

Po vstupu Polska do Evropské unie v roce 2004 opustilo vlast kolem 1,7 milionu mladých Poláků, postěžoval si Morawiecki v parlamentu. „Je to jako kdyby odešla celá Varšava… je to gigantická ztráta,“ upozornil. „Musí to skončit, mladí lidé musí zůstat v Polsku,“ dodal. 

Celkem po roce 2004 přesídlilo do západní Evropy kolem 2,6 milionu Poláků, z toho 724 000 z řad absolventů univerzit. Žádná jiná země EU nepřišla o takový počet vysokoškolsky vzdělaných občanů. Západoevropské státy ale využívají Poláků i na méně kvalifikované, často sezonní práce, například při sklizních. 

Nejvíc Poláků se usadilo v Británii, kde jich žije přibližně milion. Další našli nový domov v Německu, Irsku a Švédsku. 

„Extrémně klamavý populismus“

Exodus brzdí polskou ekonomiku. „V posledních třech nebo čtyřech letech začínáme pozorovat nedostatek pracovních sil. Uvědomili jsme si, že potřebujeme ty lidi zpět,“ řekla Barbara Jancewiczová z varšavského Centra pro výzkum migrace. Připustila ale, že ačkoli je daňová úleva velká, nevyrovná rozdíly ve výdělcích v Polsku a v Británii. 

Polsko pomůže v návratu svým emigrantům, po brexitu jich čeká příval

Osvobození od daně je jedním z opatření v balíku sociálních vymožeností, které vláda konzervativní a nacionalistické strany Právo a spravedlnost (PiS) ohlásila před květnovými volbami do Evropského parlamentu. Ty následně vyhrála. V listopadu čekají Polsko všeobecné volby. 

Balík zahrnuje i peníze pro rodiny s dětmi a důchodce. Kabinet očekává, že bude stát 40 miliard zlotých (239 miliard Kč). 

Za „extrémně klamavý populismus“ označil schválené změny ekonom a poslanec opoziční strany Nyní! Ryszard Petru. Podle něj daňový bonus mladí nakonec zřejmě ani nepocítí. Pravděpodobně totiž podnítí zaměstnavatele, aby jim v odpovídající míře snížili platy. 

Daňové prázdniny zatím postkomunistické státy poskytovaly hlavně zahraničním firmám, jejichž investice chtěly přilákat. 

S Poláky pohne brexit, ne daně

„Není to vše o penězích,“ míní Heather Rolfeová z londýnského think tanku Národní institut ekonomického a sociálního výzkumu. „Výzkum provedený na mladých Polácích v Británii zdůraznil, že emigrace je často jakýmsi přechodovým rituálem. Odejdou, aby se dostali od rodiny a získali nezávislost,“ poznamenala. 

Pobaltí kvůli exodu mladých pustne, čím dál hlasitěji zní ruština

Hranice 26 let podle ní neumožní motivovat k návratu Poláky v cizině. „Doba, kdy lidé začnou přemýšlet o tom, zda chtějí zůstat nebo se vrátit do vlasti, přichází o něco později – když se rozhodli, že budou mít děti. Tedy až mezi dvacátým a třicátým rokem života,“ doplnila. 

Polsko opustila například dvaadvacetiletá firemní analytička Kinga Kitowská. Do Londýna odjela studovat a zůstala tam, když získala práci ve finančnictví. Říká, že polská vláda činí štědrou nabídku, ale nestačí to, aby se vrátila domů. „Hledám spíš příležitosti než peníze v krátkodobém horizontu,“ vysvětlila. 

Lepší by podle ní bylo, kdyby se v Polsku otevírala odvětví atraktivní pro mladé. „Práce, kterou mám v Londýně, v Polsku neexistuje,“ shrnula CNN. 

Kdo umí jazyk, mizí pryč. Téměř půlka mladých Maďarů zvažuje emigraci

Podle televize Poláky z Británie odvede spíš nejistota kolem brexitu a s tím související propad kurzu libry. Spojené království přestává být zemí zaslíbenou i kvůli rostoucí xenofobii. Podle statistik nyní z Británie víc Poláků odchází, než kolik jich přichází. 

„Než jakékoliv daňové úlevy, možná Poláky k návratu domů účinněji přiměje brexitová politika vlády v Londýně a britské nepřátelství vůči migrantům,“ uzavřela CNN. 

Poláků už za prací do ciziny míří méně. Naopak do Polska míří cizinci:

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Největší polární výprava. Vědci vypluli k Arktidě zkoumat klimatické změny

Německá loď Polarstern se chystá k polární expedici. (20. 9. 2019)

V pátek se vydal ze severonorského přístavu Tromsö do Arktidy německý ledoborec Polarstern s desítkami expertů na...

Rusko pustilo herce, odsoudilo Svědky Jehovovy, šamana dalo do blázince

Ruský herec Pavel Ustinov byl odsouzen do vězení za násilí proti policistovi a...

Ruská justice podmínečně propustila na svobodu herce Pavla Ustinova, který byl počátkem týdne odsouzen na 3,5 roku do...

Brexit odsoudil, ale jeho bulvár ho prosazoval, obvinil Cameron magnáta

David Cameron během vystoupení v Londýně (7. června 2016)

Lord Jonathan Rothermere v soukromí brexit ztrhal, jím vlastněný bulvární deník Daily Mail ho ale silně prosazoval. Ve...

Trump vyšle vojáky do Saúdské Arábie, je to reakce na útoky dronů

Americký prezident Donald Trump (16. září 2019)

Šéf Bílého domu Donald Trump schválil vyslání amerických vojáků do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Mise...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz