Boží muka byla postavena v roce 1820 u silnice vedoucí přes vesnici Studzionka, kde žije 2300 lidí. Jsou zapsána na oficiálním seznamu památek, což znamená, že jakoukoli práci na nich musí schválit úřady.
Na přemalované sochy poprvé upozornil anonymní uživatel na sociální síti, který zveřejnil fotografie božích muk a napsal k nim, že někdo zjevně vzal jejich renovaci do vlastních rukou, a k „přemalbě ve stylu zahradních trpaslíků použil nejlevnější barvu z obchodu pro kutily“. „Umělec“ svou práci dokonce podepsal iniciálami J.Cz. a připojil datum – červenec 2024.

Studzionka
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
Následně snímky přemalovaných božích muk na sociálních sítích sdílela Monika Bogdanowská, bývalá restaurátorka v sousedním Malopolském vojvodství. Napsala k nim, že ačkoli člověka, který tuto práci provedl, nepochybně hnaly dobré úmysly, výsledkem je poškození památky.
Podobný případ se stal už dříve ve Španělsku. Hluboce věřící Cecilia Giménezová, které v té době bylo přes osmdesát let, se pokusila restaurovat malou fresku Ježíše Krista s trnovou korunou v kostele Santuario de Misericordia nedaleko své domovské obce Borja.
Autorka zpackané fresky Ježíše prodala v aukci vlastní obraz za 20 tisíc![]() |
Její neúspěšné úsilí o záchranu obrazu Ecce Homo (Ejhle, člověk), který před devíti desetiletími namaloval na jednu z vnitřních stěn kostela malíř Elías García Martínez, se setkalo s posměchem doma i ve světě. Kromě toho, že byla přemalba paní Giménezové označena za „nejhorší restaurátorskou práci v dějinách“, se brzy dočkala nelichotivé přezdívky „Opičí Kristus“.
Tento příběh ale měl nečekaný happy-end. Do kostela se začali hrnout turisté, na místě vzniklo nové výstavní středisko a obchod se suvenýry – a sama paní Giménezová se v roce 2023 stala hlavní hrdinkou opery Ejhle, člověk, která měla premiéru v americkém Las Vegas.