Polské volby vyhrál Tusk, vítězem je ale antiklerikál na třetím místě

  7:56aktualizováno  10:33
Po sečtení 93 procent volebních obvodů je zřejmé, že nedělní volby do parlamentu v Polsku vyhrála vládnoucí strana Občanská platforma. Za vítěze se však v katolickém Polsku může považovat Palikotovo hnutí, které chce zdanit kněze a prosadit registrované partnerství.

Občanská platforma premiéra Donalda Tuska podle předběžných výsledků získala 38,96 procenta hlasů. Pětapadesátiletý liberál se tak podle všeho stane prvním polským politikem, který povede vládu ve dvou funkčních obdobích za sebou (více o průběhu voleb zde).

Volební účast

K nedělním volbám přišlo 48,63 procenta voličů, méně než při posledních parlamentních volbách v roce 2007. Tehdy ale byla volební účast nejvyšší od roku 1989.

Druhé místo obsadil Tuskův nesmiřitelný rival ze strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczynski. Národně konzervativní strana bratra loni tragicky zesnulého prezidenta Lecha Kaczynského dosáhla po sečtení 64 procent obvodů výsledků 30,03 procenta.

Žádná další strana z jedenácti partají, které v neděli usilovaly o získání křesel pro své zástupce, nepřekročila deset procent. Za vítěze voleb je přesto považován populista a někdejší poslanec PO Janusz Palikot, jehož hnutí skončilo na třetím místě s 9,81 procenty hlasů.

Palikot na začátku kampaně neměl šanci

Strana "zlobivého dítětě" polské politické scény ještě před několika týdny podle předvolebních průzkumů neměla šanci na to, aby se do parlamentu vůbec dostala. V Sejmu totiž hodlá prosadit třeba zdanění kněží nebo legalizaci marihuany. Palikot také fandí registrovanému partnerství a chce zmírnění přísného protipotratového zákona.

Oficiální výsledky

Celkové oficiální výsledky dnešních voleb do Sejmu a do Senátu polská ústřední volební komise oznámí v úterý večer.

Palikotovu hnutí ve volbách dýchala na záda strana lidovců (PSL), jež získala 9,94 procenta hlasů. Lidovci jsou koaličním partnerem PO a zdá se, že budou mít dostatek mandátů, aby v současné koalici pokračovali. Po přepočtení současných částečných výsledků na mandáty bude mít koalice 233 ze 460 poslaneckých křesel.

Do parlamentu se podle údajů zveřejněných státní volební komisí dostal ještě Svaz demokratické levice, jehož podpora poprvé od roku 1991 spadla pod desetiprocentní hranici. Pro tuto stranu, která je největším poraženým současných voleb, hlasovalo 8,55 procenta voličů.

Po tak slabém výsledku SLD si svojí pozicí nemůže být jistý jeho předseda Grzegorz Napieralski, od kterého si straničtí kolegové slibovali zisk okolo 15 procent hlasů.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Američané dopravili pomoc pro Venezuelu, Maduro humanitární krizi popírá

Do kolumbijského pohraničního města Cúcuta přiletěl americký vojenský dopravní...

Venezuelská opozice zintenzivňuje kampaň za vstup humanitární pomoci, která se už dva týdny shromažďuje u hranic této...

Evropa má přijmout zpět 800 islamistů z Blízkého východu, vzkázal Trump

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Americký prezident Donald Trump v noci na neděli vyzval evropské spojence, aby si „vzali zpět“ přes 800 islamistů,...

Čtyři z pěti kněží ve Vatikánu jsou gayové, šokuje nová kniha

Ilustrační snímek.

Někteří nejvýše postavení duchovní v římskokatolické církvi, kteří se na veřejnosti hlasitě vymezují proti...

Najdete na iDNES.cz