Policie v Clevelandu užívá proti lidem moc násilí, ukázalo vyšetřování

  8:10aktualizováno  14:07
Vyšetřování amerického ministerstva spravedlnosti zjistilo, že policie v Clevelandu nadměrně používá sílu proti obyvatelům. Podle úřadu jsou policisté špatně vycvičeni a často postupují nedbale. V celých USA zatím pokračovaly protesty proti osvobození dalšího policisty.

Clevelandská policie používá nadměrně násilí, na ilustračním snímku zatýká 25. listopadu demonstranta | foto: AP

Na reformu clevelandské policie bude dohlížet soudem jmenovaný arbitr. „Je nám jasné, že pokrok, jehož chceme dosáhnout, nepřijde přes noc,“ uvedl ministr spravedlnosti Eric Holder. Ministerstvo zahájilo vyšetřování loni po několika obviněních vůči clevelandským policistům. Závěr vyšetřování přišel shodou okolností krátce poté, co jeden z clevelandských strážců zákona zastřelil dvanáctiletého mladíka, jenž měl v ruce kuličkovou pistoli (více čtěte zde).

Podle vyšetřování policie nejen nadměrně používá silové prostředky, ale často porušuje také občanská práva obyvatel. Na vině je podle ministerstva špatný výcvik, chybná taktika i absence odpovídajícího dohledu.

Ministerstvo spravedlnosti nyní vyšetřuje několik dalších ostře sledovaných případů údajného zneužití policejních pravomocí zejména proti černošskému obyvatelstvu. 

Pokojné demonstrace volající po spravedlnosti

Další masové protesty v souvislosti se smrtí neozbrojeného černocha rukou bělošského policisty propukly ve čtvrtek večer místního času v New Yorku, kde se sešlo několik tisíc lidí, a několika dalších městech po celých Spojených státech. Demonstruje se v hlavním městě Washingtonu, v Chicagu, Bostonu, Pittsburghu, Baltimoru či Minneapolisu.

Protesty byly podle televizní stanice CNN hlasité, ale pokojné. Lidé skandovali poslední Garnerova slova: „Nemůžu dýchat!“ Volali po spravedlnosti: „Co chceme? Spravedlnost! Kdy ji chceme? Teď!“ Někteří si lehali na zem a blokovali dopravu na dolním Manhattanu. Podle jednoho z přispěvatelů na Twitteru na chvíli dav najednou ztichl, což byl velmi emotivní moment.

05.prosince 2014 v 05:24, příspěvek archivován: 05.prosince 2014 v 07:40

The moment #Garner protesters in #Brooklyn stopped chanting & made their message louder http://t.co/qxfo2a54Vk pic.twitter.com/lw2FMiCjRL

Newyorský starosta Bill de Blasio už oznámil, že místní policisté projdou školením, jehož cílem bude zlepšit vztahy mezi policií a menšinami. „Lidé musí vědět, že na černých životech a hnědých životech záleží stejně jako na bílých,“ uvedl starosta na tiskové konferenci s odkazem na jedno z hesel demonstrantů.

Mladík Robert Spriggs, který přišel na demonstraci ve Washingtonu, tvrdil, že mu současné problémy připomínají 60. léta minulého století. „Vypadá to jako bychom se vraceli zpět,“ řekl.

Policie uvedla, že během demonstrací ve středu a ve čtvrtek zatkla nejméně 83 lidí.

Další zabitý černoch bělošským policistou

Američané jsou znepokojeni případem dalšího neozbrojeného černocha, kterého usmrtil bělošský policista. Nejnovější případ se stal v úterý ve Phoenixu ve státě Arizona. Policista pronásledoval muže, který údajně prodával drogy, a když se střetli, domníval se, že černoch vytahuje zbraň. Byla to však jen tuba s léky.

Fotogalerie

Na protest proti usmrcení Rumaina Brisbona vyšly ve čtvrtek večer do ulic Phoenixu desítky lidi. Třiačtyřicetiletý otec čtyř dětí Brisbon měl již v minulosti policejní záznam. V roce 1998 byl obviněn z vloupání a před pěti lety z jízdy pod vlivem omamných látek. Jeho přátelé však tvrdí, že to byl milující otec, který zrovna vezl jídlo svým dětem. Sporná není jen jediná věc: nebyl ozbrojený, když na něj policista vypálil dvě rány a zabil ho.

Policie tvrdí, že se jeden z jejích členů choval za daných okolností naprosto správně. Vyšetřovatelé prý později nalezli v Brisbonově autě zbraň a marihuanu.

Ministerstvo prošetří případy zabití Browna a Garnera

Lidé po celých Spojených státech nyní volají po změnách u policie. Nedávné případy navíc prohloubily napětí mezi bělošskou většinou a černošskou menšinou. 

Kauza Ferguson

Ministerstvo spravedlnosti USA prošetřuje zastřelení osmnáctiletého Michaela Browna bělošským policistou Darrenem Wilsonem ve městě Ferguson, což tam zvedlo vlnu násilností. Když se velká porota rozhodla policistu neobvinil, násilí vzplálo znovu a policie zatkla zhruba sto lidí (více zde).

Ministr Holder také slíbil urychleně zahájit vyšetřování smrti Erika Garnera, který v New Yorku zemřel po údajně nedovoleném škrtícím chvatu policisty Daniela Pantelea. Velká porota se taktéž rozhodla policistu neobvinit. Celý incident zaznamenal na kameru náhodný kolemjdoucí. Obhajoba policisty dosud argumentovala, že za smrtí stálo především chatrné zdraví Garnera. Policie uvedla, že Garner se bránil zatčení. Panteleo odmítl, že by použil nedovolený chvat (více zde).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Brexit bez dohody může ohrozit bezpečnost státu, hrozí i nedostatek léků

Policejní zásah před britským parlamentem, kde řidič najel do zábran (14. srpna...

Odchod Británie z Evropské unie bez dohody by ohrozil bezpečnost státu, prohlásil podle deníku The Guardian vysoce...

Začni cvičit. Trump si na mítinku omylem utahoval z váhy svého příznivce

Trhněte si. Americký prezident Donald Trump gestikuluje na předvolebním...

Americký prezident Donald Trump při čtvrtečním setkání s voliči v Manchesteru ve státě New Hampshire omylem zesměšnil...

Salvini ustoupil premiérovi Contemu, na Lampeduse se vylodilo 27 migrantů

Jeden z evakuovaných migrantů. (17. srpna 2019)

Téměř tři desítky mladistvých převezla loď italské pobřežní stráže k pevnině, kde jejich vylodění sledovaly skupiny...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz