Polským prezidentem bude euroskeptik Duda, Komorowski už uznal porážku

  22:30aktualizováno  23:40
Podle předběžných výsledků je novým polským prezidentem konzervativní euroskeptik Andrzej Duda. Dosavadní polský prezident Bronislaw Komorowski už uznal porážku. Dveře volebních místností se v Polsku zavřely v neděli až o půl jedenácté večer. Přímo ve volební místnosti totiž zemřela osmdesátiletá žena.

Lidé pak kvůli zdržení mohli hlasovat déle. Zveřejnění oficiálních výsledků se očekává v pondělí. První odhad hovoří o tom, že zvítězil „šmoula Mrzout“, jak Dudu nepřímo pojmenoval jeho rival Komorowski, a to se ziskem 53 procent hlasů.

„Chtěl bych poděkovat Polákům, kteří šli k volbám a hlasovali pro svého kandidáta. Opakuji svého kandidáta, protože děkuji všem. Volby jsou sůl demokracie. Přál bych si, aby volební účast byla vyšší a vyšší. Doufám, že v příštích volbách přijde volit ještě více lidí. Že ještě více lidí uvidí, že i na jejich hlasu záleží,“ uvedl Duda podle polského serveru TVN24.

„Ti, kteří hlasovali pro mě, hlasovali pro změnu. Prezident má sloužit lidu, naslouchat mu a být mu nablízku. Dveře do prezidentského paláce zůstanou otevřené,“ dodal s tím, že doufá, že bude prezidentem všech Poláků.

Výhra kandidáta konzervativní euroskeptické strany Právo a spravedlnost (PiS) Dudy vyplývá z průzkumů mezi voliči při odchodu z volebních místností.

„Respektuji vaši volbu,“ vzkázal Polákům odcházející prezident Komorowski, a uznal tak svou porážku. „Přeji svému vyzývateli úspěšné vládnutí,“ dodal.

V prvním kole před dvěma týdny Duda překvapivě předstihl 62letého Komorowského, který byl dlouho pokládán za jasného favorita. Nezískal však potřebných padesát procent hlasů. Současný prezident, kterého podporuje středová Občanská platforma (PO) premiérky Ewy Kopaczové, ale podle mnohých komentátorů mezi prvním a druhým kolem náskok svého vyzývatele smazal.

Neznámý Duda je proti přijetí eura

Prezidentské volby byly považovány za test nálad v Polsku před podzimními parlamentními volbami. Analytici upozorňovali, že vítězství Dudy v prezidentských volbách může jeho straně na podzim usnadnit cestu do vlády, protože tento třiačtyřicetiletý politik propůjčí PiS novou, méně radikální tvář a může formaci pomoci získat hlasy středových voličů.

Členem PiS je právník Andrzej Duda od roku 2011. Už předtím straně radil jako právní expert a od počátku roku 2008 byl blízkým spolupracovníkem prezidenta Lecha Kaczyńského, který zahynul při leteckém neštěstí u ruského Smolenska v dubnu 2010. Od podzimu 2013 do počátku loňského roku byl Duda tiskovým mluvčím PiS.

Nominace Dudy do prezidentských voleb loni v prosinci byla poměrně překvapivá, neboť nepatřil mezi příliš známé osobnosti. Část politických komentátorů z toho usuzovala, že šéf PiS Jaroslaw Kaczyński nevěřil v porážku Komorowského v prezidentských volbách.

V kampani se Duda soustředil hlavně na kritiku současného pravicového kabinetu, zejména na vládou prosazené zvýšení důchodového věku na 67 let. Vyslovoval se také proti přijetí eura a pro trvalou přítomnost amerických vojáků na polském území.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Maduro označil Guaidóa za šaška a vyzval ho, ať vyhlásí volby

Nedaleko místa projevu venezuelského prezidenta Nicoláse Madura explodovala...

Venezuelský prezident Nicolás Maduro pohrozil šéfovi parlamentu Juanu Guaidóovi, kterého od 23. ledna uznala jako...

Nejdřív si spočítejte dolet našich zbraní, pohrozil Putin Západu

Ruský prezident Vladimir Putin přednesl v Moskvě tradiční poselství federálnímu...

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu přednesl tradiční poselství federálnímu shromáždění. V něm adresoval otázky...

Ve Švýcarsku se utrhla lavina, ze čtyř zachráněných jeden zemřel

Záchranná posádka pracující na místě laviny v lyžařském středisku Crans-Montana...

Ve švýcarském lyžařském středisku Crans-Montana se v úterý odpoledne sesunula lavina. Sněhová masa zavalila na...

Najdete na iDNES.cz