

Tisíce lidí se rozloučily s posledním rumunským králem Michalem I. v Bukurešti. Pozůstatky bývalého monarchy budou uloženy do královské hrobky v Curtea de Arges ve středním Rumunsku.
Autor: AP
Michal I. žil dlouhodobě ve Švýcarsku, v poslední době trpěl rakovinou a leukémií. Své povinnosti proto předal nejstarší ze svých pěti dcer., 66leté Margaretě Rumunské.
Autor: AP
Princezna Margareta Rumunská u rakve svého otce rumunského krále Michala I.
Autor: AP
Na královský pohřeb do Bukurešti přijeli mimo jiné britský princ Charles a bývalá španělská královna Sofia. Michal I. byl bratrancem britské královny Alžběty II. a také bratrancem Sofie.
Autor: AP
Michal I. žil dlouhodobě ve Švýcarsku, kam uprchnul poté, co ho komunisté na konci roku 1947 svrhli. K abdikaci ho donutili pod pohrůžkou, že jinak popraví tisíc uvězněných studentů.
Autor: AP
Pohřební ceremoniál posledního rumunského krále, který panoval v letech 1927-1930 a pak 1940-1947, tak začal ve středu na bukurešťském letišti.
Autor: AP
Čestná stráž zvedá rakev posledního rumunského krále Michala I. před vojenským letištěm v Bukurešti.
Autor: AP
Od středečního večera do sobotního rána 16. prosince byla rakev vystavena v královském paláci v Bukurešti. Se svým panovníkem se přišly rozloučily tisíce lidí. Ve frontě se čekalo více než hodinu.
Autor: AP
Možnost poklonit se u Michalovy rakve využily tisícovky Rumunů. Ta byla vystavena v trůnním sále Královského paláce. Před palácem lidé zapálili tisíce svíček a položili nespočet květin. Mnozí z nich měli v očích slzy, napsala agentura AP.
Autor: AP
Rakev byla vystavena v trůnním sále nedaleko místa, odkud 23. srpna 1944 vydal Michal I. rozkaz k zatčení pronacistického rumunského vůdce maršála Iona Antoneska. Rumunsko tímto odvážným činem mladého panovníka tehdy přešlo na stranu spojenců. Princezna Margareta Rumunská u rakve svého otce, který zemřel v 96 letech.
Autor: AP
Plot bývalého královského paláce v Bukurešti je obsypán květinami. Lidé k uctění památky svého posledního krále zapalovali svíčky. (16.12.2017)
Autor: AP
Čestná stráž doprovází rakev posledního rumunského krále Michala I. na poslední cestu. V centru Bukurešti ji sledovaly desítky tisíc lidí.
Autor: AP
Po celé zemi se rozezněly zvony, když čestná vojenská stráž rakev s Michalem I. vynesla z paláce na náměstí Revoluce a položila ji na lafetu, kterou pak vojenský vůz dopravil ke katedrále. (16.12.2017)
Autor: AP
Poslední rumunský král z dynastie Hohenzollernů zemřel ve svých 96 letech 5. prosince ve Švýcarsku, kde strávil velkou část života po abdikaci po komunistickém převratu v prosinci 1947.
Autor: AP
Za rakví kráčela princezna Margareta Rumunská s manželem Radu Dudem, za nimi pak její čtyři sestry.
Autor: AP
Smuteční průvod v centru Bukurešti sledovaly desítky tisíc lidí.
Autor: AP
Smuteční obřad v centru Bukurešti sledovaly desítky tisíc lidí.
Autor: AP
Princezna Margareta Rumunská před rakví svého otce. (16.12.2017)
Autor: AP
Britský princ Charles, bývalý španělský královský pár Sofia a Juan Carlos I. a velkovévoda Jindřich I. Lucemburský na pohřbu rumunského krále Michala I. (16.12.2017)
Autor: AP
Švédský král Karel XVI. Gustav a královna Silvia na pohřbu rumunského krále Michala I. v Bukurešti (16.12.2017)
Autor: AP
Na pohřeb posledního rumunského krála Michala I. přijel britský princ Charles i bývalý španělský král Juan Carlos I. (vpravo) s manželkou Sofií.
Autor: AP