Británie dala sbohem Železné lady, její odpůrci se k ní otočili zády

  6:33aktualizováno  16:52
Británie ze rozloučila s Margaret Thatcherovou. Hodinu před polednem se smuteční průvod s rakví někdejší premiérky vydal na dva kilometry dlouhou cestu ulicemi Londýna. V poledne pak dorazil do katedrály svatého Pavla, kde proběhl vlastní smuteční obřad. Na pohřeb dorazila plejáda významných osobností včetně anglické královny Alžběty II.

Doprava ve středu Londýna od Buckinghamského paláce a sídla parlamentu až po katedrálu svatého Pavla byla už během ranních hodin zastavena. Právě na tuto trasu se po jedenácté hodině SELČ vydala dělová lafeta s rakví Thatcherové doprovázená zástupci všech složek britské armády. Vojáci kráčející za rakví na znamení piety drželi zbraně pažbou napřed a hlavní dolů.

Lafetu táhlo koňské šestispřeží a na rakvi byla položena britská vlajka. Dominoval jí však věnec květin a vzkaz "Milované matce - budeš navždy v našich srdcích" od dětí Thatcherové - syna Marka a dcery Carol. Cestou průvod minul například pomníky obětí 1. a 2. světové války nebo sídlo předsedy britské vlády na Downing Street.

Dění jsme sledovali minutu po minutě v on-line reportáži

"Když se procesí blížilo, tak lidé utichli. Všichni v tichosti sledovali, jak je rakev vynášena do katedrály. Slyšet bylo pouze cvakání fotoaparátů," popsala zpravodajka iDNES.cz.

Smuteční průvod však provázely i protesty odpůrců Thatcherové, kteří jí stále nemohou odpustit tvrdý postup proti odborům a zavírání továren. Někteří z nich se dokonce při průjezdu šestispřeží otáčeli zády, jiní mávali transparenty jako "Pohřběte thatcherismus".

"Proti Margaret Thatcherové nemám nic osobního, nikdy jsem ji nepotkal. S čím ale nesouhlasím, jsou její politické názory a opatření," uvedl pro server telegraph.co.uk jeden z protestujících. Policie dokonce zatkla v centru města tři muže, kteří se chystali malovat na zdi domů hanlivé graffiti.

Nedotýkejte se té paštiky, biskupe

V poledne SELČ dorazil průvod do katedrály svatého Pavla, kde proběhl vlastní smuteční obřad. Katedrála byla ve středu pro veřejnost uzavřená. Poprvé od roku 1965 pak v rámci uctění památky Thatcherové utichl slavný Big Ben. Naposledy se tak stalo, když zemřel Winston Churchill.

Smuteční obřad v katedrále zahájil děkan katedrály David Ison. "Vzpomínáme na hodnoty, kterými se řídila, na ideály, jež hájila," řekl. Následně pak všichni přítomní přednesli modlitbu. Vnučka Thatcherové Amanda po doznění modlitby přečetla část listu Efezským z Nového zákona. Ministerský předseda David Cameron následoval svým přednesem z knihy žalmů.

S dlouhou řečí vystoupil také londýnský biskup Richard Chartres. Obšírně shrnul většinu úspěchů Thatcherové, kterou popsal jako zdvořilou a pracovitou ženu. Poté se pustil do úsměvné historky ze života Železné lady. "Nedotýkejte se té kachní paštiky, biskupe. Tloustne se po ní," vzpomínal, jak ho Thatcherová varovala při jednom ze setkání.

Přítomní duchovní poté přistoupili k sérii ekumenických modliteb, které střídaly náboženské zpěvy.

Pohřební průvod Margaret Thatcherové v Londýne (17. dubna 2013)
Královna Alžběta II. a její manžel na pohřbu Margaret Thatcherové (17. dubna
Pohřební ceremoniál Margaret Thatcherové v katedrále sv. Pavla. Pohled z kupole

Po modlitbě arcibiskupa z Canterbury se vojáci za zpěvu sboru opět chopili rakve Thatcherové a pomalým krokem ji vynesli z katedrály. "Pane, nyní propouštíš svého služebníka v pokoji," znělo katedrálou svatého Pavla.

Rakev následovali příbuzní Thatcherové doprovázeni královnou Alžbětou II. Následně se rozezněly katedrální zvony a vojáci uložili rakev do přistaveného vozu, který ji odvezl do Morthlake v jihozápadním Londýně, kde v rodinném kruhu proběhne kremace. Poté bude Thatcherová pohřbena vedle svého manžela Denise na hřbitově Royal Hospital Chelsea.

Na pohřeb dorazila i královna Alžběta II.

Na pohřeb dorazilo přibližně 2 300 smutečních hostů z Británie i ze světa. Byl mezi nimi premiér David Cameron s ženou, šéf labouristů Ed Miliband i předseda vládních liberálů Nick Clegg. Potlesk sklidil někdejší premiér Tony Blair s manželkou Cherie, největší aplaus si však vysloužil populární londýnský starosta Boris Johnson, hlásila z místa reportérka iDNES.cz.

Na záběrech televize BBC byl vidět i bývalý šéf americké diplomacie Henry Kissinger a někdejší viceprezident USA Dick Cheney. 

Fotogalerie

Obřadu se zúčastnila také královna Alžběta II. s manželem, princem Philipem, která dorazila těsně před dvanáctou hodinou SELČ. Britská panovnice přitom na pohřby tamních politiků nikdy nechodí. Výjimku udělala jen v roce 1965, když zemřel Winston Churchill. Za Českou republiku přijali pozvání premiér Petr Nečas a Václav Klaus.

Z londýnského Toweru během pohřbu po minutách pálila děla ráže 105 milimetrů. Dvě z nich byla nasazena ve falklandské válce v roce 1982.

Ve městě byla patrná zvýšená aktivita policistů. Těch na průběh smutečního obřadu dohlíželo až čtyři tisíce. Ostražitost policie se zvýšila po pondělních bombových útocích na maraton v Bostonu. Žádná speciální bezpečnostní opatření však podle policejního šéfa Bernarda Hogana-Howea přijata nebyla. V průběhu pohřbu policejní šéf očekává několik demonstrací.

Thatcherová si honosný pohřeb nepřála

Britští politikové nevyslechli přání někdejší premiérky, která zemřela minulé pondělí ve věku 87 let. Konzervativní Thatcherová si totiž okázalý a hlavně drahý pohřeb nepřála. "Neplýtvejte na mém pohřbu leteckou přehlídkou," žádala dlouho před smrtí žena, která se do britských dějin nesmazatelně zapsala mimo jiné i svou úspornou politikou.

Rozloučení, které jí britské ostrovy vystrojily, si však s ničím nezadalo s pohřbem královny matky či lady Diany, princezny z Walesu. Ba co víc, bylo dokonce ještě dražší. A velmi podobné státnímu pohřbu, ač ten si také nepřála.

Dosud měl v Británii státní pohřeb vyjma členů královské rodiny jen válečný premiér Winston Churchill a pravda je, že rozloučení s baronkou Thatcherovou se mu nápadně podobá.

Lidé spali přímo před katedrálou

Smrt Železné lady

Někteří lidé byli podle zvláštní zpravodajky iDNES.cz natolik nedočkaví, že před katedrálou svatého Pavla přenocovali. Takových bylo zhruba padesát, ustlali si na zemi ve spacácích a na karimatkách nebo seděli ve skládacích židličkách.

Někteří z nich přiznali, že přijeli spíše kvůli slavnostnímu průvodu, než aby vzdali hold zesnulé expremiérce. Jedna žena přijela z Kanady už v úterý v poledne a od té doby na slavnostní obřad čeká.

Už od časného rána přibývali před katedrálou další diváci, před sedmou hodinou ranní našeho času dorazilo zhruba 150 lidí. Policisté a zátarasy jsou na místě, dopravu zatím pouští. V jedenáct hodin už byly podél trasy smutečního průvodu desetitisíce lidí.

Mnohé Brity velkolepé rozloučení s bývalou premiérkou štvalo. Nesmlouvavá Maggie, která v nejtužších dobách studené války získala v Moskvě přízvisko Železná lady, totiž v království budila velké kontroverze. A to i dvacet let poté, co opustila politickou scénu. Podle některých zachránila britskou ekonomiku a zemi vrátila její velikost, podle jiných zdecimovala tehdejší odbory a statisíce lidí uvrhla do chudoby.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Na Mount Everestu se tvoří fronty, horolezcům jde kvůli tomu o život

Na Everestu se kvůli ideálnímu počasí sešly stovky horolezců. (22. května 2019)

Stovky horolezců, kteří se chtějí dostat na vrchol nejvyšší hory světa, museli tento týden čekat několik hodin v...

Nejméně sedmnáct dětí zahynulo při požáru v nákupním centru v Indii

Nejméně 15 dětí zahynulo při požáru, který vypukl v komerčním středisku ve...

Při pátečním požáru v indickém městě Surat zemřelo podle místních médií nejméně 17 dětí. Požár vypukl v patře budovy,...

Od holokaustu uběhlo příliš mnoho času, říká expert o vzestupu antisemitismu

Palestinci pálili na demonstraci před izraelskou ambasádou v Aténách izraelskou...

V Evropě se v poslední době znovu rozmáhá nenávist vůči židům. V současném antisemitismu se mísí jak pravicový, tak...

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz