"Lidé skandovali hesla na počest Montázerího a také na podporu (opozičního vůdce) Míra Hosejna Músávího," popsal situaci v ulicích Kómu web blízký reformistům. Informace ale není možné ověřit, protože zahraniční média nedostala k cestě do Kómu povolení.
Ulicemi podle opozičních internetových stránek zněla i protirežimní hesla, která odkazovala na zelenou barvu proreformního hnutí. "Dnes je den smutku a ten patří zelenému íránskému národu," skandovali lidé v ulicích.
Demonstranti vybavení symboly červnových nepokojů v ulicích svatého města také provolávali: "Montázerí není mrtev, mrtvá je vláda", nebo "Nevinný Montázerí, tvoje cesta bude pokračovat, i kdyby nám diktátor střílel kulky do hlav".
Do Kómu dorazil i šéf reformistů
ZPUPNÝ KLERIK- Narodil se do venkovské rodiny v roce 1922 a studoval v semináři |
Ulice Kómu byly obšancované policisty, ale zatím došlo jen k menším potyčkám. Do města dorazil i vůdce reformistů Mír Hosejn Músáví, aby vyjádřil soustrast rodině disidentského klerika.
Spolu s dalšími opozičnímí vůdci se přidal k procesí, které zamířilo ke svatyni, kde byl duchovní pohřben.
Pro vládu je to svízelná situace, protože ví, že takovou demonstraci nemůže zakázat. Zároveň ale hrozí, že zažehne další sérii protestů.
Proto policisté alespoň stavěli některé autobusy na cestě do Kómu, který leží asi 125 kilometrů jižně od Teheránu, a zatýkali poutníky. A nejen to. Státní média ve zpravodajství úplně zamlčela titul velkého ajatolláha.
Montázerí zemřel o víkendu ve věku 87 let na selhání srdce. Tento klerik byl jedním z vůdců islámské revoluce z roku 1979, postupně se ale stal velkým kritikem režimu. - více čtěte zde
Určitou dobu byl také navrhován na nejvyššího duchovního vůdce, nakonec byl ale odsunut kvůli kritice přehmatů a excesů islámské revoluce. Několik let musel dokonce strávit v domácím vězení.
Po sporných červnových prezidentských volbách Montázerí vyzval k třídennímu celonárodnímu smutku za Íránce zabité v pouličních protestech.
V srpnu pak označil režim vládnoucí v zemi pod vedením nejvyššího duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího jako "diktaturu ve jménu islámu".