Bašta podle informací vyšetřovatelů, kteří pracují pro české ministerstvo zahraničí, údajně dohlížel na celou akci, která trvala osm měsíců.
Během ní pracovníci českého konzulátu ve Lvově informovali ukrajinské žadatele o česká víza, že se nemohou obracet přímo na konzulát, ale musejí se telefonicky registrovat prostřednictvím call centra soukromé firmy.
Registrace byla zpoplatněna částkou 20 amerických dolarů (asi 340 korun) a peníze šly na účet české firmy. Podle serveru tuto sumu zaplatilo více než 30 tisíc žadatelů o víza.
Čech si měl přijít na půl milionu dolarů
Ukrajinský list Segodnia v této souvislosti zase uvádí, že jistému vysokému českému diplomatovi hrozí obvinění, že v nelegální operaci s vydáváním českých víz ve Lvově získal více než půl milionu dolarů.
Nezmiňuje se však, o koho konkrétně jde. Uvádí také, že majitel české firmy, která provozovala call centrum a inkasovala peníze je údajně blízký přítel velvyslance Bašty.
České orgány se kauzou začaly zabývat poté, co si ve Lvově přes 150 žadatelů o česká víza stěžovalo ukrajinské policii. Ta potom informovala české kolegy, píše Segodnia a dodává, že české velvyslanectví v Kyjevě na zprávy ukrajinského tisku nereagovalo.
Ukrajina chce aktivity diplomatů prověřit sama
Podezřelé aktivity českých diplomatů hodlají prověřit i Ukrajinci. Listu Kyiv Post to včera potvrdil šéf odboru pro zahraniční spolupráci sekretariátu ukrajinského prezidenta Mykola Točyckyj. "Vzhledem k tomu, že tyto zprávy jsou znepokojivé, rozhodně je prověříme," řekl.
Uvedl, že aktivity českých diplomatů by měly přezkoumat příslušné české úřady. Nicméně Ukrajina už oznámila, že je proti zapojení jakéhokoli prostředníka do vydávání víz, protože se tím "vytváří neprůhledné schéma".
JAK SE MĚLO PODVÁDĚT NA KONZULÁTU- S informacemi o podezřelém vydávání víz přišel jako první server Aktuálně.cz. Podle jeho informací fungovalo Lvovské call centrum od června loňského roku do letošního ledna. - Nová pravidla při získávání víz tehdy konzulát zdůvodňoval nezvladatelným náporem žadatelů. Za povinnou registraci přes call centrum žadatelé o vízum platili 310 korun a všechny peníze inkasovala soukromá společnost Jihomoravská provozní, která byla vybrána bez výběrového řízení. - V čele firmy stojí podle obchodního rejstříku zlínský podnikatel Vlastimil Valenta, dlouholetý přítel ukrajinského velvyslance Bašty. Bašta se ale už dříve bránil tím, že Valenta do firmy vstoupil až později, kdy už byl systém spuštěn. Kdo je majitelem firmy, není zřejmé, protože společnost má akcie na majitele. - S odvoláním na diplomatický zdroj server uvedl, že není jasné, jakou roli v případu hrál přímo velvyslanec, ale jeho chyba spočívala minimálně v tom, že podcenil situaci. - Generální konzul Hradil ale údajně musel o celé akci vědět. Server také uvedl, že Hradil skončil ve funkci konzula v únoru letošního roku, tedy ani ne měsíc poté, co ministerstvo zahraničních věcí systém povinné registrace trvající osm měsíců zrušilo. zdroj: ČTK |