VIDEO: V Bahrajnu potopili boeing, z letadla bude podmořská atrakce

  17:22aktualizováno  17:22
V Bahrajnu otevřou v srpnu tohoto roku rozsáhlý podmořský park, který se má stát turistickým magnetem. Návštěvníky má do Perského zálivu nalákat především potopený letoun Boeing 747. „Z letadla jsme odstranili všechny materiály, které ohrožují životní prostředí,“ sdělila bahrajnská vláda. Ačkoli toto letadlo není pod vodou jediné, vzbuzuje rozporuplné pocity.

Potápění různých objektů je dobrým základem pro vybudování umělých korálových útesů, neboť právě k těmto objektům se můžou přichytit podvodní organismy a různé druhy ryb v nich můžou najít domov. Přestože podobné atrakce jsou velmi lákavé a vláda potvrzuje dodržování všech pravidel, celý projekt může mít i stinné stránky. 

„Letadla obsahují měděné, hliníkové, olověné a ocelové části. Ty můžou oceán znečistit, pokud začnou rezivět. V tom případě totiž začnou do okolí uvolňovat látky nebezpečné pro okolní život,” vysvětluje australská specialistka na podmořský život Adriana Humanesová. To by mohlo ohrozit i potápěče.

Bahrajnské úřady slíbily, že letadlo speciálně upraví, než jej ponoří do vody. „Všechny jeho plochy umyjeme vysokotlakým čističem se speciálními ekologickými přípravky, abychom se ujistili, že na něm nejsou žádné nečistoty a všechen olej a špína je pryč,” řekl mluvčí bahrajnské organizace pro cestovní ruch CNN.

„Odstranili jsme z něj všechno, co by mohlo způsobit nějaké nebezpečí. Pryč jsou všechny dráty a systémy nutné k provozu letadla. Stejně tak už v něm nenajdete žádné plasty, gumu a další potenciálně nebezpečné materiály,” upřesnil mluvčí. Letadlo specializovaná firma ponořila v pondělí ráno zhruba 40 kilometrů od pobřeží.  

10.června 2019 v 12:13, příspěvek archivován: 12.června 2019 v 13:19

@divebahrain Boeing 747 being lowered into the ocean this morning where it will be towed 40kms offshore and sunk as part of the largest underwater theme park. #divebahrain #bahrain https://t.co/zqbf4JpvMK

Podvodní projekt schválily bahrajnské úřady i organizace pro kontrolu životního prostředí. Letadlo je vyřazené z provozu a speciálně upravené. „S délkou přes 70 metrů se jedná o největší letadlo, které kdy kdo záměrně ponořil do oceánu,” řekl Zayed bin Rashid Al Zayani, bahrajnský ministr průmyslu, obchodu a turismu. 

V parku i podmořský dům s perlami

První vstupenky jsou k dostání už na srpen tohoto roku, řekl Al Zayani v pondělí. „Jsme na tento projekt velmi hrdí. Je nevšední podívaná, která hlavně nemá žádný nepříznivý vliv na životní prostřední,” dodal ministr. Letadlo by nemělo nijak ohrožovat život v moři, naopak může pomoci k jeho rozvoji a prosperitě. 

Park má rozlohu přes 100 tisíc metrů čtverečních a bahrajnská vláda doufá, že do něj budou proudit potápěči ze všech koutů světa. Dostat se do něj můžou z města Diyar Al Muharraq, které se rozkládá na sedmi umělých ostrovech v Perském zálivu. Kromě hlavní atrakce Boeingu 747 nabízí i podmořský dům bahrajnského kupce s perlami, umělé korálové útesy a sochy. 

11.června 2019 v 17:49, příspěvek archivován: 13.června 2019 v 08:50

And the countdown to the largest underwater theme park begins as our Boeing 747 sails to her new home! Are you as excited as we are?! #DiveBahrain #Dive #Bahrain #Scubadiving #SCE #BahrainOursYours #ecotourism #underwater #underwaterworld https://t.co/LhSn9WcTjI

Místo šrotu do nového života

Průměrný věk letadel vyřazených z provozu je 18 let. Ačkoli už se do vzduchu nikdy nevznesou, pořád mají mnohá využití. Na stockholmském letišti například z vysloužilého Boeingu 747 udělali hotel. V boeingu můžou lidé přespat i na Kostarice, kde se letadlo dokonce stalo částečně součástí džungle. Přímo uprostřed moderní restaurace stojí v Curychu starý ruský Iljušin.

Podmořský park v Bahrajnu není jediný, který se může pyšnit letadlem jako atrakcí pro potápěče. V Turecku spustili do vod egejského moře Airbus za účelem vytvoření umělého korálového útesu. Dvě podobná podvodní letadla mají i ve Spojených státech. 

První z nich je Boening 727, který se potopil poblíž Miami v létě roku 1993 při hurikánu Gordon. Druhý boeing stejného typu našel místo svého posledního odpočinku v podmořském parku Mermet Springs v Illinois. Tam se stal podobnou atrakcí pro potápěče. Toto letadlo se předtím objevilo i v americkém filmu Šerifové z devadesátých let.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Boeing bude uzemněný i na Nový rok. Aerolinky odpískaly návrat v září

Boeingy letecké společnosti Southwest Airlines jsou zaparkované na letišti ve...

Letouny Boeing 737 Max pravděpodobně zůstanou uzemněné do roku 2020. Informuje o tom americký deník The Wall Street...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Řecko se probudilo. Nová vláda má v plánu posílit ostrahu hranic

Nově zvolený řecký premiér Kyriakos Mitsotakis (8.7.2019)

Nová řecká vláda zdůraznila, že má v úmyslu posílit ochranu hranic. Jak kabinet nového premiéra Kyriakose Mitsotakise...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz