Tokio sežehnou jaderné plameny, hrozí KLDR Japoncům kvůli patriotům

  6:58aktualizováno  13:10
Severní Korea pohrozila Japonsku jadernou odvetou, pokud se jakýmkoli způsobem zapojí do případného konfliktu na Korejském poloostrově. Tokio odpovědělo, že je připraveno reagovat na "jakýkoli typ scénáře" a Pentagon tvrdí, že KLDR raketu s jadernou hlavicí úspěšně odpálit nedokáže.

Severokorejské vojačky na hranicích s Čínou (11. března 2013) | foto: Reuters

KLDR označila za provokaci prohlášení Tokia z počátku tohoto týdne, že Japonsko je připraveno sestřelit raketu vypálenou Pchjongjangem, a varovala, že by se po takovém kroku mohlo Japonsko ocitnout "v jaderných plamenech".

"Naše armáda stále míří na Japonsko, a pokud Japonsko učiní sebemenší pohyb, zasáhne ho válečná jiskra jako první," uvedla severokorejská oficiální tisková agentura KCNA.

Japonský ministr obrany Icunori Onodera tento týden povolil armádě zničit severokorejskou raketu, která by ohrozila japonské území. V centru Tokia byly v souvislosti s krizí na Korejském poloostrově instalovány protirakety Patriot a Japonsko v pátek oznámilo, že počínaje tímto měsícem na dvou základnách na jižním ostrově Okinawa rozmístí Patrioty trvale.

Tajná zpráva

Celý svět se ptá, jestli je severokorejské vyhrožování jen planým chvástáním, nebo jestli je třeba brát je vážně. Pentagon a Soul vyjádřily přesvědčení, že KLDR zatím nedokázala atomové hlavice dostatečně zmenšit.

Rakety KLDR

Podívejte se na grafiku

Reagovaly tak na zprávu americké vojenské rozvědky, o níž se média dozvěděla ve čtvrtek na slyšení v branném výboru americké Sněmovny reprezentantů. Podle ní je Severní Korea schopna odpálit jadernou střelu, ta by však pravděpodobně nebyla spolehlivá.

"Bylo by nepřesné tvrdit, že severokorejský režim plně otestoval, vyvinul nebo prokázal takové jaderné schopnosti, o nichž se ve zprávě mluví," reagoval na zprávu Zpravodajské služby ministerstva obrany (DIA) mluvčí amerického ministerstva obrany George Little.

Také podle Soulu se zatím KLDR pravděpodobně nepodařilo dosáhnout dostatečného technického pokroku. "Severní Korea uskutečnila tři jaderné testy, ale existují pochyby, zda je tak daleko, aby mohla snížit váhu a rozměry natolik, aby se (bomba) dala namontovat na raketu," uvedlo jihokorejské ministerstvo obrany.

Březnové závěry DIA se původně neměly dostat na veřejnost. Podle agentury Reuters to byl první dokument, v němž Američané připustili, že by KLDR mohla být schopna odpálit jadernou raketu. Před zákonodárci ve čtvrtek vystoupil také americký ministr obrany Chuck Hagel, podle něhož zatím Severní Korea nemá ve výzbroji rakety takového doletu, které by mohly s jadernou hlavicí napadnout území USA. Nevyloučil však, že by tomu tak mohlo v budoucnu být.

Fotogalerie

Šéf americké diplomacie v Soulu

Pchjongjang v posledních týdnech zesiluje hrozby adresované Jižní Koreji a jejímu spojenci - Spojeným státům. Skutečně rozpoutat vojenský konflikt však podle většiny odborníků nechce. Pravděpodobně se však chystá testovat raketu středního doletu. Analytici se domnívají, že stalinistický režim test provede do 15. dubna, na který připadá 101. výročí narození zakladatele režimu Kim Ir-sena.

Raketa Musudan má dolet až 4 000 kilometrů a její zkouška by měla demonstrovat schopnost Severní Koreje zasáhnout americké základny na tichomořském ostrově Guam.

Některá média zároveň informovala, že Čína v době rostoucího napětí ke své hranici se Severní Koreou přesunuje vojenské posily. Peking to však popřel. "Tyto zprávy nejsou pravdivé," citovala Nová Čína nejmenovaného činitele ministerstva obrany. "Čína bedlivě sleduje vývoj nynější situace na Korejském poloostrově a vždy se cítila zavázána ochranou míru a stability," dodal činitel.

Do Soulu v pátek přiletěl americký ministr zahraničí John Kerry. V Jižní Koreji zahajuje svou čtyřdenní východoasijskou misi, v jejímž rámci navštíví také Čínu a Japonsko. V Jižní Koreji má naplánovaná jednání o kulminující krizi s prezidentkou Pak Kun-hje a se šéfem diplomacie Jong Pjong-seem, setkat se má také s veliteli amerického kontingentu o síle 28 000 vojáků, kteří v zemi působí.

"Rétorika, kterou slyšíme ze strany Severní Koreje, je podle jakýchkoli kritérií nepřijatelná," řekl Kerry novinářům po setkání s jihokorejskou prezidentkou a s veliteli amerického kontingentu. "Máme jednotný názor, že Severní Korea nebude přijata jako jaderná velmoc," dodal.

Kerry na Korejský poloostrov přicestoval v době, kdy se region připravuje na možné odpálení severokorejské rakety středního doletu. Podle analytiků by Kerryho přítomnost v oblasti mohla Pchjongjang podnítit k dalším provokacím.

Americký ministr zahraničí severokorejského vůdce Kim Čong-una dnes varoval, že by udělal "obrovskou chybu", kdyby raketu nechal odpálit.

"Pokud se Kim Čong-un rozhodne odpálit raketu, ať už přes Japonské moře, nebo jiným směrem, bude tím vědomě ignorovat většinu mezinárodního společenství. To by byla obrovská chyba, protože by to jeho zemi ještě více izolovalo," řekl Kerry.

Severokorejci umí využívat propagandu.

V Pekingu, kam jeho cesta pokračuje, se Kerry bude snažit přesvědčit čínské vůdce, aby vyvinuli větší tlak na Pchjongjang a pokusili se přimět ho dodržovat své závazky ohledně zastavení raketových a jaderných zbrojních programů.

Peking, který je nejbližším spojencem KLDR, podle agentury AP významně posílil obchodování se svým komunistickým sousedem a udržuje s Pchjongjangem také vojenské vztahy. Spojené státy jsou přesvědčeny, že Číňané by mohli podniknout některé konkrétní kroky, aby KLDR ukázali, že nesmí beztrestně ohrožovat regionální stabilitu.

USA mimo jiné chtějí, aby Peking ukončil podporu severokorejských programů zaměřených na vývoj zbraní hromadného ničení, prohlásil podle AP nejmenovaný představitel americké diplomacie a další vysoký činitel americké vlády. Oba představitelé ale přiznali, že není jisté, jestli je v tomto okamžiku mladý severokorejský vůdce Kim Čong-un ochoten ještě vůbec někomu naslouchat.

"Čína má enormní zájem zachovat stabilitu regionu a fakt, že KLDR se snaží vyvinout střelu s jadernou hlavicí, ohrožuje stabilitu," citovala vysokého činitele amerického ministerstva zahraničí agentura AFP. "Tato skutečnost dává nám a Číňanům silný společný zájem prosazovat denuklearizaci," dodal.

Podle analytiků by Kerryho přítomnost v oblasti mohla Pchjongjang podnítit k dalším provokacím. KLDR se často své provokativní kroky snaží načasovat tak, aby připoutala maximální pozornost světa, a Kerryho pobyt v Soulu nepochybně zájem přitahuje. V Jižní Koreji je navíc od čtvrtka na třídenní návštěvě generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

První žaloba na Boeing ze strany pilota. Nutili nás riskovat životy lidí

Jeden z motorů Rolls Royce Trent 1000 na letadle Boeing 787 Dreamliner

Kanadský pilot anonymně žaluje společnost Boeing za „bezohlednou lhostejnost“ k bezpečnosti cestujících. Odkazuje tím...

V čele Rady Evropy podruhé stanula žena, chorvatská ministryně zahraničí

Novou generální tajemnici Rady Evropy se stala chorvatská ministryně zahraničí...

Rada Evropy, která sdružuje 47 evropských zemí, má novou generální tajemnici. Po středečním hlasování Parlamentního...

Nový tragický symbol migrantů do USA: otec s dvouletou dcerou se utopili

Mexická policie uzavřela místo na řece Rio Grande, kde utonul salvadorský...

Zoufale se snažili překonat hraniční řeku Rio Grande z Mexika do USA. Pětadvacetiletý muž s dvouletou dcerou na zádech...

Najdete na iDNES.cz